Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilce Kurutma Yöntemleri

Sivilce Kurutma Yöntemleri

Sivilce Kurutma Yöntemleri

Sivilce oluşumu kişilerde sıklıkla gözlemlenebilen cilt sorunlarından birisidir. Hormonal değişimler, yanlış beslenme alışkanlıkları, genetik faktörler, bakteri oluşumu, stres gibi çeşitli nedenler sivilce oluşumuna zemin hazırlayabilir. Sivilce oluşumlarının ardında belirtiğimiz gibi pek çok neden yatmaktadır. Bu nedenlerden hangisinin sivilce oluşumunu sağladığını bilirsek sivilcelerden daha hızlı ve doğru bir şekilde kurtulmak da o kadar kolay olur. Sivilce oluşum nedenleri tespit edildiğinde ona uygun olarak yöntemler uygulanır ve sivilcelerden sağlıklı bir şekilde kurtulursunuz.

Sivilceler sıklıkla yüz kısmında daha çok ortaya çıkmaktadır. Bu da kişiyi oldukça rahatsız eder. Yüz vücudun en dikkat çeken yerlerinden birisi olduğu için bu kısmın karşı tarafta kötü bir izlenim uyandırması kişiyi rahatsız eder. Bu durumda yapılacak en etkili şey yüzde yer olan fazlalıklardan bir an önce kurtulmaktır. Sivilcelerde bu fazlalıklardan birisidir. Bu fazlalıktan hemen kurtulmak isteyen kişiler yanlış yöntemler uygulayarak ciltlerinin mikrop kapmasını ve bunun sonucunda sivilcelerin daha da çoğalmasını sağlayabilirler. Patlatma, sıkma gibi olumsuz ve yanlış uygulamalarla sivilcelerinizi daha çok azdırabilir ve çoğaltabilirsiniz. Bu gibi kötü ve olumsuz durumlarla karşılaşmamanız için size bazı doğal yöntemler önereceğiz. Bu yöntemler sayesinde sağlıklı bir şekilde sivilcelerinizden kurtulmanız mümkün olabilir. Örneğin sivilce kurutma yöntemleri bunlardan birisidir. Makalemizde sivilcelerinizi doğal ve sağlıklı yollardan nasıl kurutabilir ve onlardan sağlıklı bir şekilde nasıl kurtulabilirsiniz tüm bu merak ettiğiniz konuların üzerinde durmaya çalışacağız.

Doğal Yoldan Sivilce Kurutma Yöntemleri

Buz küpleri

Sivilceleri en etkili ve doğal yollardan kurutma yollarından birisi buz küpleridir. Buz küplerini sivilcelerin olduğu kısma koyarak buraları ovalayın. Böylece burada yer alan gözenekler sıkılaşacak ve sivilce ve akneler bu şekilde kuruyacaktır. Buz küpleri ile sivilce kurutma yöntemi hem çok kolay hem de masrafsız bir işlemdir. Herkesim dolabında buz küpü bulunur. Çeşitli amaçlarla kullanılan buz küplerini şimdi de yüzünüzde yer alan sivilceleri kurutmak için kullanabilirsiniz. Buz küpleriyle sivilcelerin kurumasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde pratik ve doğal yoldan sivilce kurutma işlemi uygulayabilirsiniz.

Çilek

Sivilce kurutma yöntemlerinden birisi de çilek maskesi uygulamaktır. Kokusu ve lezzeti ile muhteşem bir meyve olan çilek ciltte yer alan sivilcelerin kurutulması işleminde de uygulanabilir. Çilek ile doğal ve sağlıklı yoldan istenmeyen sivilcelerinizi kurutmanız mümkündür. Çilekle sivilce kurutmak için çilek maskesi hazırlamalısınız. Çilek maskesi için 4 ya da 5 adet taze çilek seçin. Çilekleri püre haline gelinceye kadar iyice ezin. Ezmiş olduğunuz çilekleri yüzünüze sürün. Yaklaşık olarak yarım saat kadar bu şekilde yüzünüzde çilekleri bekletin. Yarım saat geçtikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayabilirsiniz. Çilek maskesini belirli ve düzenli aralıklarla uygulayarak yapabilirsiniz. Sivilceleriniz iyice kuruyana kadar bu işlemi tekrar edebilirsiniz.

Portakal Maskesi

Doğal ve sağlıklı yollardan sivilce kurutmak için uygulanabilen yöntemlerden birisi de portal maskesi uygulamaktır. Portakal başlı başına C vitamini olan bir besindir. Portakal yiyerek cildiniz ve sağlığınız için olumlu katkı sağlayabilirsiniz. Portakalın kabuklarını da cildiniz için kullanabilirsiniz. Ciltte yer alan sivilce oluşumlarını önlemek için portakal maskesi uygulayabilir ve portakal maskesi ile sivilcelerinizi kurutabilirsiniz. Sivilcelerinizi kurutmak için uygulayacağınız portakal maskesini uygulamak için portakalı soyun, kabuklarını güneşte kurutun. Kuruttuğunuz portakal kabuklarını rendeleyerek toz haline getirin. Üzerine bir miktar su ekleyerek karışımın kıvam almasını sağlayın. Hazırlamış olduğunuz karışımı yüzünüze sürün. Yaklaşık 15 dakika kadar yüzünüzde karışımı bekletin. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Karbonat Maskesi

