Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Akne

Akne

Akne, ciltte yağ salgılayan kanalların tıkanması ve bununla beraber, bu kanalların daha sonra bakteriler vasıtası ile ortaya çıkması ile oluşur. Günümüzde cildinde akne veya sivilce bulunan kişiler genellikle gençlerdir. Gençlerin dışında da meydana gelen bu hastalık, sivilce olarak da bilinmektedir. En gelen itibari ile yüz, omuz, sırt ve cildin daha başka yerlerinde görülür. Ortaya çıkan akneler, belirli şekillerde görünmekte ve aşağıda bahsettiğimiz şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Aknenin Nasıl Ortaya Çıkar?

 • Püstül Akne: Çapları genelde yarım cm olan püstül akneler, iltihap dolu olur. Deriden kabarık bir şekilde meydana gelir.
 • Komedon: Siyah veya beyaz şekilleri bulunan bir akne çeşididir. Genellikle iltihapsız olurlar.
 • Papül: Kabarık olurlar, deriden ayrı bir şekilde oluşurlar. Sert bir yapısı ile dikkat çeker.
 • Kist: İçi genel itibari ile sıvı dolu olur. Kapsül etrafında çevrilmiş oldukları için, sıklıklar karşımıza çıkar.

Akne Günümüzde Ne Yaygınlıklar Meydana Gelir?

Akne, gençlerin başına bela olan ve sürekli bu rahatsızlıktan mustarip olmalarına sebep olan bir deri hastalığıdır. Aknelerin oluşumu ve sürekli olarak gençlerin karşısına çıkmasında, yeme ve içme alışkanlıkları büyük etken oluşturur. Bu nedenle akneler gençlerde %80 oranında görülür. Özellikle bu oranının yüksek olması ise ergenlik döneminden kaynaklanmaktadır. Yaş ilerledikçe erkeklerde ise bu oranda büyük düşüşler yaşanır. Çünkü yağ yapısal olarak genç kişilerde meydana gelir, yaş ilerledikçe bu oranlar % 10-20 seviyesine kadar düşer. Peki, aknenin insana herhangi bir sağlık problemi oluşturması mümkün mü? Kesinlikle değil. Akne genellikle psikolojik olarak insanlara zor günler yaşatır ve ciltte en izlerin oluşmasına sebep olabilir. Ancak gerekli önerilere dikkat etmek, bu sorunların en aza inmesini sağlayacaktır.

Akne Oluşumlarını Nasıl Anlayabiliriz?

Akne oluştuğu andan itibaren bazı rahatsızlıklar ile kendini belli eder. Bu nedenle sizlere bahsettiğimiz şekillerde kontrol ederek, akne rahatsızlığınızın olup olmadığını anlayabilirsiniz. Şimdi sizlere bu rahatsızlıklardan bahsedelim.

 • Kaşıntı, akne oluşumlarının en önemli belirtisidir. Çünkü yağ bezesi şeklinde bir görüntüye ve içeriğe sahip olduğundan dolayı, kaşıntı olması durumunda akne oluşumu fark edilebilmektedir.
 • Ağrılar, tüm rahatsızlıklarda görülen ve insanlara belirli sorunlar çıkaran durumlardır. Aknelerde meydana gelmesinde ise, yağ bezelerinin olduğu yapılar, sızlayabilir. Sızlama ile karşı karşıya kaldığınızda, akne problemi yaşıyorsunuz demektir.
 • Kızarıklık oluşması anından itibaren, akneler belirtileri ile ortaya çıkar. Çünkü cildin yağ biriktirmesi ve bunun kabarıklık olarak ortaya çıkması, belirli kızarıklıkları ortaya çıkaracaktır. Aynı zamanda kabarık olmayan kızarıklıklarda bulunabilmektedir.
 • Hassasiyet genellikler akne oluşumlarında en önemli faktör konumundadır. Çünkü aknenin oluştuğu bölge hassasiyet açısından yüksek olur. Aynı zamanda elinizde dokunduğunuz anda, ağrı hissedebilirsiniz.

İlerlemiş bir özelliğe sahip olan akneler; az da olsa ateş ve yorgunluk belirtileri ile de karşınıza çıkabilir. Bu durumları unutmamanız ve dikkate almanız, cilt sağlığınız için olmazsa olmaz durumlardandır.

Akne Oluşumu Kanısına Nasıl Varılır?

Akneler, cilde bakılarak her zaman tespit edilemez ve doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir. Çünkü akneler her daim kendini gösteren cinste olmayabilir. Bunun yanında farklı akne türleri de olduğu için, doktorunuzdan gerekli bilgileri almalı ve muayene olmalısınız.

Akne Oluşumdan Etkin Olan Faktörler Nelerdir?

