Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Doğal Sivilce Tedavi Yöntemleri

Doğal Sivilce Tedavi Yöntemleri

Doğal Sivilce Tedavi Yöntemleri

Sivilce her bireyin ergenlik döneminden itibaren yaşadığı bir cilt sorunudur. Sivilce deri altında biriken yağ bezlerinin cilt gözeneklerinin arasından iltihaplı olarak kendisini dışarıya attığı deri hastalığıdır. Sivilceler genelde yağlı besleme ve ya yağlı cilde sahip olan kişilerde görülür. Ancak bazen de bazı hastalıkların belirtisi olarak da ciltte ortaya çıkabilir. Bu gibi bir cilt sorunu yaşanıyor ise en doğru teşhisi ve sivilce tedavisini her zaman doktorların yaptığı unutulmamalıdır.

Sivilce tedavisi yapılmadığı takdirde kalıcı olarak cilt sorunlarının oluşmasına sebep olur. Sivilcelerin bazıları kısa sürelidir. Fakat cilt üzerinde uzun süredir sivilce bulunuyor, sürekli aynı yerde sivilce oluşumu tekrarlıyor ise bu sivilcenin ilerlemiş evresi olan sivilce skar hastalığına dönmüştür. Skarlar ciltte şişkin kırmızı kabarıklıklar şeklinde görülür. Uzun süre ciltte kalır ve tedavisi yapılmadığı sürece kolay kolay geçmez.

Sivilce Tedavisinde Doğal Olan Yöntemler

İstenmeyen cilt hastalığı sınıfında yer alan sivilcelerin çoğu evde uygulanabilecek olan doğal yöntemlerle geçebilmektedir. Ancak bu sivilcelerin geçebilmesi için doğru ürünleri doğru yöntemde kullanmak ve düzenli uygulamak önemlidir. Aksi takdirde her hangi bir faydası olmayacaktır.

Elma Sirkesi İle

En çok önerilen doğal yöntemlerin ilk sırasında elma sirkesi gelmektedir. Elma sirkesinin içeriğinde yer alan süksinik asidin ve laktik asidin uygulandığı yerdeki iltihaplanmayı kurutup sivilceleri temizlemektedir. Ayrıca sivilcelerden oluşmuş olan izlerde de iyileşme olduğu gözlemlenmiştir.

Elma sirkesini cildinize uygulamadan önce üç katı kadar sulandırın. Temizlenmiş olan sivilceli cildinize top haline getirilmiş pamuğu bu sulandırılan sirkeli suya batırıp hafif hafif dokundurarak uygulayın. Sonra 20 saniye kadar bekleyip bol su ile durulayın. Cildinizde yanma hissi oluştuğu takdirde sulandırma miktarına eklene suyu arttırın. Bu işlemi günde 2 sefer sabah ve akşam olmak üzere 2 sefer tekrarlayın.

Bal Ve Tarçın Maskesi

Her derde deva olan bal ve tarçın sivilce sorunlarına çözüm olmaktadır. Her iki ürünün özelliğinde antioksidan bulunmasından dolayı sivilceli ciltleri tedavi etmesi de sürpriz olmaz. Bal ile tarçın aynı zamanda anti bakteriyel özelliğine ve iltihaplanmayı önleyen bileşenlere sahiptir. Bu sebeple ciltte oluşabilecek olan sivilceleri başlangıcında önler ve tedavi eder.

Bu maskeyi hazırlamak için 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçına ihtiyaç vardır. İstenilen bu miktarlardaki bal ve tarçın bir kap içinde iyice karıştırılır ve cilde maskeleme yaparak sürülür. Bu maske yüzünüzde ortalama 10 – 15 dk bekletilir. Sonrasında bol su ile durulanıp nazikçe kurulanır.

Aloe Vera İle Cildinizi Nemlendirin

Aloe vera bitkisi doğanın bizlere sunduğu mucizevi kaynaklardan birisidir. Yapraklarının içinde berrak ve jelimsi bir sıvı bulunan aloe vera bitkisinin bu sıvısı merhemlerde, kremlerde, losyonlarda ve sabun gibi kozmetik ve tedavi ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda yanık, kızarıklık, yaralar ve sivilce gibi tedavi gerektiren bölgelerde de kullanılır.

İçeriğinde salisilik asit ve kükürt bulunduran aloe veranın bu bileşeni birçok sivilce kremlerinin içeriğinde yer almaktadır. Ancak bu jelimsi sıvıyı direkt cilde uygulamak daha etkili bir tedavidir.

Aloe vera sıvısını elde etmek için bir yaprağını uzunlamasına kesin ve içinde sıvıyı bir kaşık yardımı ile kazıyarak alın. Bu sıvıyı bir kapaklı kap içinde muhafaza edin ve sıvı bitene kadar günde 1 –  2 sefer sivilceli olan bölgeye sürün. Başka mağaza, eczane ve marketlerden aloe vera sıvısı aldığınızda bu sıvının saf olduğuna emin olarak alın. Aksi takdirde özelliğini kaybettiği için etkili olmaz ve ya eklenen içeriğin zararlı olabilme ihtimali olacağını düşünün.

