Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Canan Karatay Diyeti

Canan Karatay Diyeti

Canan Karatay Diyeti

Canan Karatay kardiyoloji alanında eğitim almış ve kendini pek çok alanda geliştirmiş bir kişidir. Son zamanlarda popülerliği giderek artmış ve bu popülerliğini ise diyet ve yeme içme konusundaki tavsiyeleri ile kazanmıştır. Bu alanda eğitimi olmamasına karşın, Canan Karatay’ın yaptığı çalışmalar takdire şayan olduğu için, beslenme konusunda fayda sağlayacak pek çok farklı öneride bulunmaktadır. Özellikle Canan Karatay diyeti ile ünlenmeye devam eden Canan Karatay, bu diyet ile pek çok kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesini, aynı zamanda fazla kilolarından kurtulmasını sağlamaktadır. Bu diyetten sizlere genel hatları ile bahsetmeye çalışalım.

Canan Karatay Diyeti Nedir?

Canan Karatay, tatlı zehir olarak tabir ettiği ekmek ve şekeri bu diyet programının ve hayatın hiçbir alanına sokulmamasını istiyor. Çünkü bu iki besin insan vücudunun metabolizmasına aykırı olduğunu düşündüğü için, normal olarak diyet programında da buna ver vermemiştir. Hayata geçirdiği bu diyet programı ile vücudun enerji seviyesini düzenleyen leptin hormonu ile şeker düzeyini kırmak istemekte ve bu şekilde karaciğer bölgesindeki yağlanmaları ortadan kaldırarak, göbek bölgesindeki yağlanmaları durdurmaktadır. Canan Karatay diyeti içerisinde protein kullanımı çok önemlidir ve aynı zamanda sağlıklı yağların belirli oranda tüketilmesi bu diyet programında temel taşlardır. Bunun yanında belirli karbonhidratların tüketimine de bu şekilde izin verilmektedir.

Diyetin içerisinde; et ve süt ürünleri, ceviz, fındık, badem, turşu, tereyağı ve daha birkaç besin temel teşkil edecek konumdadır. Canan Karatay diyeti içerisinde glisemlik seviyesi düşük besinler tüketildiği için diğer diyetlerden farklıdır. Özellikle sağlıklı yağların sınırlandırıldığı diyetlere göre çok daha ön planda olan bu diyet içerisinde bu tür sağlıklı yağların vücuda önemli bir katkısı bulunmaktadır.

Canan Karatay Diyetinin Uygulanışı

Her çeşit diyette belirli kurallar vardır ve bu kuralların dışına çıkmadan profesyonel bir şekilde diyet programına sadık kalmak gerekir. Aksi bir durumda ise diyetin vücuda verdiği faydadan hiçbir şekilde faydalanılamayacaktır. Peki, Canan Karatay diyeti nasıl uygulanır? Gelin hep birlikte buna bir bakalım.

 • Bu diyet kapsamında 3 adet öğün bulunur ve diğer öğünlere yani ara öğünlere izin verilmez. Ayrıca diyet programı dâhilinde öğünler arasında 4 saatlik bir zaman diliminin olması gerekmektedir.
 • Tatlı zehirler dediği ekmek ve şekerin yanında, diğer unlu mamuller ve patates gibi karbonhidratların tüketilmemesi bu diyet programı içerisinde hatırı sayılır bir öneme sahiptir.
 • Birçok diyette olduğu gibi akşam saatlerinde 20:00 civarından sonra yiyecek ve içecek tüketiminin bırakılması gerekmektedir.
 • Yemekler yavaş yavaş ve belirli bir sürenin üzerinde pişirilmesi gerekir. Bu durum yemeğin değerini artıracak, verdiği faydaların kaybolması ortadan kaldırılmış olacaktır.
 • Su tüketimi hayatın her alanında olduğu gibi bu diyet programında da oldukça önemlidir. Günde ortalama olarak 2.5 litre civarında bir su tüketimi gerçekleştirilmelidir.
 • Antrenman, egzersiz ve yürüyüş hayatın en önemli gerekleri arasında yer aldığı için, Canan Karatay diyeti kapsamında günlük 1 saate yakın yürüyüş oldukça değerlidir.
 • Sirke seviyesi yüksek olan ve tuzu az olan turşular tüketilmelidir. Turşuların paketli değil de evde yapılmış olması gerekmektedir.
 • Kahvaltı Canan Karatay diyeti kapsamında en önemli öğündür. Bu nedenle enerji seviyesi ve protein değeri yüksek bir kahvaltı gerçekleştirilmesi gerekir.
 • Öğünler arasında yiyecek tüketmek yasaktır ancak limonlu ve şekersiz çay ve ayran gibi içecekler tüketilebilir.
 • Salata tüketiminde sirke, sızma zeytinyağı ve limon suyu kullanımı vücuda fayda sağlayacaktır.
 • İşlenmiş besinler ve kesinlikle hazır gıdalar kesinlikle tüketilemez. Alkol ve şekerli içeceklerin yerine, evlerde yapılan komposto olarak bilinen içeceklerin tüketilmesi gerekir.
 • Emek besin gruplarının içerisine sokulmaz ve onun yerine kuruyemiş çeşitleri yenebilir.
 • Ayçiçek yağı yerine sızma zeytinyağı tüketilmelidir.

