Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Ketojenik Diyet

Ketojenik Diyet

Ketojenik Diyeti

İnsanların hayatlarında en önemli olan husus kilodur ve kilo çoğu durumda gerek insanın hayatını, gerekse de çevresi ile olan ilişkisini etkiler. Bu nedenle pek çok farklı diyet ile bu tür kilo sorunları ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Bu diyetlerden bir tanesi de Ketojenik diyeti olarak bilinir ve bu diyet kişiye kısa sürede kilo verdirme imkânı sunar. Özünde karbonhidrat kullanımını neredeyse tamamen ortadan kaldırması dikkat çekerken, bu seviyenin yerine yağ takviyeleri yapılır.

Ketojenik Diyeti Nedir?

Karbonhidrat ve şeker kullanımını tamamen ortadan kaldıran bu diyet, bu tür besinlerin yerine yağı koyar. Karbonhidrat seviyesinde yaşanan azalma, vücudu ketoz olarak bilinen bir metobolik duruma getirir. Bu durumda vücudunuz yağ yakmak için ek çabalar sarf edecek ve aldığınız yağda bu şekilde eriyince kilo verme durumuna geçmiş olacaksınız. Yakılan bu yağ, beyne enerji sağlama konusunda aktif bir şekilde fayda sağlayacaktır. Ketojenik diyeti bu nedenle yağ yakma konusunda son derece önemli diyetler arasında yer almaktadır.

Ketojenik oran olarak bilinen hesaplama türüne göre, diyetin devamlılığı ve istatistiği çıkarılabilmektedir. Ketojenik oran hesaplanırken protein ve karbonhidrat toplamı, yağa oranla hesaplanır. Bu şekilde günlük yağ kullanımı hesaplanmış olur ve karbonhidrat ile protein seviyesinde belirli azalmalar yavaş yavaş başlamış olur. Aynı zamanda bu diyette kullanılan yağlar ise; mayonez, krema ve tereyağı olarak karşımıza çıkar.

Ketojenik Diyette Hangi Besinlerin Yenmesi Gerekir?

Ketojenik diyette yağ oranı artırıldığı, karbonhidrat ve protein oranı düşürüldüğü için, buna yönelik olarak besinler kullanılır. Bu şekilde öncelikli olarak yağ artırımının üzerine gidilmesi daha önemli sonuçları doğuracaktır. Ketojenik diyeti içerisinde yağ kullanımı hususunda tereyağı en üst seviyede olur. Bu besinlerin yanında; sağlıklı yağlardan olan zeytinyağı ve avokado yağı gibi yağlar, avokado, sağlıklı bitkiler ve kuruyemiş çeşitleri, her çeşit baharat, karbonhidrat seviyesi düşük sebzeler, tuz ve biber çeşitleri önemli yer tutar. Bu nedenle her daim bu besinlerin tüketilmesi, Ketojenik diyeti için olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Ketojenik Diyeti Türleri

Diyet çeşitleri içerisinde Ketojenik diyeti çok önemli bir yere sahiptir ve içerisinde barındırdığı özellikler sebebi ile pek çok farklı türü mevcuttur. Bu türler ise aşağıdaki gibidir.

 1. Protein Seviyesi Yüksek Ketojenik Diyeti: Normalde protein seviye Ketojenik diyeti için düşük olur ancak bu türde protein yüzesinde artışlar olur. Buna göre %35 seviyesinde protein kullanımı var iken, %60 seviyesinde yağ kullanımı ve %5 seviyesinde karbonhidrat kullanımı mevcuttur.
 2. Sıradan Ketojenik Diyeti: Ketojenik diyetinde olması gereken veriler, bu tür diyette harfiyen mevcut olur. Buna göre protein ve karbonhidrat seviyesi %20’lere çekilir, yağ seviyesi ise %80’lere kadar çıkarılır.
 3. Hedefe Yönelik Ketojenik Diyet: Adından da anlaşılacağı gibi, yapılan antrenmanlara yönelik olarak karbonhidrat ve protein seviyesinde belirli artışlar olabilir. Bu nedenle hedeflenen antrenmana göre bir diyet programı düzenlenmesi zorunludur.
 4. Belirli Aralıklarla Ketojenik Diyeti: Aralıklarla uygulanan bir diyet programıdır. Bu nedenle belirli günler karbonhidrat seviyesi yüksek bir Ketojenik diyet uygulanırken, belirli günlerde de standart seviyede bir Ketojenik diyet programı uygulanır. Yani belirli bir döngü üzerinde hareket edilmesi gerekir.

Fitness yapmak isteyen kişiler için ortaya koyulan Ketojenik diyeti tipi genel itibari ile hedefe yönelik ve belirli aralıklarla gerçekleştirilen Ketojenik diyetlerdir. Ancak sistemsel olarak bir programa tabi olmadan, sadece kilo vermek isteyen kişiler için önemli olan sıradan ve protein seviyesi yüksek Ketojenik diyetlerdir. Ketojenik diyeti türleri arasında en çok tercih edilen ise, kendine has bir yapısı olduğundan dolayı sıradan Ketojenik diyeti olmaktadır.

