Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Erkekte Sivilce Çıkma Nedenleri

Erkekte Sivilce Çıkma Nedenleri

Erkekte Sivilce Çıkma Nedenleri

Sivilce kadın olsun erkek olsun her iki cinste de oluşabilen cilt sorunlarındandır. Erkekte çıkan sivilce sanılanın aksine kadınlara göre daha sıklıkta çıkabilmektedir. Sivilce oluşumu cilt bozukluğu olarak bilinir. İlk çıkış evresi ergenlik ile birlikte genelde çıkmaya başlar. Bu durum hormonların değişimlerine bağlı olarak normal kabul edilir. Çocukluk evresinden ergenliğe geçiş dönemlerinde hormonal değişimler sık olacağı için ciltte tepki olarak sivilceler çıkmaya başlar. Özellikle yeni ergen dönemlerinde daha sık ve çok çıkan sivilceler ergenliğin ilerleyen zamanlarında ya da bitmesine yakın dönemlerde kendiliğinde geçmeye başlar.  Bu dönem henüz yeni ergenliğe girmiş kişiler için çok zorlu ve sıkıntılı geçebilir. Ergenlikle birlikte kişide psikolojik ve fizyolojik pek çok değişimler yaşanır. Fiziksel değişimlerle birlikte psikolojik değişimlere de hazır olmak zorunda olan genç birey için bu dönemi atlatmak zordur. Sivilcelerin bu dönemde çıkması genç birey için büyük sorun haline gelebilir. Toplumda kabul görme duygusuyla birlikte alay edilme korkusu, öz güveni yitirme durumu ile karşılaşma gibi pek çok sorunda birlikte gelir. Bu bakımdan ergenlik döneminde olan genç birey için yapılacak en önemli şey kendisinle barışık olmak için sivilcelerinden bir an önce kurtulmaktır. Bu dönemde beğenilme duygusu ile birlikte dış görünüme verilen önem daha da arttığı için sivilce oluşumu birey için çok büyük sorun teşkil etmektedir. Erkek için de kadın için de durum aynıdır. Erkeklerde çıkan sivilceler de erkekliğe adım atmak üzere olan genç birey için çok sıkıntılı bir durumdur. Karşı cins tarafından ret edilme duygusu da belki de buna ağır basarak bu durumdan ergen birey daha çok rahatsızlık duyabilmektedir. Bu sorundan kurtulmak için tek çare sivilcelerden kökten kurtulmaktır. Ancak bu o kadar basit değildir. Sivilcelerin istenildiği gibi bir anda yok olmasını istemek sadece hayalden ibarettir. Kişi hırsa kapılarak sivilceleri yolma, sıkma gibi davranışlarda bulunabilir. Bu ise durumu daha vahim hale getirerek yüzün dejenere olmasını sağlayabilir. Sıkılan ya da koparılan yer mikrop kapabilir ve cilt daha kötü bir hale gelebilir. Bu bakımdan sivilceleri koparmak ya da sıkmak yerine daha doğru çözüm yollarıyla onlardan kurtulmaya çalışmak en doğrusu olabilir. Sivilcelerden sağlıklı ve doğal yollardan kurtulmak için doktorunuzun önereceği reçeteli ilaçları satın alıp kullanabileceğiniz gibi evde doğal yöntemlerle maskeler hazırlayabilir ve sivilcelerinizden doğal ve sağlıklı yollarla kurtulabilirsiniz.

Sivilcelerin çıkışı hormonal nedenlerden kaynaklıysa ilaç ya da doğal yollardan onlardan kurtulmak mümkün olabilir. Ancak altta yatan neden farklıysa farklı uygulamalar gerekebilir. Örneğin nadir de olsa sivilcelerin çıkışı karaciğerle alakalı olabilir. Bunun için bu konuda uzman bir doktora başvurmak gerekebilir. Doktorun önereceği tedavi neticesinde sivilce oluşumu önlenebilir. Bu açıdan sivilcelerden kurtulmak için öncelikle sivilce oluşum nedenleri üzerinde yoğunlaşmak gerekir. Nedeni bilinen bir hastalığı tedavi etmek daha kolaydır ve hastalık doğru yollardan tedavi edilir. Böylelikle istenilen sonuç elde edilebilir.

Erkekte Sivilce Oluşum Nedenleri ve Çözüm Yolları

Yukarıda bahsettiğimiz sivilce oluşum nedenleri dışında erkekte oluşabilen sivilcelerin daha pek çok farklı nedeni olabilir. Erkekte sivilce oluşum nedenleri ve çözüm yolları konusunda siz değerli okurlarımıza bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız. Erkeklerde hormanal değişimler nedeniyle ergenlik döneminde çıkan sivilce ya da nadir görülebilen hastalıklardan birisi olan karaciğer hastalığı gibi durum dışında sivilcelerin başka çıkış nedenleri de olabilir. Bunlar neler olduğu, neden kaynaklandığı ve çözüm yolları için neler yapılması gerektiği konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Stres

