Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Ergenlik sivilceleri için 10 doğal maske tavsiyesi

Ergenlik sivilceleri için 10 doğal maske tavsiyesi

Ergenlik dönemindeki sivilceler çoğunlukla hormonlardan kaynaklanır. Ergenlik döneminde vücut androjen adı verilen hormonlar üretir ve bu hormonlar sivilceye sebep olur. Hormonlar düzenlendikçe ergenlik sivilcelerinin miktarında azalma görülür. Daha sonra sivilce izleri ile uğraşmamak için ergenlik döneminde sivilceleri sıkarak patlatmamalı ve elinizle oynamamalısınız.

Bu hormonlar cildinizdeki yağ üretimini arttırır. Çeşitli tıkanıklar nedeni ile bu yağlar sivilcelere sebebiyet verir ve iltihaplanır. Ergenlik sivilcelerinin geçmesi için bu hormonların sebep olduğu yağlanmayı azaltacak ilaçları cilt uzmanlarının tavsiyeleri ile kullanabilirsiniz.

Ergenlik sivilcelerini önlemek için;

  • Ellerinizdeki bakteriler sivilce oluşumuna sebebiyet vereceği için ellerinizi sivilcelerden ve yüzünüzden uzak tutun.
  • Düzenli bir cilt temizliği ve bakımı sivilcelerin çıkmasını engellemek için olmazsa olmazdır. Cildinizi aşırı soyan ve döken akne ilaçlarından uzak durun.
  • Yüzünüzde makyajla uyumayın, tıkanan gözenekler sivilcelerin çıkması için elverişli bölgeler haline gelecektir.
  • Kozmetik fırçalarınızı haftada bir iyice yıkayıp temizlediğinizden emin olun.
  • Sivilceleri makyaj ile kapatıyorsanız Salisilik asit içeren ve o bölgeyi dezenfekte eden ürünler tercih etmeye çalışın.

Ergenlik sivilceleri için 10 doğal maske tavsiyesi

1. Elma şırası sirkesi ve su

Organik bir elma şırası sirkesi ile su karışımı aknelerin olduğu bölgelerdeki pH seviyesini düzenler. Bu da sivilcelere sebep olan bakterilerin üremesini engellemeyi sağlar. Karışımı süreceğiniz bölgeye göre istediğiniz büyüklükte hazırlayabilirsiniz. Kullandığınız bir kaşık elma şırası sirkesine 10 kaşık su ekleyecek oranda karışımı hazırlayabilirsiniz. Karışımı cildinize yumuşak bir pamuk topu ile nazikçe sürün. Bu tarifi günlük olarak istediğiniz azalmayı sağlayana kadar uygulayın.

2. Karbonat

Ergenlik döneminde görülen sivilceler için karbonat kullananlar genellikle çok olumlu sonuçlar aldığını belirtiyor. Cildin yüzeyindeki ölü hücreleri soyarak döken karbonat cildinizde derinlemesine bir temizleme etkisi gösterir. Genellikle karbonat maskeleri sivilceler, yara ve sivilce izleri için kullanılır. Karbonat maskesi hazırlamak için birkaç çay kaşığı karbonatın içine krem kıvamını elde edene kadar ılık su ekleyerek karıştırın. Maske haline getirdiğiniz karışımı yüzünüze sürün ve 10 -15 dakika bu şekilde bekleyin. Cildinizin gerilmesine dayanabilirseniz 30 dakikaya kadar maskeyi yüzünüzde bekletebilirsiniz. Ilık suyla yıkayarak maskeyi durulayın. İlk kullanımda bile cildinizdeki değişikliği fark edeceksiniz. Bu maskeyi istediğiniz sonuçlara ulaşana kadar haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

3. Limon suyu

Limon suyunun sivilceleri önlemek için kritik 2 fonksiyonu bulunur. Bunlardan birisi cildi sıkılaştırıcı özelliği diğeri ise ciltteki aşırı yağın ciltten atılmasını sağlaması. Ayrıca içindeki C vitamini sayesinde ergenlik döneminde çıkan sivilcelerin iyileşmesini de hızlandırır. Kullanacağınız limonların taze olması elde edeceğiniz sonuç açısından önemlidir. Bir pamuk yardımı ile temiz ve kuru cildinize limon suyunu düzenli bir şekilde sürebilirsiniz. Limon suyunun bu şekilde 25-30 dakika kalmasını sağlayın. Bu süre zarfında güneşe çıkmamaya özen gösterin. Bu işlemi günlük olarak uygulayabilirsiniz.

