Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Ergenlik Sivilcesi

Ergenlik Sivilcesi
  • Ergenlik Sivilcesi Nedir?

Ergenlik döneminde sıkça görülen akne ergenlerde sosyal ve psikolojik sorunlara neden olur. Ergenlik dönemindeki her 10 gençten 8inde ergenlik sivilcesi görülür. Ergenlik sivilcesi sadece ergenlik döneminde değil 30lu, 40lı yaşlarda da görülür. Tipik ergenlik sivilcesi kırmızı renkte, ucu sarı iltihaplı, küçük kabarcıklar şeklinde görülür.

  • Ergenlik Sivilce izleri geçici mi?

Ergenlik sivilcesi vücutta daha çok yüz bölgesinde görülür. Yüz dışında boyun, omuz, göğüs ve sırt bölgesinde ortaya çıkabilir. Sivilce ciddi bir sağlık sorunu oluşturmaz. İz bırakma potansiyeli olduğu için kişiyi sosyal ve psikolojik açıdan yıpratır. Sivilce durumu bazen başka hastalıkları tetikleyebilir. Sivilce tanısı dermatologlar tarafından konulur. Tedavide daha çok sivilce kontrol altına alınmaya çalışılır. 

  • Sivilce nasıl oluşur?

Sivilce kız ve erkeklerde hormon etkisi ile ortaya çıkar. Derideki gözeneklerin sebum denilen doğal deriye ait ölü hücreler ile tıkanması sonucu oluşur. Hormonların etkisiyle yağ üretimi artar. Sivilce öncesi siyah noktalar oluşur. Deride bakterilerin ürümesi için uygun ortam oluşur. Zamanla tıkanan ve şişen kıl ünitesinin parçalanması ile kistler oluşur. Sivilce mikrobik bir hastalık değildir. Bu yüzden sivilce bulaşıcı bir hastalık değildir. Ergenlik döneminde yoğun olarak görülür. Adet dönemi geçiren kadınlarda, stres altında yaşayanlarda çok sık görülür.

  • Sivilce genetik bir miras mı?

Sivilce ile genetik arasında bir ilişki yoktur. Ailesinde sivilce sorunu yaşamamış kişilerde de sivilce görülür. Ailesinde kalıcı izli sivilce rahatsızlığı geçiren kişilerde sivilce daha erken yaşlarda başlar ve daha uzun sürer. Bu yüzden sivilce ciddiye alınmalı ve tedavisine erken başlanmalıdır.

  • Sivilce tedavisi için neler yapılmalı?

Sivilce tedavi edilebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Her sivilce aynı şekilde tedavi edilmez. Sivilce tedavisini dermatologlar planlar. Tedavi şekli ve süresi hastanın durumuna göre belirlenir. Sivilcenin şiddetine, yaygınlık durumuna, kişinin yaşına göre tedavi 3 gün ile 14 gün arası sürer. Düzensiz olarak uygulanan sivilce tedavilerinin hiçbir anlamı yoktur. Özellikle ağızdan alınan ilaçların etkisi yoktur.

  • Ergenlik Sivilceleri Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Ergenlik dönemindeki görülen sivilceler hormonlardan kaynaklanır. Ergenlik döneminde vücut androjen hormonu üretir. Bu hormonlar sivilce oluşumunu tetikler. Hormonlar düzene girdikçe sivilce miktarı azalır. Sivilce izleri ile uğraşmak istemiyorsanız ergenlik döneminde çıkan sivilceleri patlatmayın. Ergenlik sivilcelerini önlemek için elinizdeki bakterilerin sivilcelere bulaşmaması için elinizi sivilcelerden uzak tutun. Düzenli bir cilt temizliği ile sivilce oluşumunu önleyebilirsiniz. Cildi soyan ilaçlardan uzak durun. Yüzünüzdeki makyajı gün sonunda temizleyin. Yüzünüzde makyaj ile uyumayın. Tıkanan gözenekler sivilcelerin çıkması için uygun ortamlardır. Kozmetik fırçanızı haftada 1 yıkayıp temizleyin. Sivilceleri makyajla kapatıyorsanız salisilik asit içeren dezenfekte  temizlik ürünleri kullanın.

  • Ergenlik sivilceleri için 9 doğal maske önerisi

1. Elma şırası sirkesi ve su: organik elma sirkesi ve su karışımını sivilcenin olduğu bölgeye sürün. Bu karışım sivilce oluşumuna neden olan bakterilerin üremesini engeller. Karışımı süreceğiniz bölgeye göre hazırlayın. 1 kaşık elma sirkesine 10 kaşık su ekleyin. Karışımı cilde yumuşak pamuk topu ile sürün. Bu tarifi her gün sivilcelerden kurtuluncaya kadar uygulayın.

