Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Ergenlikte Cilt Bakımı

Ergenlikte Cilt Bakımı

Ergenlikte Cilt Bakımı

Ergenlik dönemi, cildin belki de en fazla yağlandığı dönem olarak bilinir. Hormonal bir değişim döneminde olan vücut, deri salgılarında da değişikliğin meydana gelmesine neden olmakta. Birçok kişi 21 yaşında bu tarz değişimlerin sona erdiğini düşünse de ergenliğin etkilerini atmak ortalama olarak 27 yaşına kadar sürmektedir. Doğru bir bakım sayesinde ergenlik döneminde oluşan tüm yağlanma ve sivilce sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Ergenlikte cilt bakımı ile ilgili bilgilere geçmeden önce birkaç bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Ergenlik Sivilcesi Nedir?

Her yaşta sivilce görülür. Ancak; ergenlik döneminde görülen sivilcelerin oldukça farklı olduğunu söyleyebiliriz. Ergenlik döneminde ortaya çıkan durum aslında derinin fazla yağa sahip olması ile beraber yağ bezelerinin iltihaplanma durumudur. Bu iltihabın oluşmasında görevli olan bakteriler tüm bireylerin cildinde bulunur. Ergenlik döneminde yağ salgısının fazla olması nedeni ile sivilce oluşumunun da sık olduğu görülür.

Ergenlik Sivilcesi Hangi Yaş Döneminde Görülür?

13 yaş cilt bakımı konusunda girmeden önce Ergenlik Sivilcesi hakkında net bilgiler vermeye çalışacağız. Sivilce oluşumu 13 yaş ile başlamakta olup 17 yaşa kadar devam etmektedir. Özellikle erkek çocuklarda sivilce oluşumunun daha fazla olduğu görülür. Ergenlik döneminde her 10 çocuktan 1’inde sivilce oluşumu çok aşırı olmaktadır. Kızlar ise erkeklere nazaran biraz daha erken yaş gruplarında ergenliğe girmektedir. Bazı kızlarda ergenlik sivilceleri 25 yaşından sonra görülmeye başlar.

Sivilce Oluşumunda Genetik Faktörler

Sivilce konusunda kesinlikle genetik faktörlerin etken olduğunu söyleyebiliriz. Ergenlikte cilt bakımı yaparken genellikle aile büyüklerinin neler yaptığı öğrenilmeye çalışılır. Anne, baba, abi, abla gibi aile bireyleri ergenliğinde ciddi sivilce sorunları yaşamışsa sizlerde de sivilce görülme riskinin fazla olduğunu söyleyebiliriz. Siyah ırkların, Japonların ve Eskimoların sivilce problemi ile çok fazla karşılaşmadığı görülüyor. Bunun temel nedeni bu toplulukların balık ile besleniyor olmasıdır. Özellikle Japonya, batı yemekleri ile tanıştıktan sonra sivilce sorunu ile karşılaşmaya başlamıştır.

Sivilce Oluşumu Nasıl Başlar?

Derinin yağlanmaya başlaması ile beraber ilk önce beyaz ve siyah kabarıklar ortaya çıkmaya başlar. Bu kabarcıkları sıkmaya çalıştığınızda içinin yoğun, kurt şeklinde uzadığını görebilirsiniz. Belirtilerin ilk olarak alın bölgesinde ortaya çıkamaya başladığını görüyoruz. Kabarcıklar şeklinde oluşmaya başlayan sivilce daha sonrasında burun, yanak, çene, boyun, gövde hatta kalça bölgesine kadar inmektedir.

Sivilcenin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Ergenlik döneminde sivilce oluşumu ile karşılaşan birçok kişi hemen ergenler için nemlendirici arayışına girmektedir. Bu konuda dikkatli olunması gerekiyor. 13 yaşa uygun maskeler ve nemlendiriciler bazen 17 yaş cilt bakımı için uygun olmuyor. Bakım araştırmalarının bu kadar önemli olmasındaki ana neden sivilcenin olumsuz yönleridir. Özellikle ergenlik döneminde çıkan sivilceler büyük utanma duygusunun oluşmasına neden oluyor. Başta özel hayat olmak üzere okul ve iş hayatındaki ilişkiler sivilce nedeni ile bozulabiliyor. Sürekli kaşınma sorunları yaşayan sivilce sahipleri, sivilcelerini kaşıdıklarında kanama yaşayacakları için istenmeyen bir görünüme sahip olacaklardır. Özellikle yanlış bakım ve sürekli kaşıntı sivilceler sonrasında kalıcı lekelerin oluşmasına da neden olacaktır.

Beslenme Şeklinin Sivilce Üzerindeki Etkisi

Beslenme sivilce oluşumunda ya da yok olmasında büyük etkilere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dengesiz, kalorili ve sürekli yağ içeren besinlerin tüketimi sivilce oluşumuna büyük oranda neden oluyor. Bununla beraber diyete başlamış kişilerin fazla kilolarını atması, kalori alımını azaltmaları ile beraber sivilcelerinden kurtulduğu görülüyor. Ergenlik dönemindeki gençlere tavsiyemiz; tamamen dengeli olacak şekilde protein, yağ ve karbonhidrat tüketmeleridir. Gün içerisinde yeteri kadar sebze ve meyve tüketmeli, sezonunda balığı sofralarından eksik etmemeleridir.

