Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilce İçin Kil Maskesi

Sivilce İçin Kil Maskesi

Kil, cilde olan faydaları ile yüz yıllardır güzellik amaçlı kullanılmaya devam eden, doğal yaşamda hayvanların dahi temizlik amaçlı yer verdiği çok faydaları olan bir mineral olarak bulunur. Dermatolojik araştırmalarda da pek çok faydasına rastlanan kil, cilt maskelerinin uzun süredir vazgeçilmezi. Genellikle sivilce, akne ve yağlı ciltler için oldukça faydalı olabilen kili ev yapımı doğal maskelerde kolayca kullanabilirsiniz.

Maske tariflerine geçmeden hemen önce, kilin cilde ne gibi etkileri ve faydaları bulunduğunu, nelere dikkat etmemiz gerektiğinden biraz bahsedelim.

Kilin Cilde Faydaları

Beyaz Kil: Beyaz kil karma ve ya normal ciltler için önerilebilen, cildi gençleştirip temizleyen, cildi pürüzsüz hale getirme etkisiyle yüze doğal bir canlılık katabilen ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olan bir kil çeşididir. Ölü deriyi temizleyerek sivilce lekelerinin geçmesine yardımcı olmaktadır.

Yeşil Kil: Yeşil kil genel olarak yağlı ciltler için önerilir. Çünkü etkili bir yağ temizleyici özelliği bulunur. Özellikle sivilce ve akne problemiyaşamaya devam eden kişiler için cilt ve gözenekleri temizleyip cilde sıkılaştırma vermektedir. Sivilceye sebep olan etkenleri ortadan kaldırmada oldukça etkilidir. Ölü deriyi temizleyerek sivilce lekelerinin geçmesine yardımcı olmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer kuru bir cildiniz bulunuyorsa, maskelerde daha az kil kullanmanızı ve kullanım sıklığınızı 2 haftada 1’e kadar düşürmeniztavsiye edilir.

Çok kuru cildi olan kişiler kullanmadan önce cilt doktoruna danışması gerekir. Cildinizde tahrişe neden olabilmektedir.

Çok kullanmak alerjik tepkilere sebep olabileceği gibi, cildinizi iriteedebilmektedir.

Yağ Düzeleyici Kil Maskesi

Bu maske ciltte yer alan fazla yağı temizleyip, cildi doğal olarak nemlendirip yumuşatacaktır. Maskeyi yıkadığınızda yumuşak, canlı ve temiz bir cilt elde edeceksiniz. İçeriğindeki yumuşatır cildinizi yumuşatıp beslerken, yoğurt ise cildinizin derinlemesine temizleme de kile yardımcı olmaktadır.

Malzemeler;

1 yemek kaşığı doğal yoğurt

1 yemek kaşığı ezilmiş muz

1 tatlı kaşığı kil

4-5 damla nane yağı

Hazırlanışı

1 adet muzu yarısından kesme sureti ile eziniz. Yaklaşık 1 yemek kaşığı elde edecek kadar muzun üzerine diğer malzemeleri ekleyerek özenle karıştırınız.

Temiz parmaklar veya fırça ile göz çevresine dikkatli şekilde sürünüz.

15 dakika kadar beklettiktensonra bol suyla durulayınız.

Sivilce İçin Kil Maskesi

Bir önceki yazımız olan Sivilce İçin Havuç Maskesi başlıklı makalemizde havuç maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.