Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Şeker Hastalarına Özel Diyet

Şeker Hastalarına Özel Diyet
 • Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Bu yazı dizimizde sizlere şeker hastalarına özel beslenme takvimi hazırladık. Ekip olarak internetteki bilgi kirliliğinden sıyrılarak işin uzmanlarına danışarak bu yazı dizisini hazırladık. Amacımız şeker hastalarının hastalıklarından olumsuz etkilenmeden sağlıklı ve dengeli beslenmelerini sağlamaktır. İstedikleri ideal vücut ölçülerine ulaşmaları için tüketmeleri gereken besinlerin listesini sizler için özel olarak derledik. Tüketmesi gereken besinlerin yanında uzak durmaları gereken besinleri de listeledik.

 • Diyabet ( Şeker Hastalığı) Nedir?

Diyabet hastalığına dünyada ilk kez Mısır’da rastlandı. Mısırda ele geçirilen tabletlerde durum şu şekilde anlatılmıştır: O kadar çok susamıştı ki Nil nehrini içebilirdi. Şeker hastalığı 2 türde ortaya çıkar. Diyabet 1 insüline bağlı olan şeker hastalığı türüdür. Çocukluk çağından başlar ileriki yaşlara kadar sürer. Vücut insülin salgılamadığı için kişinin insülin kullanması gerekir. Vücut bir bağışıklık sistemi problemi sonrasında insülin salgılayan hücreleri harap eder.  Vücut % 90 oranında artık insülin üretemez. Şeker hastalarının %15inde bu tip şeker hastalığı görülür. 2.tip diyabet toplumda en sık görülen şeker hastalığı türüdür. Vücutta insülin üretimi vardır fakat insülin reseptörleri bozulduğu için hücrelere glikoz girişi yapılmaz. Glikoz kanda kalır ve kanda şeker miktarı yükselir. Yetişkinlerde ve kilo problemi olanlarda bu tip hastalık yaygın olarak görülür. Bu tip şeker hastalığı şeker hastalarının % 85inde görülür. Tip 2 diyabet bir yaşam biçimi hastalığıdır. Yani tansiyon, obezite, yüksek kan yağları ve göbek bölgesi kiloları olan kişilerde görülür.

 • Şeker Hastalığı Kimlerde Görülür?

Şeker hastalığı; ailesinde şeker hastalığı olanlarda, fazla kilolu insanlarda, göbek bölgesi yağlananlarda, kanında yağ miktarı fazla olanlarda, hareketsiz bir yaşam sürenlerde, yüksek tansiyon hastalarında çok sık görülür.

 • Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığının en belirgin belirtileri şunlardır: Şeker hastaları çok sık idrara çıkar. Böbrekler kan glikozunu filtreler ve idrar kaçmasını engeller. Kandaki şeker düzeyi artarsa glikoz idrara geçer. Kan şekerini azaltmak için kişi çok sık idrara çıkar. Şeker hastaları çok susar. Çok sık idrara çıkan kişi aşırı sıvı kaybettiği için çok susar. Şeker hastaları açlık hisseder ve doymaz. Şeker hastalarının ağzında kötü aseton kokusu oluşur. Şeker hastalarının gözleri kızarır. Hastalarda asabiyet ve sinirlilik hali görülür. Yaraları çok geç iyileşir. Ciltte kuruma ve kaşıntılar oluşur. Hastada soğuk ter boşalması görülür. Kişi çok yemek yemesine rağmen kişi kendini zayıf ve halsiz hisseder. Kişi bulanık görmeye başlar.

 • Şeker Hastaları Nasıl Zayıflar?

Diyabet 1 şeker hastaları genellikle aşırı zayıftır. Kilo kaybını önlemek için düzenli beslenmeleri gerekir. Diyabet 2 şeker hastaları ise aşırı kiloludur. Bunlarında zayıflaması diyet yapması gerekir. Hastaların yaşına, boyuna, cinsiyetine ve fiziksel aktivitelerine göre yaktıkları kalori hesaplanmalıdır. Diyabet hastalarını zayıflatmak için çok düşük kalorili diyet listesi uygulanmamalıdır. Diyabet diyet listesi 3 ana 3 ara öğün içermelidir. Ara öğünde taze meyve, kuru yemiş, ayran, peynir, galeta, grissini veya süt tüketmeleri gerekir. Şeker hastalarının ayda 2-4 kilo vermeleri normaldir. Daha hızlı kilo vermeleri kan şeker dengesini bozabilir.