Ketojenik Diyeti Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Ketojenik diyeti, yağ kullanımını artırdığı için pek çok kişi tarafından olumlu karşılanmamakta ancak aslında bu tür yağ seviyesinin artırılması gibi durumlarda, vücut kendini yağ yakmaya hazır hale getirmektedir. Düzenli bir şekilde yağ alımı sağlandığı takdirde, vücutta fazla olan bu yağı yakmayı kendine görev edinir. Hal böyle olunca hem yağ seviyesinde azalmalar olmuş olur, hem de karbonhidrat ve protein az alındığı için kilo vermeye başlanır. Bunun yanında Ketojenik diyeti pek çok hastalığı da önleyerek, sağlıklı insanlar için önemli bir diyet programı olduğunu göstermiştir. Bu çerçevede, Ketojenik diyetinin sağladığı faydalar ise aşağıdaki gibidir.

 • Kilo kontrolünün sağlanması sebebi ile obezitenin önlenmesi,
 • Şeker ve karbonhidrat seviyesinde yaşanan azalmalar sebebi ile diyabet oranının azalması,
 • Kanser riskinin en aza indirilmesi,
 • Epilepsi olasılığının azalması,
 • Kilo kaybının düzenli olması sebebi ile Alzheimer riskinin en aza inmesi konusunda pek çok fayda sağlar. Bu faydaları sağladığı konusunda pek çok istatistik yapılmış olmak ile beraber, tamamen hastalıkları ortadan kaldırdığını söylemek ise yanlış bir çıkarım olur.

Düzenli kilo vermek, hasta olma riskinizi azaltmak istiyorsanız, Ketojenik beslenme sistemine hayatınızın her anında uymanız gerekir. Hayatı kısıtlayan bir yapısı olmadığı için, herkes bu tür beslenmeyi kolay bir şekilde uygulayabilir. Herkesin önerdiği gibi düşük yağ seviyeli diyete göre Ketojenik diyet araştırmalarda çok daha iyi bir seviyede çıkmıştır. Çünkü bu diyet türü, yağ seviyesinin bu kadar yükseltilip, bu kadar düşürüldüğü bir diyet olduğu için, standart diyetlere göre çok daha avantalı durumları oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalarda bu durumun ne kadar doğru olduğunu göstermektedir. Çünkü bu şekilde hem kolay bir şekilde kilo verebiliyorsunuz, hem de sağlıklı yaşam için önemli bir adım atmış oluyorsunuz.

Yağ seviyesini düşürerek diyet yapan kişilere göre, Ketojenik diyeti uygulayan kişiler üzerinde yapılan araştırmadan, kilo vermede en çok başarılı olan diyet tipinin Ketojenik diyeti olduğu anlaşılmıştır. Uluslararası örgütlerin uyguladığı diyet politikalarına göre Ketojenik diyet sağladığı avantajlar ile çok daha faydalı sonuçları da ortaya koymuş olmaktadır.

Ketojenik Diyetin Dezavantajları

Her diyette olduğu gibi Ketojenik diyette de bazı yan etkiler bulunmakta ve bu yan etkiler ile karşılaşmadan önce vücudunuzun ölçeklerini iyi bilmeniz gerekir. Bu nedenle Ketojenik diyeti uygulamasına geçmeden önce, vücudunuza ait istatistikleri bilirseniz, aşağıdaki yan etkilerden etkilenmeniz ortadan kalkabilir. Bu yan etkiler ise;

 • Karnitin seviyesinin azlığı,
 • Kolesterol seviyesindeki artış,
 • Kabız olma riski,
 • Kanın pH değerindeki düşüş,
 • Kemik erimesidir.

Vücut tipinize göre uygun yüzdelerde Ketojenik diyeti uygularsanız, bu yan etkilerden kurtulabilirsiniz. Çünkü bu yan etkiler hayatınızı oldukça olumsuz durumların içerisine sokacaktır.

Ketojenik Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ketojenik diyeti kapsamında aşağıdaki değerlere harfiyen uymanız gerekmektedir.

 • Gizli karbonhidrat içeren besinler olduğu için, bu besinlere dikkat etmeli ve etiketlerini dikkatli bir şekilde okumalısınız.
 • Ketojenik diyeti kapsamında farklı bir besini kesinlikle tüketmemelisiniz.
 • Belirli aralıklara tüketim sağlandığı için, öğün aralarına gerekli özeni göstermelisiniz.
 • Düzenli sıvı alınması gerektiği için, bu miktara çok dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Çocukların yanında farklı yiyecekleri tüketmemelisiniz.
 • Yiyeceklerin ağırlığı önemli olduğu iççin, yediğiniz besinlerin ağrılıklarına önem vermelisiniz.
 • İlaç kullanımı diyeti etkilediği için, doktorunuz ile iletişime geçmeden herhangi bir ilacı kullanmamalısınız.

Bu detaylara dikkat ederseniz, Ketojenik diyetinin faydalarından son kapsamına kadar faydalanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Düğün Öncesi Şok Diyet Listesi başlıklı makalemizde düğün öncesi kilo verme ve gelin diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.