Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilce Oluşumu ve Sivilce Türleri

Sivilce Oluşumu ve Sivilce Türleri

Yüz ve vücudun çeşitli yerlerinden oluşan sivilceler yağ bezelerinin sebum adlı yağı aşırı miktarda üretmesi sonucu ölü olan deri hücrelerinin gözenekleri tıkayarak oluşurlar. Yağ bezleri genel olarak kıl kökleri içinde bulunur. Cilde doğru açılmakta olan bu yağ bezlerinin kanalları bulunur ve bu kanallar sebum denilen maddenin aşırı miktarda salgılanması sonucunda tıkanarak ölü olan hücrelerin burada birikmesini sağlar ve bu şekilde sivilce ve akne oluşumu gerçekleşir. Bu gözeneklerin tıkanması sonucu sebum ile beslenmekte olan bakterilerin artması sağlanır. Bakterilerin arttığı bu kısımlarda iltihaplanma nedeniyle kızarıklıklar oluşmaya başlamaktadır. Bu kızarıklıklar cilde kötü ve rahatsız edici bir görünüm sergilemektedir.

Oluşumlarına Göre Sivilce Türleri Nelerdir?

Sivilcelerin pek çok çeşitleri bulunabilir. Oluşumlarına göre sivilce türleri olarak şunları söyleyebiliriz;

  • Beyaz nokta şeklinde sivilceler: Kıl folikül kanallarının tıkanması sonucu ilk oluşan sivilce türü beyaz nokta şeklinde sivilce türüdür.
  • Kanalın uzun süre tıkalı kalmasıyla siyah olarak bu sivilce oluşumu ortaya çıkar.
  • Daha uzun süreli kanalların tıkanmasıyla derin yerlerde şişlik oluşur be kırmızı renkte kabarık sivilce oluşumları gerçekleşir.
  • Sürecin uzamasıyla birlikte bakteriler bunun sonucu çoğalmaya başlar. Bu oluşumun sonucunda beyaz iltihaplanma şeklinde sivilce görünümü ortaya çıkmaktadır.
  • Tıkanıklığın bitmemesi sonucunda kanal cilt altından patlar ve iltihap bu şekilde cildin alt kısmına doğru yayılır ve bu yerlere değdiğinizde ağrıyla birlikte sert akne oluşumları gerçekleşir.

Sivilceleri Patlatmak Kalıcı Cilt Sorunlarına Neden Olabilir

Sivilce oluşumu en çok yüz bölgesinde olduğu zaman kişiyi rahatsız eder. Bu kötü görünümden bir an önce kurtulmak isteyen kişiler sivilceleri patlatma yöntemi ile bu sivilcelerden kurtulmaya çalışırlar. Ancak bu kesinlikle yanlıştır. Sivilceleri patlattığınızda daha çok mikropların üremesini sağlarsınız. Bakterilerin çoğalmasıyla birlikte daha çok sivilce oluşumu için zemin hazırlanır. Sivilceleri patlattığınız zaman enfeksiyon kapma riskiniz de artacaktır. Bu gibi durumlar söz konusu edildiğinde ömür boyu süren ciltte kalıcı iz ve yaralar oluşabilir. Özellikle yüz bölgesinde olan bu izler kişinin kötü görünümde yüz yapısına sahip olmasını sağlayacaktır.

Sivilce Oluşumu ve Sivilce Türleri

Bir önceki yazımız olan Patlamış Sivilce Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde patlamış sivilce hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.