 • Diyabet Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Diyabet tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus kişinin ideal kiloda olmasıdır. Aşırı kilolu insanlar kan şekler değerini ayarlamakta zorlanır. Diyabet diyeti uygularken glisemik indeksi yüksek besinler tüketmemek gerekir. Glisemik indeksi yüksek besinler kan şekerini aniden yükseltir ya da düşürür. Bu durum kan şekerinin dalgalanması ve bozulmasına neden olur. Hastalar günlük olarak alması gereken

Karbonhidrat, yağ ve protein dengesi iyi ayarlamalıdır. Proteine dayalı diyet hastalara büyük zarar verir. Hastalar 3 ara 3 ana öğün şeklinde beslenmelidir. Ara öğünde protein ve karbonhidrat bir arada alınmalıdır. Her gün 1 taze meyve ve ayran tüketilmelidir. Ana öğünde mutlaka kalsiyum tüketmek gerekir. Her öğünde az yağlı yoğurt ve ayran içmek gerekir. Ayran kan şekerini dengeler ani düşme ve yükselmeyi azaltır. Hastalar glisemik indeksi düşük besinler tüketmesi gerekir. Beyaz ekmek yerine tam buğday ve çavdar ekmeği yemelisiniz. Beyaz pirinç yerine bulgur ve kepekli makarna yemelidir. Her öğünde tam buğday ekmeği ve salata tüketmeniz gerekir. Hastaların; tereyağlı, kızartılmış besinler, basit şeker içeriği olan besinleri tüketmemesi gerekir. Hastaların her gün en az 3 litre su tüketmesi gerekir. Meyve, yoğurt ve suya tarçın ekleyerek şeker ihtiyaçlarını giderebilirler. Şeker hastaları paket gıdalardan uzak durmaları gerekir. Paketli gıdalarda şeker ve tuz yüksek oranda yer alır. İç yağı, kuyruk yağı, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünlerden uzak durmalısınız. Tatlı, bisküvi, kek gibi yüksek şeker içeren besinlerden uzak durun. Börek, simit gibi besinler beyaz un içerir. Bu gıdaları nadir olarak tüketmek gerekir.

 • 1 Günlük Diyabet Diyet Listesi

Ekip olarak uzmanlarla görüşerek size 1 günlük örnek diyabet diyet listesi hazırladık. Listede verdiğimiz ölçülere uymanızı, liste dışında başka gıda tüketmemenizi tavsiye ederiz.

 1. SABAH KAHVALTISI: Sabah kahvaltısında 1 adet haşlanmış yumurta ya da yağsız tavada omlet tüketmelisiniz. 2 dilim az yağlı beyaz peynirin yanında mevsim salatası tüketin. 6 adet az tuzlu zeytinin yanında 2 ceviz tüketilmelidir. Tüm bunların yanında 3 dilim tam buğdaylı ekmek tüketin.
 2. ARA ÖĞÜNDE: 1 porsiyon meyve ve 1 bardak az yağlı ayran tüketmelisiniz.
 3. ÖĞLEN YEMEĞİNDE: Zeytinyağlı sebze veya bakliyat yemeğinin yanında 3 dilim kepekli ekmek, 1 kâse az yağlı yoğurt, bol yeşillikle yapılmış salata tüketin.
 4. ARA ÖĞÜNDE: 1 dilim az yağlı beyaz peynir ve 1 dilim tam buğday ekmeği tüketmelisiniz.
 5. AKŞAM YEMEĞİNDE: 120 gram et, tavuk ya da balık tüketin. 2 bardak ayranın yanında 1 kâse yoğurt tüketin. Bol yeşillikli salatanın yanında 2 dilim tam buğday ekmeği tüketin.
 6. GECE YATMADAN ÖNCE: 1 bardak yarım yağlı süt ve yoğurt tüketin. 1 porsiyon meyve yiyin.

Verdiğimiz diyabet diyet listesi bilgi vermek amaçlıdır. Mutlaka doktorunuza ve diyetisyeninize danışmalısınız. Diyabet hastaları dengeli ve düzenli beslenmelidir. Düzenli su tüketmeleri gerekir. Her gün düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekir. Hareketsiz yaşamdan uzak durmaları gerekir.

Bir önceki yazımız olan Hipotiroidi Beslenme Tedavisi ve Örnek Diyeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.