Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

6 Adımda Sivilceden Kurtulma

6 Adımda Sivilceden Kurtulma

Sivilce problemi denilince akla gelen ilk yer yüz olurken, nasıl başa çıkacağımız da ayrı bir mesele olarak karşımıza çıkıyor. Küçük bir sivilce görünce tüm cilt bakım günlüğümüzü ona odaklı olarak ayarlarız. Günümüzde sivilce ile başa çıkmak için birden fazla kozmetik ürünü bulunmaktadır. Gerek kremler, tonikler ve köpükler bulunurken kimimiz ise doğal yolları tercih ediyoruz.

Sivilce sadece yüzde çıkan bir akne problemi değildir. Vücudun her hangi bir yerinde ansızın çıkabiliyor. Bu nedenle sadece yüz bakımına değil tüm cildimize özenli bir şekilde bakmalıyız.

Sivilce Neden Olur?

Sivilce çıktıktan sonra tedaviden önce bu sivilcenin çıkmasının altında yatan bir sebep var mı diye araştırmak gerekir. Sivilce neden çıkar? Sorusunun yanıtını bulduğumuzda buna uygun bir tedavi uygulamak daha kesin çözümler elde etmemize yardımcı olur.

 

Vücutta ve yüzümüzde sebum salgılamaya yardımcı olan yağ bezeleri mevcut bulunuyor. Vücutta ayak, avuç içinde ve göz hariç her yerde bu bezelerden bulunur. Cilt yenilenirken genel olarak bu yağ bezeleri devreye girer. Bazı ölü hücreler ise dökülmekte zorluk çeker ve cilt altında akne olarak ortaya çıkmaya başlar. Tabi, akne sadece bu nedenle ortaya çıkmaz. Cilt yağlanmaları, kirlenmeleri, aşırı yağlı yiyecek tüketimi, hava koşulları en etkin koşullar arasında yer alıyor.

Akneden Kurtulmanın Yolları

  1. Cilt temizliği:

Akneden kurtulmak için ilk olarak cildimizi temiz tutmaya dikkat etmemiz gerekir. Gözeneklerin açık olması her daim akne oluşumu engelleyecektir. Tonik, cilt temizleme losyonları ve doğal yollarla cilt temizleme yöntemleri mevcut bulunur.

  1. Nemlendirme:

Gündüz ve akşam kullanılan nemlendiriciler bulunuyor. Bunlar sivilce ve akne oluşumunu önlemede de yardımcı olurlar.

  1. Güneş Kremi:

Sürekli dışarıda bulunanlar için en önemli adımlardan biri güneş kremi kullanımı. Dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanmak cilt akışkanlığınızı devam ettirecektir.

  1. Makyaj:

Makyaj ürünleri kullanırken özelliklerine dikkat etmek gerekir.

  1. Saç Bakım Ürünlerinin Etkisi:

Saç bakım ürünleri genel olarak cildi kapatarak akne problemlerine neden olabilir. Bunun için banyo sonrası bakım yapmak gerekir.

  1. Spor Ve Terleme Sonrası Bakım:

Spor yaptıktan ve terledikten sonra da ayrıntılı bir bakım yapmak gerekir. İlk olarak duş almak bunların başında geliyor.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Sivilce Nedeni Ve Tedavisi başlıklı makalemizde Bebek sivilcesi ve sivilce problemi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.