Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Kadınlarda Sivilce ve Cilt Bakımı

Kadınlarda Sivilce ve Cilt Bakımı

Kadınlarda Sivilce ve Cilt Bakımı

Sivilce, ergenlik döneminden itibaren başlayarak hayat boyu kadınlar için bir çile haline gelmektedir. Bu yazımız içerisinde kadınlarda sivilce ve cilt bakımı hakkında merak edilen tüm ayrıntılar ile beraber sivilce neden olur ve sivilcelerden kurtulma yolları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce, cinsiyet ve yaş ayırımı olmaksızın her insanın en sık karşılaştığı cilt sorunları arasında yer alıyor. Sivilce genel olarak ölü cilt kalıntıları başta olmak üzere kir, tıkanan cilt gözeneklerinde bakterilerin üremesi gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan sivilceler, bireylerde özgüven eksikliği, kalıcı cilt hasarları gibi birçok sorun meydana getirmektedir. Sivilce neden oluşur sorusunu 5 ana başlık altında inceleyecek olursak;

Ergenlik

Sivilcelerin görülmeye başlandığı ilk dönem genellikle ergenliktir. Ergenlik dönemimin başlaması ile beraber hormonlarda büyük değişiklikler meydana gelmektedir. Hormonlar ile beraber artan aşırı yağ üretimi başta yüz, sırt ve boyun bölgesinde sivilce oluşumlarına neden olmaktadır.

Sinir ve Stres

Ciltte meydana gelen bazı reaksiyonlar çeşitli hastalıkların meydana gelmesine neden olmakta. Uzun bir süre sinir ve stres dolu bir hayat yaşayan kadınlarda vücudun çeşitli bölgelerinde sivilce oluştuğu tespit edilmiştir. Stres sivilce oluşumu dışında birçok sağlık sorununa da neden olmaktadır.

İlaç Kullanımı

Bazı hastalıkların tedavisi sırasında kullanılan ilaçların da yoğun sivilceye neden olduğu tespit edilmiştir. Özellikle uzun süre B vitamini tedavisi alan kadınlarda ağır sivilce oluşumu gözlemlenmiştir.

Sağlıksız Beslenme

Kadınlar özellikle gençlik döneminde aşırı yağlı bir beslenme stili benimserler ise ciltlerinde aşırı sivilce oluşumu meydana geldiği görebilirler. Bununla beraber yanlış diyet uygulamaları, sürekli asitli içecek tüketiminin de sivilceye neden olduğu kanıtlanmıştır.

Kozmetik Ürünler

Cilt tipine uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanılması da sivilce oluşumuna neden olduğu gözlemlenmiştir. Bununla beraber düşük kalitedeki ürünlerin tercih edilmesi de sivilcelere neden olmaktadır.

Sivilce Oluşumunu Arttıran Faktörler Nelerdir?

Bir tane bile başlayan sivilcenin asla yalnız kalmadığı bilmelisiniz. Bir tane ile başlayan sivilceler kısa süre içerisinde vücudun çeşitli bölgelerine dağılım gösterebilmektedir. Sivilcelerin bu denli hızlı artmasına neden olan faktörleri ile şu şekilde listeleyebiliriz;

  • Herhangi bir bölgede çıkan sivilceyi sıkar onunla uğraşırsanız daha geniş bir alana yayılmasına neden olabilirsiniz.
  • Kadınların en çok yaptığı hatalardan birisi de sivilceli bölgeyi kozmetik ürünler ile kapatmaktır. Bu durum da sivilcenin artmasına neden olabilir.
  • Makyaj, kadınların en önem verdiği konular arasında yer almaktadır. Ancak yapılan makyajla uyumanın da sivilce oluşumuna neden olduğu görülmüştür.
  • Cilt temizliğine yeterince önem vermemek de sivilcenin artış göstermesine neden olmaktadır.
  • Son olarak ise uykusuzluk durumunun da sivilceleri artırmaktadır.

Sivilcelerin tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. İlk etapta antibiyotikler ve birtakım tedavi yöntemlerinden istediği sonucu alamayan kişiler son olarak ise cilt bakım yöntemlerinden çare almaktadır. Kadınlarda sivilce ve cilt bakımı konusunda geçeceğimiz ikinci aşama ise cilt bakım yöntemleridir. Sivilceler için uygulanması gereken cilt bakım yöntemleri ise;

Kadınlarda Sivilce ve Cilt Bakımı

Çok yoğun bir sivilce saldırı altında olabilirsiniz. Sosyal hayatınızın bütünü ile olumsuz etkilendiğini düşünüyorsanız tedavi için alternatif doğal yöntemlerden destek alabilirsiniz. Birazdan dile getireceğimiz 6 yöntem sayesinde sivilcelerinizden oldukça kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Limon ve Karbonat Karışım Maskesi

Limon ve karbonat karışımı sayesinde sivilcelerinizden oldukça kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz. 2 maddenin de yapısında bulunan asit, cilt gözeneklerini temizleyerek yağlanmanın önüne geçmektedir. Mevcut sivilceleri yok ettiği gibi yeni sivilcelerin de oluşma süresinin önüne geçmektedir.

