Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilce İçin Antibiyotik Tedavisi Etkili midir?

Sivilce İçin Antibiyotik Tedavisi Etkili midir?

Günümüzde sıklıkla karşımıza çıkan cilt hastalıkları arasında ilk sıralarda yer alan sivilce problemi toplumun hemen hemen her kesiminde görülür. Genç ya da yaşlı, kadın ya da erkek ayırt etmeksizin problemli pek çok cilt yüzeyinde kendini belli eden bu rahatsızlığın, doğru tedavi ve teknikler ile kolaylıkla giderilebilmesi mümkündür.

Bakım kremleri, sabunlar, lazer tedavi yöntemleri, bitkisel tedavi yöntemleri ve çeşitli ilaç tedavileri ile sivilce problemleri üzerinde etkili sonuçlar elde edilebilir. Sivilce konusunda son yıllarda uygulanmaya başlanan ve iyi sonuçlar alınan tedavi tekniklerinden başka bir tanesi ise antibiyotik yöntemi ile sivilce tedavisidir. Doğru antibiyotikler ve uygun kullanım şekli ile antibiyotik tedavisinin sivilce problemleri üzerinde etkili olduğu yapılan bilimsel çalışmalar ve hasta deneyimleri ile tespit edilmiştir.

Sivilce İçin Antibiyotik Tedavisi Uygulanabilir mi?

Farklı pek çok hastalıkta tedavi edici rol üstlenen antibiyotikler doğru ölçülerde hastalara verildiklerinde gerçekten de işe yarayan ilaçlardır. Ancak bu ilaçların meydana getirdiği pek çok olumsuz yan etki dikkatli kullanılmaları gerektiğini bizlere gösterir. Cilt yüzeyindeki sivilce problemlerinde tercih edilebilecek antibiyotik yöntemi bu nedenle mutlaka bir uzman kontrolünde uygulanmalıdır. Kişilerin evlerinde kendi başlarına uygulayacakları antibiyotikler ciltteki sivilce problemlerini geçirmenin aksine daha da çok arttırabilir ve hatta hiç geçmeyecek farklı cilt sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu yüzden sivilce tedavisinde cilde en uygun ilacın ne olduğunun yapılan cilt muayenesinden sonra cilt doktorları tarafından belirlenmesi ve bu şekilde kullanılması daha mantıklı bir karar olacaktır. Yoğun sivilceli hastalarda antibiyotik tedavisinin kısa sürede başarılı sonuçlar elde ettiği bilinir. Fakat bu tedavi sürecinin en az 2 ila 3 ay arasında süreceğinin de farkında olunması ve sabırlı davranılması gereklidir.

Sivilce Tedavisinde Antibiyotik Yöntemini Destekleyici Öneriler

Sivilce tedavisinde antibiyotik kullanımını destekleyici bazı öneriler verilebilir. Bu önerilerin eksiksiz uygulanması halinde sivilce tedavisi konusunda hızlı ve etkili sonuçlar elde edilebilir.

Düzenli Uyku ile Antibiyotik Tedavisini Destekleme

Düzenli uykunun antibiyotik ile tedavi süreci geçiren hastalarda olumlu etkileri çok fazladır. Düzenli uyku uyumak vücuttaki tüm organların ve dokuların çok daha enerjik şekilde çalışabilmelerine fırsat verir ve kan dolaşımını hızlandırarak antibiyotik tedavisinin vücut üzerindeki aktivitesini arttırır. Bu nedenle antibiyotik yöntemi ile sivilcelerle mücadele eden kişilerin günde en az 7 saat uyumaya gayret etmeleri önemlidir.

Sivilce Antibiyotik Tedavisi

Sivilce İçin Antibiyotik Tedavisi

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme ile Antibiyotik Tedavisini Destekleme

Bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek antibiyotik tedavisi ile sivilce temizliğinin çok daha etkin olmasına imkan verir. Bu yüzden sağlıklı ve dengeli beslenme biçimini benimsemek oldukça mühimdir. Yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, kuru baklagiller ve kuruyemiş ağırlıklı bir beslenme şekli antibiyotik tedavisini destekleyici olarak tavsiye edilir.

Günlük Cilt Temizliği ile Antibiyotik Tedavisini Destekleme

Antibiyotik tedavisi uygulanırken günlük cilt temizliğine ayrı bir özen gösterilmeli ve cilt her daim temiz tutulmaya gayret edilmelidir. Kirden uzak tutulan cilt alınan sonuçların çok daha başarılı olmasını sağlayabilir.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Oluşumunda Beslenmenin Etkisi Var mı? başlıklı makalemizde Sivilce Nedenleri ve Sivilce Yapar Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.