Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Evde Yapabileceğiniz Pratik ve Doğal Sivilce Maskeleri

Evde Yapabileceğiniz Pratik ve Doğal Sivilce Maskeleri

Evde Yapabileceğiniz Pratik ve Doğal Sivilce MaskeleriSivilce oluşumu genellikle ergenlik dönemiyle başlayan ve ilerleyen dönemlerde de çıkması muhtemel olan bir cilt sorunudur. Ergenliğin başlangıcında hormonların değişimine bağlı olarak ciltte sivilce meydana gelmesi normal olarak kabul edilir. Ergenliğin ilerleyen dönemlerinde bir müddet sonra sivilceler azalmaya ve cilt normal yapısına dönmeye başlar. Bu durumda sabırlı olmak ve bu dönemin geçmesini beklemek en doğru olanıdır. Sivilceleri sıkmak, patlatmak gibi gereksiz ve zararlı işler yapmaktan kaçınmak gerekir. Bu şekilde hareket etmek sivilce oluşumunu daha çok arttıracağı gibi ciltte daha büyük cilt sorunlarının da oluşumuna neden olabilir. Bu açıdan sivilceleri doğal akışına bırakmak bazen en doğru olanıdır. Sivilcelerden aşırı rahatsız oluyorsanız sivilceleri sıkmak ya da patlatmak yerine daha doğru çözümlerler sivilcelerden kurtulmanız mümkün olabilir. Makalemizde sivilcelerden doğal ve pratik bir şekilde kurtulmak için bazı maske tarifleri vermeye çalışacağız. Evde yapabileceğiniz doğal ve pratik sivilce maskeleri ile istenmeyen sivilcelerden doğal yollarla kurtulabilirsiniz. Hem ekonomik hem de sağlıklı bir yöntem olan sivilce maskelerini makalemiz içinde sizlere anlatmaya çalışacağız. Fazla masraf gerektirmeyen, kısa sürede ve sağlıklı yollarla hayatınızı kabusa çeviren sivilcelerden kurtulmanız için size önereceğimiz maskeleri deneyebilirsiniz. Az masrafla, kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde istenmeyen sivilcelerinizden kurtulmak için yapabileceğiniz doğal ve pratik sivilce maskeleri olarak şu maskeleri siz değerli okurlarımıza önerebiliriz;

Zerdeçal Maskesi

Zerdeçal içerisindeki zengin vitamin ve mineralleriyle pek çok derde şifa olan besin maddelerinden birisidir. Zerdeçalı genelde kış zamanlarında soğuk algınlığına yakalanan kişiler için şifa kaynağı olmak üzere kullanılması önerilir. Boğaz ağrısına da zerdeçal iyi gelen bir besindir. Zerdeçal cilt için de oldukça yararlı bir besindir. Ciltte oluşan sivilce oluşumlarını önlemede zerdeçalın aktif bir rolü bulunmaktadır. Ciltte yer alan sivilce oluşumunda kurtulmak için zerdeçal maskesi deneyebilirsiniz. Özellikle sivilce oluşumu sonrasında sivilce lekeleri için zerdeçal maskesi işinize yarayacaktır. Zerdeçal maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler biraz yoğurt, bal ve zerdeçaldır. Bu üçünü karıştırıp sivilce lekelerinin bulunduğu kısımlara sürebilirsiniz.

Tarçın Maskesi

Doğal ve pratik ve bir o kadar da sağlıklı olan diğer bir sivilce maskesi de tarçın maskesidir. Tarçın vücut için önemli bir şifa kaynağı olmakla birlikte kokusuyla da insani mest eden etkili bir besindir. Özellikle sütlü tatlılarımız da eksik etmediğimiz tarçını bir de sivilce maskesinde deneyebilirsiniz. Tarçın maskesi için  1 yemek kaşığı kadar toz tarçın içine 2 yemek kaşığı kadar bal ekleyip tarçın maskenizi hazırlayabilirsiniz. Sivilcelerinizden doğal yollardan kurtulmak için uyguladığınız tarçın maskesini haftada 2 ya da 3 kez uygulayabilirsiniz. Tarçın maskesi ile yüzünüzdeki istenmeyen sivilcelerden kurtulmanın yanı sıra aynı zamanda yüzünüzde yumuşatıcı bir etkide hissedebilirsiniz.

