Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Gençlerin Korkulu Rüyası Sivilceler

Gençlerin Korkulu Rüyası Sivilceler

Sivilceler özellikle ergenlik döneminden itibaren başlayan ve gençlerin büyük takıntısı haline gelen bir cilt problemidir. Sivilceler genel olarak birkaç günde kendiliğinden geçmektedir ancak bazı durumlarda günden güne artış gösteren ve bir türlü geçmek bilmeyen sivilceler için tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Sivilceler tedavi edilmediği durumda bulunduğu yerde kalıcı izler bırakabilmektedir. Bu sebeple sivilceyi mümkün olduğunca ellemeden geçmesini beklemek en doğru davranış olacaktır. Genel olarak yağlı cilt tiplerinde sıklıkla görülen sivilceler cilt tipi başta olmak üzere farklı etkenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Cildin sürekli olarak nemlendirilmesi ve temiz tutulması sivilce oluşumunu engelleme konusunda en büyük adım olacaktır.

Cildinizi Nemlendirmeye Özen Gösterin

Nem oranı yüksek olan ciltler her zaman daha sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahiptir. Cildinizi nemlendirerek cildinize ihtiyacı olan bakımı uygulamaya özen gösterin. Bakımsız, kirli ve yağlı ciltler sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Sivilce tedavisi oldukça zor ve zaman alıcı bir süreci kapsamaktadır. Bu yüzden sivilce oluşumu olmadan önce tedbir almak her zaman çok daha iyi olacaktır. Günlük yaşantınızda cilt temizliği yapıldıktan sonra cildi nemlendirmek sivilce oluşumunu azaltacaktır. Cildinize uygun nemlendirici bakım kremleri ile cildinize ihtiyacı olan nemi kazandırabilirsiniz. Unutmayın cilt tipinize uygun kremleri seçmek cilt sağlığınız için büyük önem taşımakta.

Makyajınızı Temizlemeyi Unutmayın

Aşırı derecede yapılan makyaj cildin hava almasını engeller ve ciltte ölü derilerin birikimine yol açar. Bu sebeple makyajın gün sonu mutlaka temizlenmesi gerekir. Aksi durumda cilt üzerinde biriken ölü deriler cildi tıkar ve ciltte sivilce oluşumu gibi problemlere sebebiyet verir. Kullanılan makyaj malzemesinin kalitesi de cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Piyasada pek çok marka adı altında satışa sunulan makyaj malzemeleri cilde zarar vermektedir. Cildin zarar görmemesi için kaliteli ve özellikle su bazlı malzemelerin kullanılması önerilmektedir. Makyaj temizliğinde doğal maddelerden üretilen temizleyicileri tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız temizleyicinin içeriğine göz atmanız cilt sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Aksi durumda temizleyicinin içeriğinde yer alan kimyasallar cildinize zarar verebilir.

Salatalık İle Cildinizi Besleyin

Salatalık içermekte olduğu zengin vitaminler ile cildin beslenmesine yardımcı olarak pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Cildi nemlendirmeye yardımcı olan salatalık sivilcelerden kurtulma yöntemlerinde de doğal ve etkili oluşundan dolayı en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer almaktadır. Salatalığın mucizesinden faydalanarak sivilcelerden acısız ve kolay bir şekilde kurtulmak için salatalıkları dilimleyin ve 1 saat kadar bir süre su içerisinde bekletin. Bu süre zarfı içerisinde salatalığın vitaminleri su ile karışacaktır. Bu suyu içebileceğiniz gibi aynı zamanda yüzünüzü de bu su ile yıkayarak cildinizi besleyebilirsiniz. Düzenli uygulama sonucu cildinizin daha pürüzsüz olduğunu gözle fark edilebilir bir şekilde göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Oluşumunu Önleyen Besinler Nelerdir? başlıklı makalemizde sivilce oluşumunu önleyen besinler, sivilce önleyen besinler ve sivilce önleyici besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.