Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilce İzleri

Sivilce İzleri

Günümüzde, sivilce sorunları ile karşı karşıya kalmayan kimse hemen hemen yok. Sivilce ve diğer tüm cilt problemleri ile karşılaşan bu kişilerde, belirli psikolojik sorunların olması da kaçınılmazdır. Ancak, tüm bu problemlere karşı profesyonel çözüm önerileri bulunduğundan dolayı, artık cilt problemlerinden kurtulmak çok kolay. Bu hususta ortaya atılan iddialara güvenen ve bu hususları ciltlerine uygulayan kişilerde belirli problemlerin olabileceğini de bilmek gerekir. Bu nedenle, sivilce izleri konusunda en iyi yöntemleri bulup, bu sorundan kurtulmak istiyorsanız, aşağıdaki önerileri dikkatle okuyup, uygulamalısınız.

Sivilce İzleri Hakkında Yanlış Bilinenler

Sivilceler, aslında sandığımız kadar hafife alınacak bir cilt sorunu değildir. Çünkü bu sorunun altında daha büyük sorunların çıkması da kaçınılmaz olur. Bu doğrultuda düşünecek olursa, sivilce izleri neden başımıza bela oluyor? Elbette ki günlük hayatta yaptığımız birçok husustan dolayı. Bu hususlara alt başlıklarımızda ulaşabilirsiniz. Peki, sivilceler hakkında neyi yanlış biliyoruz. Sivilcelerin hemen geçmesi ve sıkılması. Sivilceler anında geçmez ve süreç uzayabilir, bunun farkında olmak gerekir. Aynı zamanda hemen geçmesi için sivilceleri sıkmak da cildinize büyük zarar verecektir. Bu durumlara dikkat ederseniz, cildinizi daha sağlıklı tutabilirsiniz.

Sivilce İzleri Neden Oluşur?

Sivilce izleri genel itibari ile genetik veya belirli dönemlerden geçtikçe meydana gelir. Bu dönemlerin başında gelen ergenlik, gençlerin sivilceler ile boğuşmasına sebep oluyor. Ancak, bunların dışında yer alan günlük yediğimiz yiyecek içecekler de sivilcelerin cildimizde oluşmasının en büyük nedenidir. Süt ürünleri, makarna, poğaça, tüm abur cuburlar, çekirdek, ketçap, fast food ürünler ve daha birçok yiyecek, cildinizde sivilce oluşturur. Bu yiyeceklerden kesinlikle tüketmeyin diye de bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Ancak belirli miktarda yemek, hem sağlığınız, hem de sivilcelerin oluşmaması için faydalı olacaktır.

Sivilce İzlerinin Geçmesi İçin Ne Kadar Beklemek Gerekir?

Sivilceler, hepimizin mustarip olduğu bir konu ve bu konu hakkında gerekli bilgilere ne yazık ki herkes sahip değil. Gerekli bilgilere sahip olmamanın yanında, yanlış bilgiler ile cilde zarar vermek de kaçınılmazdır. Bu nedenle bu hususlara özenli davranmak, cilt sağlığı için olmazsa olmazlardan olacaktır. Peki, sivilce izleri ne sürede geçer? Bu sorunun belirli bir cevabı yok ancak aşağı yukarı bir tahmin çerçevesinde geçme süresi belirlenebilir. Her ciltte elbette ki aynı sürede geçmez ancak, koyu ciltlerde sivilcelerin geçmesi 6 aya kadar ulaşabilir. Bu süre güneşten vücudun etkilenmesi neticesinde uzayabilir veya kısalabilir.

Sivilce İzlerinin Geçmesi İçin Hangi Kürler Uygulanabilir? Herhangi Bir Zararı Var Mıdır?

Sivilce izleri, sandığımız kadar önemsiz olmamalı ve bu durumdan sizlere yukarıda bahsettik. Peki, sivilce izlerinin geçmesi için ne yapmamız gerekir? Şimdi sizlere bu durumlardan bahsedeceğiz. Bu durumlara geçmeden önce, sizler için derlediğimiz kürler, kesinlikle cildinize zarar vermemekte ve gayet doğal olduğu için sivilce izlerinin geçiş evresini hızlandırmaktadır. Bu kürler nelerdir? Gelin hep birlikte bunlara bakalım.

  • Limon Formülü

Limon, içerisinde barındırdığı C vitamini sebebi ile hemen hemen tüm rahatsızlıklara iyi geliyor. Aynı zamanda asidik bir özelliği bulunan limon, vücuttaki sivilceleri kurutuyor. Bu nedenle cildinizdeki sivilcelere limon uygulayabilirsiniz. Bunun için öncelikle taze sıkılmış bir limon gereklidir. Daha sonra bu limonu sürüp, sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkamanız yeterli olur. Bu şekilde sivilceyi kurutmuş ve geçiş evresini hızlandırmış olursunuz. Ancak hassas bir cildiniz var ve çabuk tahriş oluyor ise, bu yöntemi uygulamamanızı öneririz.

  • Patates Formülü

Bildiğiniz üzere patates içerisinde nişasta barındır. Bu nişasta ise, sivilce izlerinin geçmesinde büyük etken olabilir. Bunun için, bir patatesi soyup rendeledikten sonra, rendelenen patatesi sıkıp suyunu çıkarın. Çıkan suyu, cildinizdeki sivilcelere ve sivilce lekelerine uygulayın. Bu durum, sivilcelerinizin ve lekelerinin geçmesine fayda sağlayacaktır. Bu kürü yüzünüze günde 3 veya 4 defa uygulamak, daha olumlu sonuçlar verecektir.

