Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilce Azdıran Yiyecekler

Sivilce Azdıran Yiyecekler

Gençlerin özellikli kabusu olan sivilceler çeşitli nedenlerden dolayı insan cildinde çıkmaktadır. Yüzde olan sivilceler vücudun diğer yerlerine göre daha çok can sıkmaktadır. Sivilce konusunda sıkıntı yaşayan pek çok kişi bu beladan kurtulmanın çeşitli yollarını aramışlardır. Sivilce oluşumunu etkileyen nedenler olarak farklı pek çok nedeni sayabiliriz. Sivilcelerin en çok ergenlik döneminden kaynaklandığı düşünülse de bu bilgi yanlış olmasa da eksiktir. Ergenlik dönemi dışında sivilceler çeşitli nedenlerden dolayı olabilmektedir. Bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

Hormonal nedenler: Sivilce oluşumu en çok etkileyen nedenlerden birisi hormonların düzgün işlememesidir. Hormonal dalgalanmalar nedeniyle ciltte yağlanma oranı artar ve bu yağlanma neticesinde bakteri oluşumu artarak ciltteki gözenekler sivilce oluşumu için zemin hazırlar.

Psikolojik nedenler: Sivilce oluşumu bazen psikolojik olarak ta ortaya çıkabilir. Özellikle stresli zamanlarda sivilce oluşumu daha sık artmaktadır.

Kimyasalların zararlı etkileri: Kozmetik ürünler bazen sivilce oluşumunu etkilemektedir. Özellikle makyaj ürünlerinin sık kullanılması cildin yapısını bozabilir ve sivilcelere neden olabilir. Kalitesiz makyaj malzemeleri de cilde zarar vererek sivilce gibi ciltte kötü etkiler oluşturabilir.

Hijyen ve temizliğe yeterince dikkat etmeme: Hijyen ve temizliğe yeterince dikkat etmemekte ciltte bazı sorunlara neden olabilir. Cildin yeterince temizlenmemesi mikropların birikmesine ve akabinde sivilce oluşumunu sağlayabilir. Bunu önlemek için ellerimizi sık sık yıkamayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Su ve sabunla sık sık cildimizi temizlemeyi ihmal etmemeliyiz.

Sağlıksız beslenme: Bazen yediğimiz yiyecekler de sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Özellikle yağlı yiyecekler sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Bu amaçla sağlıksız yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız.

Sivilce Azdırıcı Besinlerden Uzak Durun

Belirttiğimiz gibi sivilceler sadece dış etkenler ya da bedenin fizyolojik yapısından kaynaklanmaz. Yediğimiz içtiğimiz besinler de bazen sivilce oluşumunda etkilidir. Sivilce azdıran yiyecekler olarak kızartmalar, her türlü yağlı yiyecekler, acı kırmızı biber ve domates, çikolata gibi şekerli gıdalar, aşırı derecede süt ve süt ürünü tüketimi, şekerli ve asitli her türlü içecek, beyaz ekmek, şekerli atıştırmalık gibi işlenmiş gıdalar, kahvaltılık gevrekler sivilce oluşumunu azdıran ve daha çok çıkmasını sağlayan besinlerdir. Bu besinler sadece sivilce oluşumunda değil sağlıklı vücut yapısının da önünde engeldir. Bu açıdan bu tür sağlıksız yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışarak bu yiyecekler yerine sağlıklı yiyecekler tüketebiliriz. Örneğin taze sıkılmış meyve suları, taze sebze ve meyve gibi sağlıklı besinler yiyerek cildimizi ve sağlığımızı koruyabiliriz.

Sivilce Oluşumuna Tetikleyen Durumlardan Uzak Durun

Sivilce oluşumunu tetikleyen ve hızlandıran pek çok unsur saydık. Sivilce oluşumunu tetikleyen durumlar bir kenara itilerek bu gibi durumlardan uzak durmalıyız. Örneğin sağlıklı yaşamayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Sağlıklı yiyecek ve içeceklerle beslenerek sağlığımızı ve cildimizi korumalıyız. Su tüketimini arttırmalı, zararsız ve faydalı yiyeceklerle beslenmeli, sağlığımıza ve cildimize zarar veren yiyeceklerden kaçınmalıyız. Fastfood tarzı hazır gıdalardan tamamen uzak durmalıyız. Kızartmaları sık tüketmemeliyiz. Hiç tüketmesek aslınsa çok daha iyi olur. Stresli ortamlardan uzak durmalı ve daima pozitif düşünmeliyiz. Kimyasalların zararlı etkilerinden cildimizi korumalıyız. Bitkisel içerikli ürünlere daha çok yönelmeliyiz. Hijyen ve temizliğe çok dikkat etmeliyiz. Bunun için sık banyo yapmayı alışkanlık haline getirmeli, özellikle ellerimiz pek çok şeyle temas halinde olduğu için ellerimizi sık yıkamayı alışkanlık edinmeliyiz. Kirli ellerle özellikle yüzümüz gibi hassas yerlerimize asla dokunmamalıyız. Tüm bunlara dikkat ettiğimiz ölçüde cilt sağlığımız ve beden sağlığımız en iyi şekilde olacaktır. Bu şekilde sivilce gibi cilde etki eden pek çok şeyden de korunmuş oluruz.

Sivilce Azdıran Yiyecekler

Bir önceki yazımız olan Yanağımda Sivilce Çıktı Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde Yanağımda sivilce çıktı Ne Yapmalıyım ve yanakta sivilce hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.