2. Karbonat: Ergenlik döneminde karbonat kullanmak ergenlik sivilcelerine iyi gelir. Karbonat, cilt yüzeyindeki ölü hücreleri soyarak döker. Karbonat cildi derinlemesine temizler. Karbonat maskeleri sivilce tedavisinde çok sık kullanılır. Karbonat içine krem kıvamına gelecek kadar ılık su eklenir. Maske haline getirilen karışım yüze sürülür. Yüzde en az 20 dakika kalan karışım ılık suyla yıkanıp durulanır. İlk uygulamada cildinizin temizlendiğini hissedeceksiniz. Bu maskeyi istediğiniz sonuca ulaşıncaya kadar haftada en az 3 kere uygulayın.

3. Limon suyu: Limon sivilceyi önlemede 2 fonksiyonu bulunur. Cildi sıklaştıran limon ciltteki yağın ciltten atılmasını sağlar. Limon içerdiği C vitamini sayesinde ergenlikte çıkan sivilcelerin iyileşmesini sağlar. Kullanacağınız limon taze olmalıdır. Pamuk yardımı ile temiz ve kuru olan cildinize limon suyunu düzenli şekilde uygulamalısınız. Limon suyu cildinizde en az 30 dakika kalmalıdır. Bu süre zarfında güneşe çıkmamaya özen gösterin. Limon suyu uygulamasını günlük olarak uygulayın.

4. Hindistan Cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı içinde anti bakteriyel maddeler bulunur. Aynı zamanda mantar oluşmasını engeller. Bu yağ cilt için çok iyi bir nemlendiricidir. Hindistan cevizi yağı sivilcelerin bulunduğu bölgedeki bakterilerle savaşır. Bu bölgedeki kızarıklığı yok edip sivilce çıkmasını engeller. Günde 2 defa Hindistan cevizi yağını cildinize nazikçe sürün. Hindistan cevizi yağı dışında cildinize başka nemlendirici uygulamanıza gerek yoktur. Gözeneklerin tıkanmasını önler.

5. Sarımsak: Sarımsağın içinde sülfür ergenlik sivilcelerinin hızlı iyileşmesini sağlar. 1 diş sarımsağı 2 parçaya ayırıp sivilce üzerine nazikçe ovalayın. 5 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin. Gün içerisinde bu işlemi sabah akşam uygulayın. Kokudan rahatsız olmadığınız sürece sivilce tedavisinde en etkili yöntemdir.

6. Hint Defnesi yağı: Hint defnesini aktarlarda rahat bulabilirsiniz. Anti bakteriyel özelliği ile ergenlik sivilcesini kısa sürede geçirir. Koyu bir yağ olduğu için kullanmadan öne sulandırmak gerekir. Yarım bardak su içine 5 damla hint yağı damlatılarak karışım elde edilir. Bu karışım pamuk yardımı ile cilde sürülür. Makyaj öncesi cilde maske şeklinde uygulayın. Kuruduktan sonra makyaj yapın. Makyajın cildinize zarar vermesini bu yöntemle önlemiş olursunuz.

7. Nane: Sivilcelerden kısa sürede kurtulmak için naneyi deneyebilirsiniz. Nanede bulunan mentoller sivilcenin ortaya çıkardığı kızarıklıkları yok eder. Mentoller enfeksiyonları önler. Sivilce bölgesinde ortaya çıkan ateşlenmeyi ve iltihaplanmayı önler. Nane yaprağını ezerek suyunu çıkartın. Çıkan suyu pamuk ile sivilcenin olduğu bölgeye sürün. 10 dakika bekleyip soğuk su ile durulayın. Bu işlemi haftada 2 kere uygulayın.

8. Yumurta akı: Sivilce tedavisi için etkili olduğu ispat edilmiş bir yöntemdir. Sivilce ve yağ oluşumunu minimum düzeye indirir. Yumurta akı cilt gözeneklerini sıklaştırır. Bir yumurta sarısını beyaz akından ayırıp pamuk yardımı ile cildinize sürün. Cildinizin birkaç dakika sonra gerilmeye başladığını hissedeceksiniz. Yüzünüze sürdüğünüz karışımın cildinizde 10 dakika ile 60 dakika arasında kalmasına izin verin. Bu işlemi günlük uygulayın.

9. Tarçın ve bal: Yarım çay kaşığı toz tarçın ile yarım yemek kaşığı balı karıştırıp maske kıvamına getirin. Bu maskeyi cildinize sürüp 1 saat bekleyin. 1 saat sonra cildinizi ılık su ile yıkayıp durulayın. Uygulama sonrası cildinizde sivilcelerin sönükleştiğini göreceksiniz. Maskenin etkisini arttırmak için maskeyi gece yatmadan önce uygulayıp sabah durulayın. Bu uygulamayı haftada 2 kere uygulayın.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Kurutma Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.