Pek çok hastalıkların temek nedeninde bilindiği gibi stres yatmaktadır. Stres nedeniyle kişide kaygı bozukluğu, depresyon gibi pek çok hastalıklar ortaya çıkabilir. Kişi aşırı üzüntü ve sıkıntı nedeniyle çok fazla kafaya takmaktan ya da düşünmekten rahatsız olabilir. Bu yoğunluğun ardından aşırı stres nedeniyle kişinin vücudu tepkime verebilir. Böylece kişinin vücudunun çeşitli yerlerinden sivilceler çıkabilir. Erkeklerde de aynı şekilde aşırı stres nedeniyle bu tür oluşumlar gözlemlenebilir. Erkeklerin geneli yaşadığı sıkıntıları biriyle paylaşmak yerine içine atar ve bu konuda konuşmamayı tercih eder. Evli erkekler dahi eşinle bile yaşadığı sıkıntıları anlatmaktan çekinebilir. Sorunlarını paylaşmaktan kaçınan ve bu durumu anlatıp rahatlamak yerine gizlemeyi tercih eden erkeklerde bir yerde bu sıkıntı patlak verir. Sivilce oluşumu da aşırı stres nedeniyle bu dönemde ortaya çıkabilir. Stresi ve stresten kaynaklanan sivilce oluşumunu önlemek için yapılması gereken belki biraz daha rahat olmaya çalışmaktır. Kimseyle sorunlarını paylaşmayı sevmeyen kişiler stresten kurtulmak için kendilerini rahatlatacak uğraşlar bulabilirler. Örneğin yapmaktan hoşlandıkları bir uğraşa kendilerini vererek beyinlerini bu tarafa yönlendirebilirler. Böylece stresin vücuda girmesine ve bunun sonucunda yaşanacak sorunların önlenmesini sağlayabilirler. Aksi takdirde daha büyük sorunlarla karşılaşılma riski olabilir. Aşırı stresten uzak durularak her şeyi akışına bırakmaya çalışmak belki de en doğru olanıdır.

Genetik

Genetik sorunlarda kişilerde ortaya çıkabilen hastalıkların temelini oluşturabilir. Yapılan araştırmalara göre hastalıkların çıkış nedenleri arasında genetik sorunların kaynaklandığı düşünülmektedir. Fiziksel olarak aile bireylerinde olan bir hastalığın diğer bireylere geçme olasılığı her zaman için mevcuttur. Hatta bazen karakter ve huyların bile genetik olarak geçebildiği düşünülmektedir. Aynı şekilde sivilce oluşumu gibi fiziksel oluşumlar da bazen genetik kaynaklı olabilir. Aile bireylerinde sivilce sorunu yaşayan kişilerde sivilce çıkışı daha çok olabilir. Sizde de sivilce sorunu yoğun olarak varsa ailenizde sivilce sorunu olup olmadığını araştırabilirsiniz.

Gözeneklerin Tıkanması

Sivilce oluşumu bazen de gözeneklerin tıkanması sonucu oluşabilir. Hijyene özellikle yeterince dikkat edilmediği takdirde gözenekler tıkanabilir ve gözeneklerin içi sivilce ile dolabilir. Ölü deri hücreleri, kirler ve yağlar gözenelerde dolar ve bu gözenekler içinde bakteriler dolarak bu bakteriler sivilcelerin daha çok artmasını sağlayabilir. Bu durumda yapılacak en güzel şey cilt temizliğine gereken önemin verilmesidir. Özellikle yüzünüzü yıkarken ellerinizi önce mutlaka temizleyin. Günlük ve düzenli olarak cildinizi temizlemeyi ihmal etmeyin. Yüzünüzü yıkarken ya da temizlerken sabun kullanabilirsiniz. Kullanacağınız sabun cildinize özel olabilir. Örneğin keçi sütü sabunu hem yüzünü çok güzel bir şekilde temizler hem de yüzünüzde yer alan sivilce oluşumlarını azaltabilir. Bu bakımdan yüzünüzü günlük olarak her gün temizlemeye özen gösterin. Böylece gözenekleriniz açılacak, cildiniz sağlıklı olacak, sivilce oluşumu da azalacaktır.

Beslenme Bozukluğu

Bazı durumlarda sivilce oluşumuna yanlış beslenme alışkanlığı da neden olabilir. Örneğin çok fazla yağlı yiyecek tüketmek sivilce oluşumunu hızlandırabilir. Sivilceler genelde yağlın ciltte oluştuğu için sizin de yağlı yiyecekleri sıklıkla tüketmeniz sivilcelerin çıkma olasılığını daha da arttırabilir. Bu durumda yapılması gereken sivilcelerin oluşumunu ya da artmasını önlemek için yağlı yiyecekleri azaltmaktadır. Cildinizde yağ oranı belirli seviyede olursa sivilce çıkışı da o kadar az olur. Yağlı yiyecekler hem sağlık için de bilindiği gibi zararlıdır. Bunlar yerine cilt sağlığı ve vücut sağlığı için yararlı olan yiyecekler tüketmemiz en doğrusudur. Örneğin taze sebze, meyve gibi ürünleri daha sık tüketmeye çalışmalıyız.

Bir önceki yazımız olan Doğal Sivilce Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde doğal sivilce tedavisi, sabunla sivilce ve sivilce izi maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.