Yeşil Çayı Deneyin

Yeşil çay içeriğinde antioksidan zengin olan bileşenler barındırmaktadır. Bu sebepten dolayı sivilcelere iyi geldiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Tabi sivilceleri tedavi eden yeşil çayı içmenin değil direk cilde uygulamanın faydası vardır. Yeşil çaydaki tanenler ve lavonoidler sivilcelerin oluşumundaki iki ana sebep olan bakteriler ile savaşmaktadır. Ayrıca bu oluşumun enflamasyonunu azaltamaya yardımcı olmaktadır.

Yeşil çay tedavisi için yeşil çayı kaynamış olan suyun içinde 5 dk kadar bekletin. Sonra çayı süzün ve soğumaya bırakın. Soğumuş olan yeşil çay demini ister bir püskürme şişesine koyup sivilce li olan bölgeye püskürterek uygulayın, ister bir pamuğu top gibi yapıp çaya batırıp sorunlu yere hafif hafif dokundurarak uygulayın.

Sivilce Tedavisi Yöntemleri

Sivilce tedavisinde uygulanan birçok yöntem vardır. Ancak tüm bu yöntemleri uygulayıp kullanmadan önce sivilce sorunu ile ilgilenen uzman doktorlara görünmek önemlidir. Çünkü her bireyin cilt yapısı ve cilt tipi farklıdır. Bu durumun değerlendirmesini ve testlerini yapabilecek en iyi kişi doktorlardır.

Bilinçsiz olarak sivilce tedavisi yapacak olan kişiler kullandıkları ürünlerin içeriğini bilmedikleri için ciltlerine zarar verebilir. Kullanılan ürün doğal olsa bile bazı ürünler cilt rahatsızlıklarına olumsuz tepki verebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve ciltteki sorunların daha kötü bir hal alamsını sağlamak için işi umanların gözetiminde ve ya yönlendirmesinde yapmak daha doğru olacaktır.

Sivilce tedavisi olarak kullanılan yöntemler arasında cildi temizleyen ürünler, antibiyotikler, lazer, fotodinamik tedavi, kimyasal peeling, retinoidler, sivilceli ciltlere özel cilt bakım uygulamaları ve cilt yüzeyine sürülen akne ilaçları bulunmaktadır.

Sivilce Tedavisi İlaçları

Sivilce tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar etkili ve doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen başka sonuçların oluşabilir. Her ilaç bileşeni farklıdır. Bu bileşenlerin içeriğini doktorlar bildiği için her bireyin bünyesine işe yarayacak olanı veya bünyesine zararlı olanları doktorlar bilir. Bu nedenle sivilce tedavisi için ilaçları doktor kontrolünde ve doktor tavsiyesinde kullanmak yapılacak olan doğru hamlelerden birisidir.

Piyasada satılmakta olan sivilce ilaçları Aknetrent, Tetradox, Roaccutane Hap, Diana ve Azitro’dur. Ancak her bir ilacın farklı bir yan etkisi olduğu dikkate alınmalı ve doktorunuzun önerdiği ilaç, tavsiye ettiği miktarda kullanılmalıdır. Sonrasında sivilceden kurtulmak isterken başka sağlık sorunları yaşamak gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Sivilce Tedavi Kremleri

Kullanılan sivilce tedavi yöntemleri arasında sivilce kremleri de yer almaktadır. Satışa sunulmuş olan ve reçetesiz bile alınabiliyor olan bu kremler sivilce tedavisi için etkili bir yöntemdir. Ancak her zaman doktorunuzun kontrolü altında ilaç kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Bilinçsizce kullanılan ilaçlar normalde zararlı olmasa da cilt yapınıza uygun değil ise sizin için sonrasında sorun olabilir.

Eczanelerde, internet satış sitelerinde ve kozmetik ürün satışı yapan mağazalarda sivilce kremleri reçete gerektirmeden satılmaktadır. Hatırlatmakta fayda vardır diyerek yine doktorunuzun tavsiyesi üzerine bu kremleri kullanınız diyerek size en çok tercih edilen sivilce kremlerinin neler olduğunu söyleyebiliriz.

En çok etkisi olan ve doktorlar tarafından hastalarının cilt tipine göre önerdiği kremler; Benzamycin, Nadixa Krem, Cleocin T, Madecassol Krem, Skinoren Krem, Acnelye Krem, Clindoxyl Krem, SiveX Losyon, Azelderm Krem, Eritretin Krem, Batticon’dur. Burada sıraladığımız her bir kreminin içeriği farklı bileşenlerden oluşmuştur. Bu sebeple kullanım şekilleri ve kullanım süreleri farklıdır. Aldığınız kremin içeriğini bilmiyor iseniz ve ya doktorunuz önermedi ise mutlaka önce araştırmasını yapınız, doktorunuza danışınız daha sonrasında kullanmaya başlayınız.

Bir önceki yazımız olan Sivilce İzlerinden Kurtulmak İçin Denenebilecek Doğal Yöntemler başlıklı makalemizde Sivilce İzleri ve sivilce maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.