Aspirin Maskesi

Aspirini yalnız hastalandığımızda şifa bulmak için kullanmayı düşünmek yanlış olur. Başımız ağrıdığında ya da her hangi bir yerimizde ağrı ya da sızı hissettiğimizde ağrımızı hafifletmek için genelde aspirine başvururuz. Aspirinin ağrı kesici özelliği dışında diğer bir özelliği de ciltteki sivilce oluşumu ve aynı zamanda sivilce izlerinin giderilmesinde etkili olmasıdır. Sivilce ve sivilce izlerinden kurtulmak için aspirin maskesi deneyebilirsiniz. Aspirin maskesi için ihtiyacınız olan 2 ya da 3 adet aspirin ve 2 çay kaşığı kadar baldır. Aspirinleri suda erittikten sonra balı ekleyerek karışım hazırlayın. Hazırlamış olduğunuz karışımı sivilcelerin üzerine sürün ve bu şekilde ir müddet bekletin. Maskeyi belirli aralıklarda tekrarlayabilirsiniz.

Karbonat Maskesi

Karbonatta sivilcelerin azalmasında ve sivilce lekelerinin giderilmesinde etkili olan maddelerden birisidir. Karbonatta sofralarımızda genelde eksik etmediğimiz ürünlerdendir. Hemen her evde bulunan bu besin maddesi ile bütçenizi zorlamadan hem ucuz hem de doğal bir şekilde sivilce maskesi hazırlayabilirsiniz. Karbonat maskesi hazırlamak için karbonat dışında ihtiyacınız olan malzemeler içinde yoğurt, zeytinyağı ve bal bulunmaktadır. Tüm malzemeleri iyice karıştırıp karbonat maskemizi hazır edebilirsiniz. Karbonat maskemiz hazırladıktan sonra maskemiz sivilce ve sivilce lekelerinin olduğu kısımlara sürebilirsiniz. Belirli aralıklarla maskemizi yüzümüze uygulayabiliriz. Zaman içinse sivilceler azalabilir ve sivilce lekelerinden de kurtulabilirsiniz. Herkes için ekonomik ve pratik olan bu maskeyi siz de evinizde kolayca uygulayabilirsiniz.

Portakal Maskesi

C vitamini açısından zengin şifa deposu olan portakal kış günlerinin unutulmaz meyvelerinden birisidir. Genelde pek çok kişinin severek tükettiği portal kışın hastalıklara karşı bağışıklık kazanmamızda yardımcı olmaktadır. Portakalı yiyerek tüketmenin yanı sıra portakal kabuklarını da çeşitli yerlerde kullanabiliriz. Portal kabuklarını kullanabileceğimiz yerlerden birisi de ciltte yer alan sivilce oluşumlarından kurtulmaktadır. Ciltte yer alan sivilcelerden portakal maskesi ile kurtulmanız mümkündür. Portakal maskesi için ihtiyacınız olan portakalın kabukları, bal ve yoğurttur. Portakalın kabuklarını güneşte bir süre kuruttuktan sonra blendar ile öğütün ve içine bal ve yoğurt katın. Hazırlamış olduğunuz karışımı sivilcelerin yer aldığı kısımlara sürebilirsiniz. Bu doğal ve etkili karışımı belirli ve düzenli aralıklarla uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Ciltte oluşan sivil kişiyi psikolojik olarak rahatsız etmektedir. Sosyal yaşamda bir hayli zorlayan sivilce oluşumundan doğal ve pratik maske tarifleriyle kurtulabilirsiniz. Sivilcelerden doğal ve pratik bir şekilde kurtulmak için deneyebileceğiniz doğal tariflerden birisi de Hindistan ceviz yağı maskesidir. Maskemiz için ihtiyacımız olan Hindistan cevizi yağı, bal ve yoğurttur. Aynı ölçülerde hazırlanan malzemeleri karıştırarak maskemiz hazır edebiliriz. Hazırlamış olduğumuz karışımın içine bir miktar da karbonat ekleyerek maskemizi tamamlayabiliriz. Hazırlamış olduğumuz karışımı sivilcelerin üzerine sürerek bir müddet karışımı bu şekilde bekletin. Belirli aralıklarla karışımı cildinize uygulayın. Bir süre sonra sivilcelerin bu karışım ile azalmaya başlayabilir.