4. Hindistan Cevizi yağı

Hindistan Cevizi yağının içeriğinde anti bakteriyel ve mantar oluşmasını engelleyici maddeler bulunur. Ayrıca Hindistan Cevizi yağı çok iyi bir nemlendiricidir. Sivilcelerin bulunduğu bölgelerdeki bakterilerle savaşarak kızarıklığı azaltır ve sivilce çıkmasını engeller. Günde bir iki defa Hindistan Cevizi yağı ile cildinize nazikçe masaj yaparak ergenlik sivilceleri ile savaşabilirsiniz. Etkisini arttırmak için rafine edilmemiş Hindistan Cevizi yağı kullanmanızı öneririz. Hindistan Cevizi yağı uyguladıktan sonra cildinize başka bir nemlendirici uygulamanıza gerek yoktur. Gözeneklerin tıkanmasını da engeller.

5. Sarımsak

Sarımsakta bulunan sülfür ergenlik sivilcelerinin hızlı iyileşmesini sağlar. Bir diş sarımsağı ikiye bölerek sivilcelerin üzerine nazikçe ovalayarak sürün. 5 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin. Gün içerisinde bu işlemi sabah ve akşam tekrarlayın. Kokudan rahatsız olmazsanız oldukça etkili bir yöntemdir.

6. Hint Defnesi yağı

Aktarlarda bulabileceğiniz Hint Defnesi yağı, anti bakteriyel özellikleri ile ergenlik sivilcelerini geçirme konusunda etkilidir. Kullanmadan önce sulandırmak gerekir. Bunun için 1/4 bardak suya 5-10 damla arasında Hint Defnesi yağı damlatarak kullanabilirsiniz. Kaç damla damlatmanız gerektiğine cildinizdeki sivilce miktarına göre kendiniz karar verebilirsiniz. Bu karışımı bir pamuk yardımı ile cildinize sürün. Eğer her gün makyaj yapıyorsanız, makyaj yapmadan önce cildinize bu maskeyi uygulayın ve kuruduktan sonra makyaj yapın. Makyajın cildinize zararlı özelliklerinden cildinizi koruyacaktır.

7. Nane

Sivilceleri kısa sürede geçirmek için hızlı bir yöntem uygulamak istiyorsanız ilk olarak naneyi deneyebilirsiniz. Sivilcelerden meydana gelen kızarıklıkları nanede bulunan mentoller hızlı bir şekilde giderir. Mentolün ayrıca enfeksiyon önleyici özelliği olduğu için bölgede oluşacak ateşlerin ve iltihaplanmaların da önüne geçer. Nane yapraklarını ezerek suyunu çıkartın ve bu çıkan suyu bir pamuk yardımı ile sivilcelerin olduğu bölgelere sürün. 10 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın. Bu işlemi haftada 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

8. Yumurta akı

Sivilceler için gerçekten çok etkili ve ispatlanmış bir yöntemdir. Cildinizde sivilce oluşumuna sebep olan yağı minimuma indirir ve cilt gözeneklerini iyice sıkılaştırır. Bir yumurtanın sarısını beyazından ayırarak beyazını bir pamuk yardımı ile cildinize sürün. Bir kaç dakika sonra cildinizdeki gerilmeyi hissedeceksiniz. 10 dakika ile 1 saat arasında cildinizde durmasına izin verin. Bu işlemi günlük olarak uygulayabilirsiniz.

9. Bıldırcın Yumurtası Maskesi

Bıldırcın yumurtası oldukça faydalıdır. Hatta tavuk yumurtasının bile önüne geçmektedir. İçerisindeki mineraller ve vitaminler oldukça besleyicidir. Bıldırcın yumurtası ile etkili sivilce maskesi yapabilirsiniz. Yapılışı:

1 tane bıldırcın yumurtası

1 çay kaşığı bal

1 çay kaşığı limon suyu

3 yemek kaşığı beyaz kil

Bütün malzemeler karıştırılır. Göz ve dudak çevresi hariç tüm yüze uygulanır. 20 dakika kadar bekletilip, ılık bir su ile yıkanmalıdır. Gün aşırı 3 hafta boyunca yapıldığı takdirde ciltte istenilen başarı elde edilebilir.

10. Tarçın ve bal

Yarım çay kaşığı toz tarçın ile yarım yemek kaşığı balı karıştırarak kalın bir maske kıvamına getirin. Bu maskeyi sivilce olan bölgelere sürün ve 1 saat bu şekilde bırakın. Ilık suyla yıkayarak durulayın. Cildinizi iyi hissedecek ve sivilcelerin sönükleştiğini göreceksiniz. Maskenin etkisini arttırmak için gece yatmadan önce maskeyi uygulayıp sabah kalktığınızda durulayabilirsiniz. Haftada iki kere uygulayacağınız tarçın ve bal maskesi ergenlik sivilceleri ile olan savaşınızda size yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çıban Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde ağrı ve sivilce görünümünde şişlik, Çıban çıkan yere ve Çıban nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.