  • Aloe Vera Etkisi

Aloe Vera, bakterilerin ve sivilcelerin ciltten atılmasına, tahriş olan cildin ise onarılmasına büyük katkı sağlıyor. Bu etkinin daha faydalı olabilmesi için, sizlere sunduğumuz önerimizi dinleyin. Öncelikle, bir Aloe Vera yaprağındaki jeli çıkarın ve bu jeli cildinizde sivilce lekesi olan bölgeye hafif hareketler ile uygulayın. Bu şekilde günde 1-2 defa uyguladığınız Aloe Vera jeli, sivilce lekelerinizin cildinizden geçmesine önemli derecede katkı verecektir. Uyguladığınız jeli yüzünüzde yarım saat bekletmeniz yeterlidir. Daha sonra yüzünüzü güzelce durulayabilirsiniz.

  • Faydalı Olabilecek İlaçlar

Sivilcelerin veya sivilce izlerinin ortadan kaldırılması için faydalı olan birçok ilaç bulunur. Bu ilaçların kimisi reçeteli ilen, kimisi reçeteli olmayabilir. İlaçlar reçeteli veya reçetesiz olsun herkeste aynı etkiyi bırakmaz. Çünkü herkesin cilt tipi eşit değil, tam aksine birbirinden oldukça farklıdır. Bu hususta reçeteli ilaçlarda doktorunuza danışmanız önemli olacaktır. Ancak reçetesiz ilaçlar alınırken daha fazla dikkatli olması gerekir. Bazı reçeteli ilaçlar cildinizdeki sivilce izlerini ortadan kaldırırken, bazı ilaçlar ise sivilcelerin ve sivilce izlerinin daha fazla yayılmasına sebep olabilir. Bu nedenle ilaç kullanımına gereken hassasiyeti göstermeniz gerekmektedir.

  • Elma Sirkesi Etkisi

Elma sirkesi ve diğer tüm sirkeler içerisinde asidik bir özellik bulundurur. Bu nedenle elma sirkesi, cildin renginin açılmasına veya sivilce lekelerinin onarılmasına sebep olur. Aynı zamanda ciltte sağlıklı hücre oluşumda da büyük etkiye sahip olan elma sirkesi, sivilce lekeleri için ilaç değerinde bir formüldür. Sivilce lekelerinin 6 aya kadar geçtiği göz önünde bulundurulduğunda, elma sirkesi bu süreyi en aza indirmektedir. Bunun için eşit derece karıştırdığınız su ve elma sirkesini yüzünüze uygulamalısınız. 10 dakika bekledikten sonra cildinizi yıkayıp, rahatlayabilirsiniz. Bu formül, sivilcelerin ve lekelerinin geçme hızını yarı yarıya etkileyecektir.

Sivilce Lekeleri İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sizlere bahsettiğimiz formüller, cildinizin rahatlamasına sebep olabilir ancak ilaç tedavisini talep ederseniz, bunun için doktorunuza danışmanız ve daha sonra tedaviye başlamanız gerekir. Bunun yanında sizlere birkaç öneride daha bulunalım.

  • Beslenmek, her durumda olduğu gibi sivilcelerin oluşumda da hatırı sayılır bir öneme sahiptir. Bu nedenle yediğiniz yiyeceklere dikkat etmelisiniz. Özellikle sizlere yukarıda bahsettiğimiz doğal olmayan ürünlerin tüketiminden olabildiğince kaçının. Genel anlamda elinizden geldiğince doğal olan ürünleri tüketmeye özen gösterin.
  • Cildin temizlenmesi, her durumda önemlidir. Çünkü cilt çevresel etmenler sonucunda pek çok olumsuz durumla karşı karşıya kalır. Bu nedenle özellikle cildinizin gece yatmadan önce temizlemeye özen gösterin. Bu çerçevede sizlere yukarıda bahsettiğimiz formülleri belirli derecelerde cildinize uygulayabilirsiniz.
  • Sivilce izleri belirgin olur ve gerekli özeni sergilemedikçe izler daha belirgin hal alır. Bu nedenle öncelikle makyajlı halde uyumayın. Çünkü makyaj, cildinizin gözeneklerini tıkayacak, sivilce izlerinin daha dikkat çekici olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle cildinize doğal kremler ile bakarak, yüzünüzde bulunan makyajın süresini kısa tutmaya çalışın.

Cildinizi tahriş eden, cildinizde leke oluşumuna sebep olan durumları saptamak çok önemlidir. Bunu doktorunuz yapabileceği gibi sizlerde yapabilirsiniz. Çalıştığınız işiniz, ev hayatınız ve daha birçok durumu incelemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra cildinizin temizliğine özen göstermek ve çevresel etkenlere karşı yüzünüzü korumak, cilt sağlığınız için olmazsa olmazlardan olacaktır. Sizlere üst başlıklarda bahsettiğimiz uygulamaları özenle cildinize uygulamanız halinde en olumlu sonuçları da alabilmeniz mümkündür. Ancak belirtmeliyiz ki, bu uygulamaları yüzünüze uygulamada cildinizin tipine göre hareket etmeniz gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.