1 adet orta boy limonu sıkarak 1 çay kaşığı kadar limon suyunu 1 çorba kaşığı kadar karbonatla iyi bir şekilde karıştırın. Oluşan karışımı sivilcelerinizin üzerine sürerek bir 15 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresinin ardından soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Bu tarihi haftada maksimum 2 kere, toplamda 4 hafta uygulamanız önerilir.

Limon ve Zerdeçal Karışım Maskesi

Zerdeçal, bitki dünyası içerisinde en güçlü iltihap giderici olarak bilinmektedir. Zerdeçalı Limon ile bir araya getirdiğinizde ortaya oldukça güçlü bir karışım çıkmaktadır. Karışım ciltteki iltihapları kuruttuğu gibi gözeneklerin de temizlenmesini sağlayabilir.

Cildi bütünü ile arındıran bu karışımı oldukça kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. 1 bütün limonun suyunu 1 çorba kaşığı zerdeçal ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı sivilceli bölgelerinize maske olarak uygulayın. 10, 15 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Bu tarifi yine haftada 1 uygulamanızı öneririz.

Limon, Bal ve Süt Karışım Maskesi

Bal ve limon en doğal antibakteriyeller arasında yer alıyor. Sütün bu karışımdaki görevi ise dinlendirmektir. Hazırlayacağınız karışım sayesinde cildinizi temizleyebilir, aşırı yağlanmanın önüne geçebilir, nemlendirici etkisinden yararlanabilirsiniz. Oldukça güçlü bu karışımını hazırlamanın yolu ise;

1 çorba kaşığı kadar sıkılmış limon suyu, yarım kahve fincan sütü ve 2 yemek kaşığı balı bir kap içerisinde karıştırın. Oluşan karışım sulu bir karışım olacağından dolayı sivilceli bölgelere uygulanması ancak pamuk yardımı ile olabilmektedir. 15 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık su yardımı ile tertemiz olacak şekilde yıkayın. Bu işlemi 4 hafta kadar uygulamanız durumunda etkilerini güzel bir şekilde alabilirsiniz.

 Limon ve Salatalık İle Geleneksel Bakım Maskesi

Salatalık ile cilt bakımı yapıldığını birçok yerde görmüşsünüzdür. İçeriğini bilmediğiniz kimyasal ürünlerden ziyade limon ve salatalık ikilisini kesinlikle daha işe yaradığını söyleyebiliriz. Salatalığın yüksek su oranına sahip olmasından dolayı cildin nemlenmesine, hava almasına ve yenilenmesine katkı sağladığı tespit edilmiştir. Limon ise asidik yapısı sayesinde gözenekleri temizleyerek sivilcelerin kısa sürede yok olmasını sağladığı gözlemlenmiştir.

1 adet orta boy salatalığı rendeleyerek içerisinde 1 adet limonun suyunu iyi bir şekilde sıkarak karıştırın. Ortaya çıkan karışımı sivilcenin bulunduğu bölgeye iyice sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi oda sıcaklığındaki su ile yıkayın. Bu karışımı herhangi bir zamanda yeniden uygulayabilirsiniz.

Limon ve Yoğurt Maskesi

Limon ve yoğurdun bir araya gelerek oluşturduğu karışım cildi bütünü ile temizlemektedir. Karışım ile beraber ortaya çıkan laktik asit sivilce nedeni ile ortaya çıkan tahrişi rahatlatarak cildi nemlendiriyor. Bu maskenin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız;

Bir limonu ortadan ikiye bölerek bir bölümünün suyunu bir bardak içerisine sıkın. Ardından limon suyunun içerisinde yarım kahve fincanı kadar yoğurt ekleyerek iyi bir şekilde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı sivilceli bölgelerinize sürerek 20 dakika kadar bekleyin. Ardından yüzünüzü soğuk bir suyla yıkayın. İçeriği hafif olmasından dolayı haftada 3 gün dahi yapılabilecek bir maske olduğunu söyleyebiliriz.

Limon ve Şeker Maskesi

Şeker, doğrudan tüketildiğinde vücut için zararlı olabiliyor. Limon ile şekeri birleştirerek bir peeling haline getirdiğinizde cilt üzerinde biriken ölü deriyi oldukça kolay bir şekilde temizlediğini görebilirsiniz. Birazdan vereceğimiz tarifi uygulamanız durumunda cildinizde biriken ölü deri ve bakterileri oldukça kolay bir şekilde yok edebilirsiniz.

Yarım kahve fincanı kadar toz şeker içerisine yarım limon suyunu dökerek karıştırın. Ortaya çıkan karışımı çok az olacak şekilde bastırarak yüzünüze masaj yolu ile uygulayın. 20 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın. Bu karışımı aşırıya kaçmadan haftanın 3 günü uygulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ergenlikte Cilt Bakımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.