Bu programa uyarak ve gerekli olan tüm hususları yerine getirerek, Canan Karatay diyeti ile sağlık bir yaşama adım atabilir ve aynı zamanda fazla kilolarınızdan bu şekilde kurtulma şansına sahip olabilirsiniz.

Canan Karatay Diyetinin Zararları Var Mıdır?

Her besin grubunun kendi çerçevesinde vücuda belirli faydaları vardır ve bu nedenle tüketiminde besinlerin değerlerine dikkat etmek gerekir. Bu nedenle tüm diyetlerde yasaklanan veya az yenilen besinler olduğu için, bunun sonucunda pek çok olumsuz durum ile de karşılaşılabilir. Canan Karatay diyeti bu kapsamda belirli zararları kapsamaktadır. Sizlere bu zararlardan biraz bahsedelim.

 • Tahıl grupları, meyveler ve karbonhidratlar her zaman için vücudun enerji kaynağıdır ve vücudun enerji metabolizmasının çalışmasını sağlar. Ancak Canan Karatay diyeti bu tür besinlerin tüketilmesine izin vermediği için, kişilerin enerji metabolizmasının düzgün çalışmaması ve enerji seviyesinde belirli düşüşler gibi olumsuzluklar yaşanabilir. Bu şekilde kendinizi yorgun ve halsiz hissetme ihtimalinizde oluşmaktadır.
 • Canan Karatay diyeti kapsamında fazla protein alındığı için, fazla protein kalp rahatsızlıklarına ve karaciğer yağlanmasına yol açar. Aynı zamanda protein seviyesinin fazla olması da böbrek rahatsızlıklarına temel teşkil edebilir.
 • Ekmek türlerinin tüketilmesine izin vermeyen bu diyeti yorgunluk, halsizlik ve bunun yanında depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara da sebep olabilir. Bu nedenle ekmek ve tahıl gruplarının tüketilmesi enerji birikimini sağlayacak, bu şekilde kaslara fazla yüklenilmediği için, bu tür rahatsızlıklar ile karşılaşılmayacaktır.

Canan Karatay Diyeti İle Ortalama Olarak Kaç Kilo Verilebilir?

Diyetlere duyulan ilgi her geçen gün artmakta ve bu artış sonucunda pek çok önemli konuda gün yüzüne çıkmış olmaktadır. Çünkü diyet içerisinde bulunan besinler ve kullanılan yöntemler, her diyetin farklı tarzda kilo verdirmesine olanak sağlar. Canan Karatay tarafından düzenlenen Karatay diyeti de bu çerçevede düzenlenmiş olup, insanların sağlığına en fayda verecek sonuçlar ortaya çıkarılmaktadır. Bu tarz hususları yerine getiren kişiler ise, Canan Karatay diyeti ile ortalama olarak 2 haftada 6 ila 8 kilo kadar verdiklerini belirtmişlerdir.

Canan Karatay Diyeti İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Besin grupları arasında yenmesi gereken veya diyet kapsamında yenmemesi ya da az tüketilmesi gereken birçok besin bulunmaktadır. Bu besinlerin tamamı vücut için gerekli özellikler barındırdığı için, tamamen ortadan kaldırılması zararlara yok açacaktır. Bu nedenle, diyet kapsamında tüketilmemesi gereken besinler, sağlığın sekteye uğramasına da sebep olabilir. Böylece, kendi düşüncenize ve diyet kapsamına göre hareket etmeden önce, doktorunuza danışmanız ve konu ile ilgili gerekli olan bilgileri doktorunuzdan almanız oldukça faydalı olacaktır. Peki, bu kapsamda Canan Karatay diyeti ile ilgili nelerin bilinmesi gerekiyor?

 • Bu diyeti öğün sayılarının en aza indirilmesini ve öğünler arasında herhangi bir şeyin tüketilmemesini söylüyor. Bu nedenle günde 2 bazı durumlarda ise 3 öğün yemek yemeniz gerekir. Öğünler arasındaki saat farkı ise en az 4 saat olmalıdır.
 • Karatay diyeti kapsamında yasak olan besinler, ekmek, unlu mamuller ve diğer tahıl gruplarıdır. Bu tür gıdalar diyet kapsamına uygun olmadığı için diyeti uygulayan kişiler tarafından tüketilmemesi gerekir.
 • Yine aynı şekilde tüketilmemesi gereken besinlerin yanında, tüketilmesi gereken besinlerde bulunur. Bu nedenle fındık, ceviz, badem, sağlıklı yağlar ve sebze çeşitleri, Canan Karatay diyeti kapsamında tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.  Önemli olan diğer zararlı denebilecek besinlerin tüketilmemesidir.

Bir önceki yazımız olan Hurma Yoğurt Leblebi Diyeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.