Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilce Çıkmasını Önlemek

Sivilce Çıkmasını Önlemek

Sivilce çıkmasını önlemek için sivilceler nasıl geçer? sorusuna kolayca cevap bulabileceğiniz evde sivilce maskelerinden hemen önce, evde sivilce tedavisi konusunda şu noktaları aklınızın bir köşesinde tutmanız gerekir.

Sivilce oluşumunu önleyebilmek ve evde sivilce tedavilerini etkin hale getirmek, evde sivilce maskesinden faydalanmak için, baharatlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.

Evde sivilce tedavisi uygulama sırasında, var olan sivilcelerin içinde yer alan bakterilerin temizlenmesini amaçlamanız durumunda, doğal ve kükürtlü sabun kullanmanız sizlere önerilir.

Sivilce oluşumunu engellemek için, geceleri yatağa girmeden hemen önce, cildinizdeki makyajı, tozu ve kiri temizlemeniz gerekir.

Var olan sivilcelerinizin sayısını yükseltmemek için, kesinlikle sivilceleriniz ile oynamamanız gerekir.

Sivilceyi, engelleyebilmek oluşuma hangi durumların sebep olduğunu araştırıp bularak mümkün olmaktadır. Uzmanlar sivilcelerden tamamen kurtulmak için aşağıda yer alan uyarılara kulak verilmesini istemektedir.

Sivilceyi Önlemenin Yolları

Benzoil Peroksit Kullanımı

Ölü cilt hücrelerinin ve gözenekleri tıkamaya devam eden yağın parçalanmasına ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olmaktadır.

Sivilcelerinizi Ellemeyin

Çene bölgesini ellerinizin üstüne dayamadan, sürekli olarak yüzünüze dokunmamalısınız. Sivilce çıkan bölgeye fazla dokunmamanız gerekir. Bu bölgeye dokunduğunuz zaman bakterilerin yayılmasına neden olabilirsiniz. Gergin ter bantlarının yanında yüzünüzde kullanacağınız spor ekipmanları da aynı etkiyi yapmaktadır.

Sivilce Her Yerde Çıkabilir

Satın alacağınız sivilce önleyici ürünleri sivilceye yatkın bölgelere de sürün. Dudak ve gözler dışında tüm yüze, sırta ve göğse bu ürünleri uygulayabilirsiniz.

Rezorsinol Ürünlerini Kullanın

Birçok dermatolog akne konusunda benzoil peroksitin, en etkili ilaç olduğuna inanmaktadır. Bu ürünler yağ bezlerinin işleyişini yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır.

Yüzü Doğru Yıkama

Haftada bir veya iki gün yüzünüzü sabunla ya da sabunsuz temizleyicilerle hafifçe parmak uçlarınızı kullanarak ılık suyla ovabilirsiniz.

Yüzünüzü Yavaş Yıkayın

Yıkama işlemi, cilt yüzeyindeki yağı götürmekte, kanalları tıkayan yağları temizlememektedir. Cildinizi temizleme esnasında sert davranırsanız, hassas derinizi kısa sürede kurutabilir ya da tahriş edebilirsiniz.

Yağlı Maddelerden Uzak Durun

Briyantin, yağ odaklı yüz nemlendiricileri veya yağlı temizleyiciler gibi ürünleri kullanmamanız önerilmektedir.

Temizleyicileri Doğru Kullanın

Yüzünüzde fırça, sert yapılı sünger ya da kumaş, granüllü temizleyici kullanmamanız gerekir. Vücudunuzun sivilce konusunda daha hassas alanlarında benzoil peroksit maddesi içeren sabunla beraber akne ovalama petlerini sizde kolayca üstünüzde deneyebilirsiniz.

Yediklerinize Dikkat Edin

Yağlı yiyecekler, çikolata, kabuklu yemiş ya da diğer yiyecekler ile ergenlik zamanında aknesine neden olabilecek diğer yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Yediğiniz bir şeyle sivilceleriniz arasında bir bağ bulunduğunu fark ettiğiniz zaman, bu gıdayı yememeye çalışmalısınız.

Makyaj Ürünlerine Özen Gösterin

Su bazlı makyaj malzemeleri seçebilirsiniz. Bunun nedeni bu ürünler diğer çeşitleri gibi gözenekleri tıkamamaktadır.

Yüz Bakımı

Cilt bakımı, cildinizi güzelleştirmekten daha çok hassas cildinize zarar vermektedir. Uzmanlar yüz bakımı yaptırmamanızı önermektedir.

Sivilce Çıkmasını Önlemek

Bir önceki yazımız olan Hangi Vitamin Eksikliği Sivilce Yapar? başlıklı makalemizde akne problemleri, sivilce sorunu ve vitamin eksikliği ve sivilce hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.