Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Buhar Banyosu İle Sivilce Nasıl Temizlenir?

Buhar Banyosu İle Sivilce Nasıl Temizlenir?

Yaz aylarında kişilerde sivilce problemine daha sık rastlanılmaktadır. Çünkü yaz aylarında cilt daha çok terlediği ve sürekli temiz tutulamadığı için gözenekler tıkanmaktadır. Ciltte meydana gelen bu kir ve bakteriler sivilce oluşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda siyah nokta ve lekelenme gibi cilt problemleri de bu sebepten dolayı yaşanmaktadır.

Yaz aylarında cilt temizliğine daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle terlendikten sonra cildin arındırılmasının ve gözeneklerin açılmasının sağlanması gerekmektedir. Yüzü yıkamak etkili bir yöntem değildir. Evde uygulanabilecek sivilcelere karşı gözenek açma yöntemleri oldukça pratik bir şekilde uygulanabilmektedir.

Buhar Banyosu Faydaları

Birçok kişi tarafından burun tıkanıklığı ve hastalık dönemlerinde tercih edilen buhar banyosu cilt için oldukça faydalıdır. Cilt problemlerini önlemek için uzmanlar, haftada 1 kez cilde buhar banyosu uygulaması yapılmasını tavsiye etmektedir.

Evde kaynamış bir su ve havlu ile 15 dakika içerisinde yapabileceğiniz buhar banyosu sivilcelere etkisi oldukça faydalıdır. Ciltte gözeneklerin açılmasını, toksinlerin atılmasını sağlayan buhar böylece sivilce oluşumunu engellemektedir.

Sivilceler İçin Buhar Banyosu Uygulaması

Küçük bir kap ile birlikte birkaç fincan su buhar banyosu hazırlamanız için yeterlidir. Yanınızda bir de havlu bulundurmanız gerekmektedir. Haftada bir kez 15 dakika uygulayacağınız buhar banyosu sivilcelerin önlenmesine ve cilt sağlığınızın korunmasına yardımcı olmaktadır. Buhar banyosu cildin temizliğine önemli ölçüde fayda sağladığından düzenli uygulandığında daha az cilt problemleri yaşanmaktadır.

Buhar banyosu uygulanırken yüzde kesinlikle hiçbir kozmetik ürünü bulunmamalıdır. Aynı zamanda kirler de buhar banyosu etkisinin azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yüz buhar banyosundan önce yıkanarak temizlenmelidir.

Buhar Banyosu İle Sivilce Nasıl Temizlenir?

Buhar Banyosu İle Sivilce Nasıl Temizlenir?

Buhar Banyosunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buhar banyosu yapmadan önce peeling yapmaktan kaçınılması gerekmektedir. Buhar banyosundan önce uygulanan peeling cildin zarar görmesine, kızarıklıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Sade suyla yapabileceğiniz buhar banyosunu keyifli bir hale getirmek istiyorsanız aroma eklenebilmektedir.

Enerji vermesi için nane ve limon, rahatlamak için papatya, soğuk algınlığı için nane, stresin azalması için bergamot veya sandal ağacı buhar banyosunda tercih edilen bitki çayları arasında yer almaktadır. Suyun içerisine bir poşet atmanız yeterli olmaktadır.

Buhar Banyosu İle Sivilce Nasıl Temizlenir?

Bir önceki yazımız olan Papatya Çayı Sivilcelere İyi Gelir Mi? başlıklı makalemizde sivilceye papatya çayı ve sivilceyi önleyen maskeler hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.