Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Evde Sivilce Maskesi

Evde Sivilce Maskesi

Güzelliğine düşkün hanımların, ama özellikle genç yaştaki hanımların en büyük derdi yüzünde birdenbire ortaya çıkan sivilcelerdir.

Ergenlik döneminin kabusu olan sivilceler, çoğu zaman hiçbir şey yapılmasa da kendiliğinden bir süre sonra ortadan kalkacaktır. Ama bazen gençliğin verdiği ruh hali, bazen de sivilcelerin büyük ve irinli olması sıkıntı verici olabilir. Böylesi durumlarda aslında yapılması gereken son derece basittir; cildi temiz tutmak. Bunun için çoğu kez sadece su ve sabun yeterli olabilmektedir.

Su ve sabunun çözemediği durumlarda altta yatan hormonal bir sorun olabileceği ihtimaline karşı hekim kontrolü şarttır. Bir de cildin genetik olarak yağlı bir tipte olması da ciltte sivilcelenme için uygun ortamı sağlamış olur.

Hekime başvurulamayacak durumlarda, evde kolayca yapılabilecek çeşitli sivilce karşıtı maskeler bulunmaktadır. Bu maskeler genelde evde bulunan meyve ya da baharat tarzı bitkilerin limon suyu ya da bal ile karıştırılması ile oluşturulur.

Sivilceye Avokado Maskesi

Avokado sivilceler ile mücadelede oldukça etkili bir meyvadır.

Örneğin; cildin ciddi şekilde temizlenmesini sağlayarak, özellikle yağlı cilt tiplerinde sivilce sorununu ortadan kaldırabilecek çilek maskesi bunlardan birisidir.

Avokado, içeriğindeki A, C ve E vitaminleri ile canlı bir cilt sağlamaktadır. Lineoik asit, sivilcelerdeki iltihaplanmayı engeler ve sivilce şişliklerini indirir, cildi nemlendirir ve cildin nefes almasını sağlar. Antibakteriyal özelliği ile sivilcelerde bulunabilecek bakterilerin yok edilmesini sağlar. İçerdiği yağ asitleri ile cildi nemlendirir ve sıkılaştırır.

Avokadonun bu yararlarını yaşayabilmek için tüm yapılması gereken bir avokadonun yumuşak etli kısmını bir yemek kaşığı kaliteli bal ile karıştırmaktır. Böylece sivilcelere karşı avokado maskesi hazırlanmış olur. Hazırlanan karışım homojen bir hale gelinceye kadar iyice karıştırılmalıdır. Hazırlanan karışım yüze sürülerek 15 dakika kadar beklenmesi gereken bir maskedir. Bekleme süresinin sonunda ılık su ile hafifçe masaj yaparak temizleyin.

Evde Sivilce Maskesi

Evde Sivilce Maskesi

Cilt Temizleme Maskeleri

Aslında ergenlik döneminin sivilcelenmeleri son derece normal bir süreçtir. Biraz sabırla sorun zaten kendiliğinden çözülmektedir. Ancak yine de sivilcelerinden çok rahatsız olan kişiler için doğal çözümler aramak da gayet normaldir.

Sivilce sorunu çözümünde evde bulunan basit birkaç malzeme ile evde yapılan sivilce maskeleri de çare olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sivilce İçin Maranki Maskesi başlıklı makalemizde Ahmet Maranki sivilce kürleri ve Sivilce İçin Maranki Maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.