Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilce Nasıl Geçer

Sivilce Nasıl Geçer

Sivilcelere Elveda Deyin
Büyük bir sivilce sahibi olmaktan daha kötü olan tek şey izleyen uzun vadeli izlerdir. Cildinize yeni doğmuş bir bebek gibi baksanız bile, lekeler haftalar veya aylarca kalabilir. Ancak onları hızlı bir şekilde yok etmenin veya izlerin ilk başta bile oluşmalarını önlemenin uzman yolları var.

Akne İzine Ne Sebep Olur?

Sivilce izleri, pembe kabarık şişlikler, beyaz irinli pembe yumrular veya kistler gibi sivilce lezyonlarından kaynaklanır. Sivilce nasıl geçer diye soranların iz bırakma riskine katkıda bulunan faktörleri bilmesi gerekir. Sivilceler ilk olarak, genetik olabilir: sivilce izleri olan aile üyeleriniz varsa, sivilcelerin gelişim riski daha yüksektir. Cilt tipiniz sivilce tiplerini de etkiler. Daha açık ten rengi olanlar, iltihaplı sivilceden sonra kalıcı kızarıklığa daha yatkın olabilir. Koyu tenli hastalarda ise iltihaplanma sonrası kahverengi lekelenmeye daha yatkın olabilir.

Sivilceye Sakın Dokunmayın

Bir sivilce dokunmayı bile düşünmeyin. Dokunmak, sivilceyi kötüleştirecek travmaya neden olmakta ve izler kalmaktadır. Sivilce nasıl geçer diye soranların buna mutlaka dikkat etmesi gereklidir. Cildi daha fazla tahriş edebilecek sert fırçalamadan ve cilt bakım ürünlerinden kaçınmanız gerekir. Bu, iltihaplanmayı şiddetlendireceği için sivilcelerin toplanmasını, haşlanmasını ve sıkışmasını önler. Aşırı güneşe maruz kalmak da sivilce lekelerini daha koyu hale getirebilir. Bunun için her gün otuz faktörlü veya daha üstün güneş kremi sürerek dışarı çıkmalısınız.

Sivilce İzlerinin Türleri

İnsanlarda dört farklı sivilce izi vardır. Sivilce nasıl geçer diye soranların hangi türle uğraştığını anladıktan sonra, bu izlerden kurtulmak için en etkili tedaviyi seçmeleri gerekir. Sivilce türlerinden ilki cildin derinliklerine nüfuz eden küçük, dar, nokta nokta sivilce izleridir. Kist yapan sivilce yüzeye çıkınca ve cilt dokusunu tahrip ettiğinde, silindirik, sütun benzeri bir yara izi bırakır. Yuvarlanan izler dalga benzeri bir görünüme sahiptir; geniş ve derindir. Bunlar, ciltteki en iç tabaka olan doku geliştiğinde ve bu yuvarlanma görünümünü oluşturmak için bir araya geldiklerinde gelişirler.

Diğer Sivilce İzi Türleri

Bir diğer sivilce izi türü iyi tanımlanmış kenarlara sahiptir. Sivilce cildi tahrip ettiğinde, doku kaybına neden olur ve cilt depresif bölgelere bırakılır. Sivilce geçtiğinde derinin yarası iyileşir ancak cilt fazla kolajen fazla üretmez. Sivilce izinizin hangi türden olduğuna karar veremiyorsanız dermatoloğunuza danışabilirsiniz.

Akne İzleri İçin En İyi Tedavi Nedir?

Sivilce izinizin geçmesine pul pul dökülme ile başlayın.  Nazik, kimyasal pul pul dökülme sunan bir ürün kullanmanın, yara izlerinin iyileşmesinde ilk adım önemlidir. sivilce nasıl geçer diye soranların kolajen içerikli cilt bakım ürünleri kullanmaları gerektiği unutulmamalıdır. Kişi, cilt bakım ürünleriyle kolajen üretimini uyarırken ölü, koyu renkli cilt hücrelerini temizleyen alfa ve beta asitlerin bir karışımına sahiptir. Ayrıca, serum kullanarak da mevcuttaki sivilcelerin küçülmesine ve yara izinizin geçmesine katkıda bulunabilirsiniz. Serumun içindeki cilt parlatıcı maddeler sunar.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Sivilce izleri için  ofis içi lazer ve kolajen artırıcı bir tedavi de görebilirsiniz. Kolajen üretimi artırıldığında, yara izi  cildinizin kalan yüzeyine uyacak şekilde yükselecektir. Böylelikle csivilce nedeniyle ciltte oluşan çukurlardan kurtulabilirsiniz.  Dermatoloğunuzla tartışacağınız diğer tedaviler arasında asit dolgusu tedavileri gibi mikro iğnecikler bulunur. Sivilcenin baştan oluşmasını engellemek için sağlıklı beslenmeli, genetiğinizi araştırmalı, sizin için en iyi olan tedaviyi seçmelisiniz. 

Lezyonlar Ortaya Çıkar Çıkmaz Tedavi Edin

Sivilce izlerinin ilk etapta ortaya çıkmasını önlemek istiyorsanız, en iyi yöntem sivilce lezyonlarını ortaya çıkar çıkmaz tedavi etmektir. Aktarlarda veya çevrimiçi mağazalarda bulunan doğal ürünlerle reçetesiz tedaviler başlamak için harika bir yerdir. Ancak sivilcelenme devam ederse dermatoloğunuza danışmanız gerekir. 

Yalnız Değilsiniz

Sivilcelerden muzdarip iseniz, yalnız değilsiniz. Sivilce, yağ ve ölü cilt hücrelerinin cildin gözeneklerini tıkadığı zaman meydana gelen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Normalde yüzünde, göğsünde, sırtında, omuzlarında ve boynunda görülür. Sivilce kalıtım, hormonlar ve yağ üretimi gibi birçok şeyden kaynaklanabilir.  Sivilcenizi hızlı ve doğal olarak iyileştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Bunun için iyi cilt bakım tekniklerini öğrenin, sağlıklı beslenin ve bitkisel ilaçları deneyin. Bununla birlikte, eğer sivilceniz kaybolmazsa veya yaygınlaşıyorsa  bir dermatoloğa görünmek en iyisidir. Doktora gitmeden önce tüm bitkisel önerileri dikkate almayı ve beslenmenize özen göstermeyi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Cildinizin Nefes Almasına İzin Verin başlıklı makalemizde sivilce, Sivilce Tedavisi ve sivilce tedavsi nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.