Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Evde Sivilce Tedavisi

Evde Sivilce Tedavisi

Evde Sivilce Tedavisi

Sivilceler ergenlik döneminde hayatımıza girmeye başlar. Sivilce yenilen, içilen sağlıksız yiyeceklerden ve stresten kaynaklı olarak deri altında yağ bezelerini birikimi oluşumdan meydana gelir. Bu biriken yağ bezeleri gözeneklerden dışarı çıkmaya çalışır ve sonrasında sivilceler gözle görünür bir hal alır.

Sivilceler kırmızı kabarıklık halinde ama içi irin dolu şişkinler şeklinde fark edilir. Bazen bu şişkinliğin ucu sarımsı olur. Bazen de şişkinlik söner ve gözenek içinde dikkat çeken siyah nokta şeklinde olur. Genel olarak yüz bölgesinde meydana geliyor olsa da omuz, sırt, üst kol, göğüs, saç dipleri ve boyun bölgelerinde sıklıkla karşılaşılabilir.

İlk bakışta sivilce basite alınır. Ancak sivilce tedavisi çok önemlidir. İhmale alındığında sonrasında istenmeyen sonuçların doğmasına sebep olabilir. Zaten sivilcelerin yüz bölgesinde görünmesi kişinin toplum içinde kendisi rahatsız hissetmesine ve kendisine olan özgüveninin azalmasına sebep olmaktadır. İstenmeyen sivilcelerin tedavisi uzadığında ise kişi de psikolojik sorunlar çıkmaya başlar. Hatta bazı geçmeyen sivilceler zaman içinde birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Bu sivilcelerden de bilinçsiz kurtulamaya çalışıldığında da ya sivilceler dağılır ya da cilt üzerinde iz bırakır.

Sivilce Tedavisi Doktoru

Sivilcelerin tedavi edilebilmesi için üretilen birçok ilaç vardır. Ancak bu ilaçları bilinçsiz kullanmak sonrasında daha kötü sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle sivilce sorunundan kurtulmak için işi uzmanların ellerine bırakıp cildiye doktoruna ve ya bir dermatoloji uzmanına gidilmelidir. Aslında cildiye ve dermatoloji aynı branştır. Halk dilinde dermatoloji sadece cildiye olarak bilindiği için tıbbi ismi farklı bir dal olarak nitelendirilir.

Bu alanda uzman olan doktorlar cilt tipinize ve cildinizin hassasiyetlik durumuna göre size uygun bir tedavi önerecektir. Cilt üzerinde oluşan rahatsızlıklarında etkisi yüksek olan ilaçlar kullandığı için doktor önermediği ve ya tavsiye etmediği sürece bilinçsizce ilaç kullanılmamalıdır.

Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sivilceler seviye düzeylerine göre tedavi edilmektedir. Hafif düzeydeki sivilceler için antibiyotikli krem ve ya jel solüsyon yeterli gelebilir. Orta düzey sivilce tedavisi için de antibiyotikli haplar önerilerek sivilceler içerden oluşturulan iltihap kurutularak önlem alınır. Yüksek düzeyde olan sivilceler için de hem içerden hem dışardan tedavi edilir. Bu da hem antibiyotikli hapları kullanmak hem de sivilce kremleri kullanmak ile olur.

Sivilcelerin düzeyini ve durumu doktorlar bildiği için tüm bu tedavi süresinde doktor gözetiminde olmak gerekir. Tedavi sabır gerektiren bir süreçtir. Bazı durumlarda 3 ay gibi bir zaman yeterken bazen de bu süreç 6 aya kadar uzamaktadır. Bu süre içinde sadece doktorun önerdiği ilaçları tarif ettiği yöntemde ve süre ile uygulamak önemlidir.

Sivilce Tedavisi Yöntemleri

Cilt yüzeyinde oluşan sivilcelerin tedavisi için birçok yöntem kullanılmaktadır. En çok bilinen ve yaygın olan yöntem ise cilt yüzeyine sürülen peeling ve sivilce kremleridir. Sivilce tedavisi için üretilen kremlerin ve ya peelinglerin içerikleri birbirinden farklıdır. Aynı zamanda her ilacın kullanım yöntemi ve tekniği de farklıdır. Bu sebeple bilmeden yapılan bir uygulama cilde kalıcı hasarlar verebilir.

Sivilce tedavisinde kullanılan sivilce kremleri de kendi aralarında kullanım tekniği açısından birçok çeşidi vardır. Direk sivilce üzerine sürülen, fondöten ürünlerinin içine dâhil edilerek sürülen, maske tekniğinde cilde uygulandıktan sonra soyularak kullanılan gibi farklı tekniklerdedir. Her biri sonrasında cildi ve hücreleri yenilediği için sivilcelere için tercih edilen etkin yöntemdir.

Ağız yolu ile alınan antibiyotik tarzında sivilce ilaçları da vardır. Ancak en etkilisi krem olanlarıdır. Hap tarzında olan sivilce ilaçlarını doktor size reçete etmedikten sonra sakın bilinçsiz olarak alıp kullanmayın. Deriye sürülen antibiyotikli sivilce kremleri de sivilcelerdeki iltihabı kurutarak tedavi yapmaktadır. Bu krem çok etkili bir bileşene sahiptir. Bu sebeple krem dahi olsa doktor tavsiyesi ile kullanmanızı öneririz.

