Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilce Çıkmaması İçin Ne Yapmalıyız?

Sivilce Çıkmaması İçin Ne Yapmalıyız?

Cildimizin en büyük sorunlarından biri olan sivilceler genelde ergenlikle başlayan uzun yıllar devam edebilen cilt sorunlarından biridir. Sivilce oluşumu konusunda bu duruma neden olan pek çok faktör örnek gösterilebilir. Ergenlik sivilce oluşumunda ilk akla gelen olgulardan biridir. Ergenlik dışında sivilce oluşumunda kullanılan ilaçlar, güneş, stres, genetik faktörleri, hijyen sayılabilir. Bu gibi faktörler de sivilce oluşumuna zemin hazırlayan faktörler içerisindedir. Bu açıdan sivilcelere kesin çözüm bulmak için öncelikle sivilce oluşumuna neden olan faktörü tespit etmek gerekir. Neden belli olduktan sonra bu sorunu çözmememiz daha kolay olacaktır. Ciddi ve yoğun miktarda sivilce oluşumunu engellemek için bu konuda uzmandan yardım istememiz gerekebilir.

Neler Yapılabilir?

Belirttiğimiz gibi sivilce çıkışı konusunda çeşitli sebepler etkilidir. Eğer sivilcelerin çıkışında ciddi etkenle yoksa bu konuda bazı pratik yöntemler sivilce çıkışını önleyebilir. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Öncelikle sivilce konusunda ön yargılarınızı yıkın. Bu konuda stresten kaçınmaya çalışın ve doğal akışına bırakarak bu durumun geçici olabileceğinin farkına varın.
  • Hijyen önem verin. Kişisel cilt temizliğiniz olan yüz temizliğini düzenli olarak yapın. Bunun için cilt yapınıza uygun sabun kullanabilirsiniz. Keçi sütünü sabunu bu konuda örnek gösterebiliriz. Dermotolog tavsiyesidir.
  • Sivilcelerinizle oynamayın, sıkmayın ve asla ellerinizi yıkamadan yüzünüze dokunmayın.
  • Cildinizdeki gözeneklerin açılması için buhar banyosu yapabilirsiniz.
  • Bazı bitki özlü yağlar kullanabilirsiniz. Nane, ardıç, papatya yağı gibi yağlar sivilce oluşumunda etkili olabilir.

    Sivilce Çıkmaması İçin Ne Yapmalıyız?

    Sivilce Çıkmaması İçin Ne Yapmalıyız?

Dengeli Beslenin

Cildimizde kaynaklanan pek çok sorunun nedeni sağlıksız beslenmeden kaynaklı olabilir. Sivilcelerin önüne geçme konusunda dengeli beslenme ve sağlıklı gıdalar tüketme en büyük yardımcılardan biridir. Bunun için cips, kola gibi atıştırmalık ve kafeinli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunun yerine sağlıklı olan taze sebze ve meyve tüketimine önem vermeli, lifli gıdalar tüketmeliyiz. Cildimiz böylece içten içe korunarak zararlı her oluşuma karşı savunma mekanizması oluşturur. Sağlıklı bir cilt yapısı için yediğimize içtiğimize dikkat etmek ilk kuralımız olmalıdır. Sağlıklı beslenerek ve sağlıklı beslenmeyi hayatımızın bir parçası haline getirebilirsek sivilce oluşumunun da önüne geçmiş olabiliriz.

Sivilce Çıkmaması İçin Ne Yapmalıyız?

Bir önceki yazımız olan Sivilce Bulaşıcı mıdır? başlıklı makalemizde sivilce bulaşıcı mıdır ve sivilce oluşumunu önlemek hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.