Sarımsak Maskesi

Sarımsağın ne kadar yararlı olduğunu bilmeyenimiz yoktur sanırım. Sarımsağın bitmek bilmeyen faydalarından yararlanmak için sarımsak ile hazırlanan toz ve haplar hazırlanmakta ve eczane ya da aktarlarda satılmaktadır. Sarımsağın cilt içinde pek çok yararları bulunmaktadır. Sarımsak ciltte yer alan sivilce oluşumlarından kısa sürede kurtulmamızı da sağlamaktadır. Sarımsak içerisinde yer alan salisilik asit sayesinde sivilceler kısa sürede yok olabilmektedir. Siz de sivilcelerinizden kısa sürede ve doğal bir yöntemle kurtulmak istiyorsanız sarımsaktan yararlanabilirsiniz. Sarımsak ile hazırlanan maskemizi sivilcelerin yer aldığı kısma sürerek sivilcelerin kısa süre içinde ve doğal ve sağlıklı bir şekilde yok edilmesini sağlayabilirsiniz.

Limon Maskesi

Limon genelde mikrop kırıcı özelliği ile bilinmektedir. Kış günlerinde sık karşılaşılan girip ve soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıklardan kurtulmak için genelde limondan yararlanılır. Limon da yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır. Bu bakımdan limon ile vücudumuz azalan bağışıklığının güçlenmesi sağlanabilir. Limon sağlıklı cilt yapısı ve güzelliği için de tavsiye edilmektedir. Canlı ve zinde bir cilt için su içine limon suyu damlatılması tavsiye edilir. Limonun cilt için diğer bir faydası ciltte yer alan sivilcelerden kurtulmaktadır. Limon maskesi ile ciltte yer alan sivilce oluşumlarından kısa süre içinde kurtulmanız mümkündür. Limon maskesi ile hem cildinizin daha canlı ve taze kalmasını sağlayabilir hem de cildinizdeki sivilceleri yok edebilirsiniz.

Salatalık Maskesi

Cildimizde oluşan sivilceler, doğal ve sağlıklı yollardan yok etmenin diğer bir yolu da salata maskesi hazırlamaktır. Salata da cildimiz için çok yararlı bir besin kaynağıdır. Sofralarımızda devamlı bulundurmaya özen gösterdiğimiz salata yüz maskelerinin efsanevi besin maddelerinden birisidir. Sağlıklı ve canlı bir cilt için maske yapımında genellikle kullanılan salatayı sivilce oluşumlarını yok etmek için de kullanabilirsiniz. Ciltte yer alan sivilce oluşumlarından kurtulmak için salata maskesini deneyebilirsiniz. Salata maskemiz için ihtiyacınız olan salata ve yoğurttur. Bu iki güçlü ve sağlıklı besin, karıştırarak sivilceleriniz için de etkili bir maske yapabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz karışımı cildinize sürerek bir müddet cildinizde bekletin sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Yulaf ev Bal Maskesi