Sivilce Oluşumu Hangi Dönemlerde Artar?

Cilt bakımında kaç yaşında başlanmalı diye soranlar için bir ön bilgilendirmede bulunmak istiyoruz. Sivilce oluşumu kadın ve erkeklerin oldukça farklı dönemlerinde artmaktadır. Kadınlarda sivilce artışı daha çok adet dönemi öncesinde başlar. Bununla beraber sık sık terleme, yemek pişirilen ortamda bulunma ve nemli iklim ortamları sivilce oluşumunu fazlasıyla artmaktadır. Bazen deri üzerine sürülen bazı yağlı kozmetik ürünlerinin de sivilce artışına neden olduğu görülmüştür. Erkeklerde de gene sıcaklığın sivilce artışına neden olduğu görülmüştür.

Ergenlikte Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Sivilce Maskesi tarifi verdiğimiz bu yazımızda ergenlikte cilt bakımı hakkında ön bilgiler vermiştik. Ergenlik döneminde meydana gelen sivilcelerin bakımını aşağıdaki yöntemler üzerinden yapabilirsiniz.

  • Kadınlar, ergenlik döneminde iken cilt bakımlarına gereğinden fazla önem vermelidir. Makyaj yapılsa da yapılmasa da her sabah ve akşam kesinlikle cilt yıkanmalıdır. Yağlı ve sivilceli ciltler için özel olarak üretilmiş temizleyiciler ile yüzünüzü güzelce yıkayarak durulayın. Köpürtme işlemi sırasında konjac bitki süngerleri kullanmanızı öneririz. Köpürtme işlemi cildiniz için aslında mini bir peeling işlemidir.
  • Durulama işlemi sonrasında yüzünüzü antiseptik bir tonikle silmeniz gerekiyor. Bu tonik, cilt yüzeyindeki yağ salgısını büyük oranda dengelemektedir. Bazı tonikler şişelerde yer almakta olup yüze karşı püskürtülmektedir. Bu tür tonikleri yüze karşı sıkarken gözünüze girmemesine dikkat edin. Tonik kesinlikle yüz bölgesi üzerinde kurumaya bırakılmalıdır. Bu kuruma işleminde bakterilerin üremesi engellendiği gibi gözeneklerin sıkılaşması sağlanacaktır.
  • Sivilcelerin yoğun olarak bulunduğu yerlere güvenilir yerlerden alınmış sivilce kurutucu sürün. Sivilce kurutucu ürünler, çıkmak üzere olan sivilceleri yok ettiği gibi çıkan sivilcelerin de kurumasını sağlar.
  • Gün içerisinde yağ salımının kontrol alında alınması için nemlendirici sürülmelidir.

Yukarıdaki adımları uygulamanız durumunda sivilcelerin yavaş yavaş yok olduğunu görebilirsiniz. Bununla beraber haftada 2 gün banyo sonrasında yüzünüze yine konjac süngerle masajlar yapın. Banyo sonrasında iyice yumuşayan yüz, bu süreçte her türlü tedaviyi kabul edecektir. Masaj sonrasında cildinizin rahatlaması için kil maskesi gibi uygulamalar yapabilirsiniz.

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Ergenlikte cilt bakımı yapmak oldukça önemlidir. Bu dönemde ortaya çıkan sivilceler ortalama olarak 6 yıla kadar kendisini göstermeye devam etmektedir. Bazı kişilerde bu durum 40’lı yaşlara kadar sürdüğü dahi görülmekte. Hafif olarak çıkan sivilcelerin tedavisinde cilt temizleyici ürünlerin kullanılması yeterlidir. Bu tarz ürünler bakterilerin üremesini engelleyerek sivilcelerin önüne geçmektedir. Daha yoğun, çok fazla sivilce bulunan ciltlerde ise tedavi birçok aşamadan oluşabiliyor. Hangi aşama olursa olsun yapılan tedavilerden sonra cilt yüzeylerinde yüksek bir sivilce artışı meydana gelir. Bununla beraber deride kuruma, kaşıntı, kuruma gibi durumlar meydana gelebilir. Bu gibi göstergeler aslında tedavinin sağlıklı olarak ilerlediğini gösterir.

İlk etapta bir anda artmaya başlayan sivilceler daha sonrasında bir anda kuruyarak kaybolmaya başlar. Bazen tüm sivilceler yok olduktan bir süre sonra yeniden çıkmaya başladıkları görülür. Bu gibi durumlarda farklı tedavi yöntemlerinin denenmesi gerekmektedir. Sivilce tedavileri sonrasında cilt yüzeyinde sivilce izleri kalabilmektedir. Sivilce izlerinin tedavisi için son zamanlarda birçok farklı yönteminin geliştirildiğini görüyoruz. Lazer, kimyasal soyma, dermabrazyon, dermarol gibi işlemler ile sivilce izlerinden rahatlıkla ortadan kalkıyor. Bazı kişiler için sivilce tedavisi oldukça uzun ve sor bir süreci kapsıyor. Tedavinin uzun olmasındaki ana etmen bir ömür kalıcı izlere sahip olunmaması içindir.  Ergenlik döneminde yaşanan sivilce sorunu ile beraber cilt bakımının nasıl olması gerektiğini kısa bir şekilde özetlemeye çalıştık.

Bir önceki yazımız olan Evde Sivilce Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.