Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilceler dikkat edilmediği takdirde cilt üzerinde leke ve iz bırakabilen ciddi ve önemli cilt problemleri arasında yer almaktadır. Bazı kişiler özellikle ergenlik döneminde ciddi sivilce problemleri ile karşı karşıya kalıyor. Bu durumda en kısa süre içerisinde tedavi sürecinin başlatılması daha sağlıklı ve daha güzel bir cilt için oldukça önemlidir. Sivilce izlerinin tedavi süreci oldukça zordur ve uzun bir süreci kapsamaktadır. Bu sebepten dolayı sivilce oluşumuna karşı önceden tedbir almak çok daha doğru olacaktır. Sivilce oluşumu pek çok neden bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Ergenlik dönemi, hormonlar, beslenme düzeni ve cilt tipi sivilce oluşumu etkileyen birtakım faktörler arasında yer almaktadır. Sivilceler kesinlikle sıkılmamalıdır. Sivilcenin sıkıldığı zaman daha hızlı geçeceğine inanılır ancak sivilcenin sıkılması deri altında yer almakta olan diğer dokulara bulaşmasına yol açar ve sivilcenin daha fazla yerde daha sık bir şekilde çıkmasına sebebiyet verebilir.

Sivilce Oluşumunda Makyajın Etkisi

Makyaj malzemelerinin içerisinde yer almakta olan bazı maddeler cilde zamanla zarar verebilmekte vi cilt bozukluğuna sebebiyet verebilmektedir. Özellikle hassas bir cilt yapısına sahipseniz kullandığınız malzemeler cildinize dokunabilir ve sivilce oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu sebepten dolayı kullanılan makyaj malzemesinin kalitesi ve cilt tipi ile uyumu oldukça önemlidir. Makyaj uygulamasının gün sonunda mutlaka temizlenerek cildin hava alması sağlanmalıdır. Aksi durumda hava alamayan gözenekler zamanla sivilce oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Sivilce Oluşumuna Karşı Alınacak Başlıca Tedbirler

Sivilce oluşumunun pek çok nedenden dolayı gerçekleşebileceğinden daha önceden bahsetmiştik. Sivilce oluşumunu engelleyemeyiz ancak sivilce oluşumunu azaltmak için birtakım tedbirler alarak daha sağlıklı bir cilt tipine sahip olabiliriz. Sivilce oluşumuna yol açan başlıca etkenler arasında beslenme düzeni yer almaktadır. Aşırı yağlı, tuzlu ve şekerli gıdalar sivilce oluşumunu tetikleyen başlıca faktörler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra tüketilen hazır gıdalar da içermekte olduğu katkı maddeleri ile sivilce oluşumuna sebep olabilmektedir. Yağlı cilt tiplerinde de sivilce oluşumu sıklıkla gözlemlenmektedir. Eğer yağlı bir cilt tipine sahipseniz günde en az 2 kez cildinizin temizlenmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Lekelerine Dikkat başlıklı makalemizde s, sivilce lekeleri ve Sivilce Lekelerine Dikkat hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.