İki güçlü ve şifa kaynağı besinlerden birisi daha; Yulaf ve bal Bu iki güçlü besin maddesinin vücut için sayılamayacak kadar çok şifaları bulunmaktadır. Yulaf ve bal vücudumuz için pek çok yararlarının içinde cilde olan faydaları da büyüktür. Ciltte yer alan sivilce oluşumundan kurtulmak için de yulaf ve bal ikilisi muhteşem bir etki gösterebilmektedir. Yulaf ve bal maskesini hazırlamak için 1 çay kaşığı kadar yulaf ve yine 1 çay kaşığı kadar balı karıştırın. İsterseniz bu karışıma 1 çay kaşığı kadar yoğurtta ekleyebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz maskeyi yüzümüze sürerek bir süre bekletin. Sonrasında ılık su ile yüzünüzü durulayın.

Çilek Maskesi

Muhteşem kokusuyla bizleri büyüleyen besinlerden birisi de çilektir. Çilek hem güzel ve yemesi hoş bir meyve hem de vücut için sağlıklı bir besindir. Çileğin diğer bir özelliği de sivilcelere düşman olmasıdır. Bu bakımdan çilek ile hazırlayacağınız karışım sivilcelerin giderilmesinde etkili olabilir. Sivilceleri yok etmek için çilek maskesi deneyebilirsiniz. Çilek maskesi için ihtiyacınız olan birkaç çilek ve biraz yoğurttur. Birkaç adet çileği ezdikten sonra içine yoğurt katın. Hazırlamış olduğunuz karışımı yüzünüzde sürün. Bir süre karışımı yüzünüzde bekletin. İyice bekledikten sonra cildinize nüfus eden çilek karışımını ılık su ile durulayarak cildinizi temizleyebilirsiniz. Belirli aralıklarla bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta büyük bir protein kaynağıdır. Bu özelliği ile özellikle kahvaltılarımızdan eksik etmemeye çalıştığımız bir besindir. Yumurta genelde cilt maskelerinde sık olarak kullanılmaktadır. Sivilce oluşumunun önlenmesinde yumurta akından yararlanabilirsiniz. Yumurta akı ile hazırlayacağınız karışım ile cildinizdeki sivilcelerden kurtulduğunuz gibi cildinizin sağlıklı ve daha canlı bir yapıya kavuşmasına da yardımcı olabilirsiniz. Yumurta akı maskesi için bir yumurta akına 2 kaşık kadar baş ve birkaç damla limon ekleyerek maskenizi hazırlayabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz maske ile sivilcelerin kurumasına yardımcı olabilirsiniz. Bu karışım ile hem sivilcelerden sağlıklı ve doğal bir yolla kurtulabilir hem de cildinizin daha yumuşak ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Lavanta Yağı Maskesi

Bitkisel yağlar doğada yer alan şifalı bitkilerden yararlanılarak hazırlanır. Bitkisel yağlar sağlık ve cilt açısından pek çok yarar sağlamaktadır. Cilde ve sağlığa yarar sağlayan güçlü bitkisel yağlardan birisi de lavanta yağıdır. Lavanta yağının hem cilt için hem de pek çok için çok yararı bulunmaktadır. Yüzde yer alan sivilce oluşundan kurtulmak için de lavanta yağından yararlanılabilir. Ciltte yer alan sivilce oluşumlarından kurtulmak için lavanta yağı maskesi deneyebilirsiniz. Maskemizin hazırlanışı şöyledir. Bir miktar suya birkaç damla kadar lavanta yağı damlatın. Pamuk yardımıyla sivilcelerinizin üzerine bastırın. Ara ara bu işlemi tekrarlayın Bir süre sonra sivilcelerinizin azalmaya başladığını fark edeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Sivilceleri Yok Etmek İçin Muhteşem Sivilce Maskesi başlıklı makalemizde erkek sivilce maskesi, evde sivilce maskesi yapma ve limon sivilce maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.