Akne oluşumu, içerisinde barındırdığı faktörler sebebi ile insanlar için en büyük sağlık problemlerinin başında yer alır. Büyük bir sağlık problemi olmamak ile beraber, cilt hastalığı olarak tıp literatürüne girmiştir. Genellikle genetik oluşumlar, yeme içme konusunda yaşanan olumsuz durumlar ve çevresel etmenler aknelerin oluşmasına sebep oluyor. Genetik olarak, anne veya babada bulunan akne rahatsızlıkları, çocuklara da geçebilir ve bu durum dikkatle incelenmesi gerekir. Yağ oranı yüksek olan besinler ve abur cuburlar, aknelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle, bahsedilen besinleri yerken, miktarını sınırlı tutmalı veya elinizden geldiğince bu besinleri tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Özellikle çocuklarının büyüme yapısının yavaş olması, anne babaları endişelendirir. Bunun sonucunda çocuklarını doktora götüren anne ve babalar, onların hormon tedavisi veya ilaçlarını almasını sağladıkları için, bu tür ilaçlar akne oluşumlarını kolaylaştırmaktadır. Makyaj yapma hususunda, abartılı davranan kadınların ciltleri tahriş olduğu için, akne oluşumları bu ciltlerde daha kolay olur.

Akne Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Retinoid olarak bilinen ve akne tedavisinde kullanılan ilaçlar, ağızdan veya krem yoluyla uygulanabilir. Krem çeşitleri de bulunan ilaçlar olduğu için, akne tedavisi ağızdan veya krem yoluyla gerçekleştirilebilmektedir. Bunların yanında yağ oluşumlarını önlemek veya etelemek için farklı tip ilaçlarda kullanılabilmektedir. Akne tedavisinden ısrarcı olmamak veya önemsemeden hareket etmek, belirli ruhsal veya fiziksel sorunları gün yüzüne çıkarır. Bu nedenle fiziksel sorunların oluşmaması veya bu fiziksel sorunlar nedeni ile ruhsal sorunlar ile karşılaşmamak için, akne tedavisini almanız gerekmektedir.

Sivilce izlerinin oluşması ve bu izlere karşı bir önlem alınması için, kimyasal peeling veya lazer peeling kullanılmaktadır. Doktorunuza danışarak, bu konularda gerekli bilgiyi almanız mümkündür. Bu durumlara dikkat etmemeniz durumunda, sizlere bahsettiğimiz durumlarla karşılamanız sürpriz olmayacaktır.

Akne Yüzdesi Yüksek Olan Kişilerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılabilir?

Akne oluşumları ve daha birçok konu hakkında üst başlıklarda sizlere konuyu en genel itibari ile açıklamaya çalıştık. Ancak akne yüzdesi fazla olan kişilerde, cilt bakımı kaçınılmazdır. Bunun için birçok farklı kür ve krem bulunmaktadır. Cilde özel sabunlar, kremler, temizleyiciler, güneş kremleri ve daha birçok ilaç, kür ve krem, cilt bakımınız için oldukça önemlidir. Aynı zamanda, cildinizin her gün temizlenmesi, temizlik işleminden sonra özel havlular ile kurulanması, çok önemli olmaktadır. Bu durumda gerekli tedavileri uygulamak, çeşitli kürlerden faydalanmak çok değerlidir.

Akne Tedavisinde Neler Bulunur?

Akne oluşumunun önlenmesi, oluşan aknelerin sistemsel bir biçimde ciltten uzaklaştırılması için farklı türde akne tedavileri bulunur. Bu tedavilerden bir tanesi, Komedonal akne tedavisidir. Bu tedavide neler bulunduğundan sizlere bahsedelim.

 • Akne oluşumunun deriye sürülen ilaç, kür ve kremler ile önlemesi,
 • Antibiyotikler sonucunda yapılan tedavi ile aknelerin ciltten uzaklaştırılması,
 • Akne bezesinin içerisine, ilaç enjeksiyonunun gerçekleştirilmesi,
 • Lazer tedavisi ile akne oluşumlarının tamamen ortadan kaldırılması,
 • Ağız yolu ile verilen antibiyotikler sonucunda akne tedavisinin gerçekleştirilmesi ve daha birçok formül ile akne tedavisi gerçekleştirilebilmektedir. Bu tedavinin gerçekleştirilmesinde, dikkat edilmesi gereken birçok unsurda bulunmaktadır. Bu nedenle genel itibari ile bu unsurlara dikkat etmeniz size söylenecektir. Aynı zamanda, bu tür tedavi ve bakımların, cildinize herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Çünkü cilt tipinize göre bir tedavi yöntemi seçildiğinden dolayı, tedaviler en iyi sonucu vermektedir.

Akne Başka Hastalıklar İle İlişkili Olarak Ortaya Çıkabilir Mi?

Akneler oluşumu itibari ile farklı şekillerde oluşabilmektedir ve bu konulardan sizlere bahsettik. Ancak bunun dışında çeşitli rahatsızlıklar sonucunda da akne rahatsızlıkları görülebilmektedir. Adet dönemlerinin düzensiz olduğu ve tüylenme oranının yüksek olduğu kadınlarda Polikistik Over olarak bilinen hastalık, akne tanısının konulmasından itibaren, tanı içerisine alınmaktadır. Aynı zamanda akne tanısının konulmasında, hormon, yağ ve şeker seviyesinin ölçülmesi de bulunmaktadır. 

Kişinin yeme içme düzenindeki bozukluklar, genetik rahatsızlıkları ve daha birçok unsur akne oluşumunu etkiler. Bu nedenle akne oluşumun detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bunun için cildinizin bakımına özen göstermeniz, cildinizin akne tedavisine ihtiyacı olduğu andan itibaren akne tedavisi almanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Neden Oluşur? başlıklı makalemizde Sivilce Nasıl Geçer, Sivilce Neden Olur ve Sivilce Neden Oluşur? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.