Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Hangi Vitamin Eksikliği Sivilce Yapar?

Hangi Vitamin Eksikliği Sivilce Yapar?

Yapılan araştırmalara göre sivilce problemi olan insanlarda çinko eksikliğine rastlandığını ortaya koymaktadır.

Güzelliğe ilerleyen yolun sağlıklı beslenebilmekten geçtiğini belirten uzmanlara göre, deri üzerindeki yağ üretiminde, akne problemlerine yol açacak olan hormon bozukluklarında çinko önemli rol oynamaktadır. Çinko eksikliğini tam anlamı ile gidermek için de zencefil, kabak çekirdeği, yulaf, yumurta ya da badem tüketilmesi önerilmektedir.

Bir kişinin sağlık durumu en basit şekli ile cildine, derisine bakılarak anlaşılabileceğini belirten uzmanlar, pek çok insanın cildinde yer alan sorunları, losyonlar, tonikler ya da kremler gibi yüzeysel kozmetiklerle çözmeye devam ettiğini, fakat bunların göstereceği etki durumunun hafif ve geçici olduğunu açıkladı.

Sorunun köküne tam olarak inmeden, beslenme alışkanlıklarını düzeltmeden, toksin alımını tamamen durdurmadan sorunun uzun süre çözülemeyeceğini vurgulayan uzmanlar cildin yenilenmesi ve yaşlanma durumunun geciktirilmesi, bağışıklık sisteminin dengesine bağlı olarak değiştiğini açıkladı.

Uzmanlar, son yapılan araştırmaların daha çok bazı vitamin, mineral ve antioksidan ürünlerinden yeterli ve dengeli alındığı zaman cildin çok daha genç ve sağlıklı olacağını gösterdiğini açıklamış, cildi içerden dışarıya doğru beslemenin önemli olduğunu vurgulamıştır.

Mutlaka Kahvaltı Yapın

Cilt bakımında en önemli koşullardan bir tanesinin kahvaltı alışkanlığı olduğunu vurgulayan uzmanlar, Doğru kahvaltının sağlık ve güzellik konusunda en önemli öğün olduğunu söyledi. Kahvaltıda bulunan kahvaltı gevrekleri, bal, su, meyveler, meyve suyu ve süt eksik edilmemesi gerekir. Bu besinler cilt üzerinde, maruz kaldığı olumsuz dış koşullara karşı güçlendirmenin yanı sıra nemlendirip besliyor.

Yapılan pek çok araştırma sonucunda sivilce sorunu bulunanlarda çinko eksikliğine rastlandığını açıklayan uzmanlar, çinkonun sağlıklı cildin en önemli bileşenlerinden bir tanesi olduğunu söyledi. Çinko bilindiği üzere bağışıklık sistemi üzerinde etkili olmaktadır. Deri üzerinde yağ üretiminde, akne ye neden olan hormon bozukluk durumlarında da çinko çok önemli rol oynamaktadır. Uzmanlar, yulaf, zencefil, kabak çekirdeği, yumurta veya bademin de bol miktarda içerisinde çinko bulundurduğunu açıkladı.

Hangi Vitamin Eksikliği Sivilce Yapar

Hangi Vitamin Eksikliği Sivilce Yapar

Kırmızı Meyvelerin Etkisi

Sağlıklı bir cilt yapısı konusunda her zaman mevcut beslenme şeklinin doğru bir bilgiye dayanarak değiştirilmesi ve bu uygulamanın bir yaşam biçimi haline gelmesi gerektiğini açıklayan uzmanlara göre, sıklıkla yenmesi gereken besinler şöyledir;

”Omega–3 yağ asitleri konusunda zengin olan balık, cildin elastikiyetini artırarak yaşlanmayı geciktirmektedir. Bunun yanında da cilt kalitesini arttırmaktadır.

Kırmızı üzüm, çilek, kızılcık ve kiraz gibi kırmızı meyvelerin hepsi, cilt için antioksidan görevi yürütüyor.

E ve C vitamini yüklü bir tropikal meyve olarak bilinen avokado ise içerdiği Omega-3’den zengin yağlarla, cilt konusunda tüm kötü etkenlerle savaşır.

Antioksidan olan siyah çikolata da cilt üzerinde kan akışını düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

En zengin antioksidan kaynağı olarak bilinen yeşil çay, aknenin doğal tedavisi içerisinde kullanılmaktadır.

Hangi Vitamin Eksikliği Sivilce Yapar

Bir önceki yazımız olan Sivilceler İçin Bitkisel Doğal Tonik başlıklı makalemizde Sivilce Geçiren Tonik Tarifi, sivilce oluşma nedenleri ve sivilceler için bitkisel tonik hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.