Son olarak önerilen tedavi güzellik merkezlerinde dermatoloji uzmanları tarafından yapılacak olan lazer ile sivilce tedavisidir. Sivilcenin büyüklüğüne ve cinsine göre uzmanlar gerekli lazerli uygulamayı yaparak hem sivilcelerden hem de sivilce izlerinden kurtulmanızı sağlamaktadır.

Sivilce Tedavisi İlaçları

Sivilceler için genel anlamda en çok önerilen yöntem sivilce kremleridir. Sivilce kremleri kendi bileşen maddeleri ve içeriği olarak çok çeşitte üretilmiştir. Sivilcelerin çeşitleri çok olduğu gibi kişilerin cilt yapısı ve cilt tipide çok değişkendir. Bu sebeple piyasada çok farlı isimde ve çeşitte sivilce kremi satılmaktadır. Lakin her bir krem çok faydalı olduğu gibi çok etkili olduğu için yanlış kullanımda da zararlı olabilmektedir. Bu önemli detay unutulmamalı ve mutlaka doktor tavsiyesi veya önerisi ile kullanılmalıdır.

Doktorlar tarafında genel olarak önerilen sivilce kremleri ise;

 • Madecassol Krem,
 • Benzamycin,
 • Nadixa Krem,
 • Skinoren Krem,
 • Cleocin T,
 • Acnelye Krem,
 • Clindoxyl Krem,
 • Eritretin Krem,
 • SiveX Losyon,
 • Azelderm Krem,
 • Batticon,

Sivilce tedavisinde kullanılan haplar ise;

 • Roaccutane Hap,
 • Aknetrent,
 • Tetradox,
 • Diana,
 • Azitro,

Tüm bu ilaç isimleri her ne kadar reçetesiz satılıyor olsa da yine de doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Sivilce Tedavisi Diyeti

Sivilce tedavisi için hangi tür sivilce tedavi yöntemi uygularsak uygulayalım mutlaka yanında sivilce tedavisi diyeti yapılmalıdır. Aksi takdirde hem tedavisi uzun sürer hem de bünyemize kullanılan ilaçlar zararlı olmaya başlar. Cilt yüzeyinde bulunan deri altında yağ bezleri ve buna bağlı olan ufak delikler bulunur. Bu deliklere gözenek denilir. Yağ bezleri sebum denilen yağlı bir sıvı üretmektedir. Sebum folikül denilen ince kanallardan cilt yüzeyine gönderilir.

Yüzeye çıkan bu yağlar ciltteki ölü hücrelerden kurtulma görevini üstlenir. Sivilce de bu gözeneklerin aşırı yağ ile tıkanması ve ya bakteri bulaşarak tıkaması ile meydana gelir. Ergenlik sürecinde hormonlardan kaynaklı olarak bünye gereğinden fazla yağ ürettiği için sivilceler o dönemde daha fazla görülür.

Sivilce oluşumu ya da diğer adı ile akne oluşumunun nasıl meydana geldiğini bilmek sivilce diyetinde nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bilgi veriyor diyebiliriz. Ayrıca bazı yiyeceklerde kan şekerinin seviyesi normalden fazla arttırır. Hızlı yükselen kan şekeri vücudun insülin denilen hormonu üretmesine sebep olur.    

Kanda gereğinden fazla şekerin olması da yağ bezlerinin daha fazla salmasına sebebiyet verir. Bu durumda sivilce oluşması riskini çoğaltacaktır. Bu nedenden insülin hormonunu arttıran yiyeceklerden uzak kalmak önemlidir. Bu yiyeceklerin başlıcaları makarna, beyaz ekmek, hamur işleri, pirinç, patates, gazlı içecekler, şekerli atıştırmalıklar ve şekerdir.

Sivilce tedavisi sürecinde;

 • Meyve sebze dada çok tüketilmelidir.
 • Tam buğday ekmeği yenmelidir.
 • Kuru baklagiller tüketimi arttırılmalıdır.
 • Alkolden uzak durulmalıdır.
 • Yağsız kırmızı et, balık, tavuk ve yumurta günlük yenmelidir.

Bunların yanında sivilce tedavisi sürecinde dikkat edilecek diğer hususlar ise;

 • Yüzünüzü gereğinden fazla yıkamayın. Aksi takdirde cildiniz kuru ve ya tahriş olabilir.
 • Asla yüzünüzde sivilceleri sıkmayın ya da kopartmayın yoksa iz kalır.
 • Sıradan sabunlar kullanmayın. Sindetler içeren sabunları veya temizleyici solüsyonları kullanın. Ama günde 2 seferden fazla kullanmayın.
 • Verilen sivilce kremini tüm yüzünüze uygulayın ki olası çıkacak sivilceleri de önleyin.
 • Tedavi süreci tamamlandıktan sonrada düzenli aralıklarda kontrole gidin ve tedavinin günlük rutin de devam edebileceklerini bırakmayın.
 • Kullandığınız ürünlerin cilt tipinize ve sivilceli yüzlere uygun olanlarını tercih edin.
 • Doktorunuzdan habersin olan hiçbir ürünü kullanmayın.

Bir önceki yazımız olan Ergenlik Sivilcesi başlıklı makalemizde 11 yaşında ergenlik sivilcesi, 12 yaşında ergenlik sivilcesi ve 13 yaşında ergenlik sivilcesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.