Sivilce.NET

Sivilce Nasıl Patlatılmalı?

Sivilce Nasıl Patlatılmalı?

Sivilce patlatılırken belirli kurallara uymazsanız; var olan sivilcenin yok olmasından ziyade daha yoğun bir sivilce istilasıyla karşılaşabilirsiniz. Sivilce patlatma işlemi yapılırken hijyen en önemli konudur. Ayrıca yanlış sivilceleri patlatmaya çalışmak da cildinize büyük bir hata yapmanıza neden olabilir.

El Temizliğine Dikkat Edilmeli

Sivilce sıkma işlemine geçmeden önce eller bol su ve sabun ile iyice yıkanmalıdır. Özellikle tırnak aralarının temizlenmesi gerekiyor. Hatta mümkünse tırnakların sivilce sıkma işlemi öncesine kesilmesi daha doğru olacaktır. Sivilce sıkarken tırnakların kullanılacak olmasından dolayı tırnak temizliği bu noktada önemlidir. Aksi halde sivilcenin iltihaplanmasına ve yayılmasına neden olabilirsiniz. Sivilce sıkmaya başlamadan önce eldiven giymeniz daha doğru olacaktır.

Sivilce Civarının Temizliği

Sivilceyi sıkmadan önce ellerle birlikte sivilceli bölgenin temizliği de yapılmalıdır. Sivilce patlamasıyla açılan yerden bakteriler girmesine imkan vermemek için antiseptik solüsyon kullanarak sivilce üzerini ve etrafını temizleyin. Kullanacağınız ürünün antibakteriyel olması gerekmektedir. Yoğun bir baskı ve ovalama işlemi yapmamaya özen gösterin. Bir pamuk yardımıyla bölgeye hafif basınç uygulamak yeterli olacaktır.

Sivilce Patlatırken Dikkat Edilecekler

Sıkmak istediğiniz sivilcenin alt kısmına parmaklarınızı yerleştirin. Sivilcenin iki tarafına konumlanmak en doğrusudur. Parmağınızla bu bölgedeki iltihaplı alanı kolayca hissedebilirsiniz. Dokunduğunuzda sivilce elinize sert geliyorsa patlatma işini bir süre ertelemenizde yarar var. Eğer sivilce yumuşaksa parmaklarınızı üzerine hafifçe bastırarak sivilce patlatma işlemine devam edebilirsiniz. Baskı uyguladığınızda sıvı çıkışı olmazsa parmaklarınızı başka bir konuma alarak tekrar deneyin. Hala sıvı çıkışı olmadıysa daha fazla zorlamak bölgenin tahriş olmasına neden olacağından işleme son verin. Sivilce sıkma işlemini bir sorunla karşılaşmadan bitirdiyseniz; sivilce içinde kalan iltihabın tamamen boşaltılması için masaj aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada içeride kalan sıvının dışarı çıkması hedeflenmektedir. Bu nedenle sivilce alanı tamamen boşalana kadar masaj yapmaya devam etmelisiniz. Bu işlemi yaparken sivilcenin kendisine çıplak elle asla dokunmayın. Sadece çevresine parmağınızla hafifçe masaj yapmalısınız. Masaj aşamasında hafif kanamalar olabilir. Kanamayı gördüğünüz an sivilceye masaj yapmayı ve sivilceyle uğraşmayı bırakın. Sivilce patlatma işlemi bittikten sonra tıpkı başlamadan önce yaptığınız gibi bölgeyi antiseptik losyonlarla temizlemelisiniz. İltihap dışarı çıktığı için bakteri üretimi hızlanabilir. Amaç böyle bir durumun engellenmesidir.

Sivilce Patlatmak

Sivilce Patlatma

Sivilce Patlatma Sonrasında İşinize Yarayacak İpuçları

Sivilce patladıktan sonra öncelikli hedefiniz sivilcenin mikrop kapmasını önlemek ve ileride oluşacak sivilceleri engellemek olmalıdır. Bu nedenle sivilce patlatma işleminden sonra yüzünüzü günde iki kez bol su ile yıkamaya özen göstermelisiniz. Yüzünüzün sıkça temas ettiği yastıkların, nevresimlerin temizliğine dikkat etmelisiniz. Her hafta nevresimleri değiştirmek oldukça etkili olacaktır. Sivilcelerin tekrar oluşmasını engellemek için tükettiğiniz gıdalara dikkat edin ve bol su için. Günlük hayatta makyaj konusunda kendinizi kısıtlamak da cildinize yapacağınız büyük iyiliklerden birisi olacaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.