Sivilceleri kurutmak için denenebilecek diğer yöntemlerden birisi de karbonat maskesidir. Yapımı doğal ve ekonomik olan karbonat maskesi yapımı için ihtiyacınız olan tek şey karbonat ve bir miktar sudur. Suyun içine karbonatı karıştırarak karbonatın macun gibi kıvam almasını sağlayın. Hazırlamış olduğunuz karbonatlı karışımı ya da maskeyi akşam yatmadan önce yüzünüze sürebilirsiniz. Tüm gece uyurken maskenin yüzünüzde bu şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz. Sabaha kadar bu şekilde yüzünüzde karışım dursun. Sabah uyandığınızda maskeyi çıkarmak için yüzünüzü ılık su ile güzelce durulayın. Bu şekilde sivilcelerinize tüm gece boyunca nüfus eden karışım sayesinde sivilceleriniz kuruyacaktır. Bu şekilde sivilcelerinizden kurtulmanız mümkün olabilecektir.

Yumurta Akı

Yumurta protein açısından oldukça zengin gıdalardan birisidir. Özellikle kahvaltı sofralarından bulunulmasına büyük özen gösterilen yumurta gelişim çağında olan çocuklar için de olmazsa olmaz gıdalardan birisidir. Yumurtayı yeme dışında cilt içinde kullanabilirsiniz. Yumurta maskesi ile cildi tazelemek pek çok kişinin uyguladığı yöntemlerdendir. Yumurtayı aynı zamanda sivilcelerden kurtulmak için de uygulayabilirsiniz. Sivilceleri kurutmak için yumurtanın akından yararlanabilirsiniz. Yumurta akı ile sivilceleri kurutmak için sivilcelerin üstüne yumurtanın akını sürün. Yarım saate yakın bir süre bu şekilde yüzünüzün kalmasını sağlayın. Daha sonra cilde iyice nüfus eden yumurta akını temizlemek için ılık su ile yüzünüzü güzelce durulayabilirsiniz. Bu şekilde hızlı ve sağlıklı bir şekilde yumurta akıyla sivilcelerinizin kurumasını sağlayabilirsiniz.

Üzüm

Sivilceleri kurutmak için üzümden de yararlanabilirsiniz. Üzümü sadece yemek için değil ciltte yer alan sivilce oluşumlarından kurtulmak için de kullanmak mümkündür. Üzüm maskesi uygulamak için öncelikle üzümleri buzdolabında iyice soğutun. Soğuyan üzümleri dolaptan aldıktan sonra üzümleri ikiye bölün. Yüzünüzü bu üzümlerle iyice ovalayın. Bu şekilde 15 dakika kadar yüzünüzün bu şekilde kalmasını sağlayın. Daha sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayıp durulayın.  Bu işlemi belirli ve düzenli aralıklarla tekrarlamaya çalışın. Bu işlem ile sivilcelerinizi bir süre sonra kurumaya başlayabilir. Sivilcelerinizin kuruması dışında aynı zamanda cildinizde yer alan gözenekleriniz de bu işlem ile iyice temizlenecektir.

Sarımsak

Sarımsak sağlık açısından şifa deposu olarak bilinmektedir. Bu bakımdan sarımsak kullanımına önem verilmektedir. Olumsuz tek yanı sarımsağın kokusunun rahatsız edici oluşudur. Bu açıdan itici gibi görünse de sağladığı yararlar bakımından sarımsak vazgeçemediğimiz ürünlerin başında gelir. Sarımsağı cilt içinde kullanmak mümkündür. Sarımsak ile yüzde yer alan sivilcelerin kuruması sağlanabilir. Böylece sarımsak yardımıyla ciltte yer alan sivilceler kuruyarak onlardan kurtulmak mümkün olabilir. Sivilceleri kurutmak için uygulayabileceğinizi sarımsak maskesi için öncelikle bir diş sarımsak alın. Daha sonra bu sarımsağı güzelce soyun ve ezin. Ezmiş olduğunuz sarımsağı kızarık ve sivilcelerin olduğu kısma sürün. 20 dakika kadar bu şekilde beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile iyice durulayın.

Beyaz Sirke

Beyaz sirke yani elma sirkesi de ciltte yer alan sivilceleri doğal ve sağlıklı yollardan etkili bir şekilde kurutma yöntemlerinden birisidir. Özellikle elma sirkesi sağlık açısından cilde ve vücuda pek çok yararlar sağlar. Sirke mikrop kırıcı özelliğinden dolayı ciltte yer alan bakterilerin uzaklaşmasını önlemede de etkilidir. Sivilcelerin bir nedeni de bakteriyel olduğu için bu bakterilerin yok edilmesi gerekir. Elma sirkesi ya da beyaz sirke bakterilerle savaşmada ve onları yok etmede  bire birdir. Beyaz sirkeyi bakterileri yok etmek ve sivilceleri kurutarak yok etmek için bir pamuğa sürün. Pamuğu yumuşak bir şekilde yüzünüze sürün. Sivilce içinde yer alan iltihaplar sirke ile akacaktır. Akarak temizlenen iltihaplar sayesinde sivilceleriniz daha hızlı kuruyacaktır.

Bir önceki yazımız olan Erkekte Sivilce Çıkma Nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.