Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilce Patlatma Nedir ve Sivilce Patlatmanın Zararları Nelerdir?

Sivilce Patlatma Nedir ve Sivilce Patlatmanın Zararları Nelerdir?

Sivilce Patlatma Nedir ve Sivilce Patlatmanın Zararları Nelerdir?

Sivilce oluşumu genellikle ergenlik dönemi ile başlayan bir cilt sorunudur. Sivilce oluşumu ergenlik dönemi dışında farklı nedenler de sivilce oluşumuna neden olabilir. Örneğin stres, yanlış beslenme alışkanlıkları, bakteriyel sorunlar gibi nadir de olsa karaciğer sorunu gibi nedenler de sivilce oluşumuna neden olabilir. Tüm bu nedenler ciltte sivilce çıkışına zemin hazırlayabilir. Sivilce oluşumu kişide bir takım sorunlar oluşturabilir. Özellikle psikolojik açıdan sivilce oluşumu kişinin kendine olan öz güvenin yitirilmesinde de aktif rol oynamaktadır. Özellikle kişisel görünümüne dikkat eden kişiler için sivilceler büyük bir sorun oluşturmaktadır. Sivilceli bir şekilde olmak istemeyen kişiler sivilcelerinden kurtulmak için bazen doğru olmayan yollar denemekten çekinmemektedirler. Bu yollardan birisi sivilce patlatmadır. Sivilce patlatma asla denenmemesi gereken ve sonu genelde olumsuz sonuçlanabilen bir yöntemdir. Sivilcelerden kısa sürede kurtulmak isteyen kişiler bilinçsiz bir şekilde sivilceleriniz patlatarak bu durumdan kurtulmak istemektedir. Ancak bu sanıldığı gibi bir çözüm yolu değildir. Makalemizde sivilce patlatma nedir ve sivilce patlatmanın zararları nelerdir bu konuda faydalı olacağına inandığımız bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Sivilce Patlatma Nedir ve Sivilce Patlatma Nasıl Yapılır?

Ciltte yer alan istenmeyen sivilcelerden kısa sürede kurtulmak için denenen yöntemlerden birisi olan sivilce patlatma sivilcelerin sıkılarak tırnaklar arasında sıkılması işlemidir. Sivilcelerin sıkılmasıyla sivilceler içinde yer alan sıvı akıtılarak sivilceler patlatılmaya çalışılır. Sivilce patlatma işlemi yapılırken eğer sivilce içinde enfeksiyon varsa bu sivilceleri patlatmak kesinlikle çok zararlıdır. Sivilcelerin içinde enfeksiyon olup olmadığını anlamak için sivilcelerin üzerine dokunun. Eğer sivilcelerinize dokunduğunuzda ağrı veya acı hissediyorsanız sivilcenizin içinde enfeksiyon vardır. Bu durumda sivilcenizi patlatmanız mikrobun daha çok çoğalmasına neden olabilir. Çoğalan enfeksiyonla birlikte ciltte kızarıklıklar ve cilt lekeleri oluşabilir.

Sivilce Nasıl Patlatılır?

Sivilce patlatma işlemi kesinlikle cilde zarar veren bir işlemdir. Normalde yapılması tavsiye edilmez. Ancak bazı durumlarda kişinin yeterli zamanı olmadığı için sivilcelerden kısa süre içinde kurtulması gerekiyorsa doğru olmasa da dikkatli bir şekilde sivilce patlatma işlemi yapılabilir. Sivilce patlatma işlemi yapılırken şunlara dikkat edebilirsiniz;

 • Sivilce patlatma işlemi yapacaksanız ucu beyaz olmayan sivilceleri patlatmayın. Ucu beyaz sivilceleri ise patlatabilirsiniz. Bu tip sivilcelerde genelde uç kısmında iltihap biriktiği için bu sivilceleri patlatmanız cildinize zarar vermeyebilir. İltihap önleyici tedbirler alarak bu tip sivilceleri patlatabilirsiniz.
 • Sivilceler henüz yeni oluşum sürecindeyse bu tip sivilcelerin patlatmanız doğru değildir.
 • Sivilcelerinizi illaki patlatmanız gerekiyorsa yüzünüze dokunmadan önce ve sivilcelerinizi patlatmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın. Ellerinizi yıkamanız iltihap ve tahriş durumunu önleyecektir. Bu bakımdan ellerinizi yıkadıktan sonra sivilce patlatma işlemini yapmaya çalışın.
 • Sivilceleri patlattıktan sonra dikkat edilmezde patlatılan bölgede iltihap oluşur. Bu durumu önlemek için antibakteriyel bir temizleyiciyle sivilce olan bölgeleri temizleyebilirsiniz.
 • Sivilceleri sıkma işlemini yaptıktan sonra sıkılan bölgeye masaj yapmayı ihmal etmeyin.  Bu bölgeye masaj yapmanız sivilce içinde kalan sıvının iyice boşaltılmasında yardımcı olacaktır.
 • Sivilce sıkma işlemi yaparken sivilce ucunun kenarlarına parmaklarınızı koyarak sivilcenin alt kısmında bu işlemi yapmaya çalışın.
 • Sivilce sıkma işlemleri bittikten sonra bakterilerin buralara girerek çoğalmasını önlemek gerekir. Bakterilerin çoğalmaması için sivilcelerin sıkıldığı bölgenin temizlenmesi gerekir. Sivilce sıkılan bölgeleri temizlemek için antiseptik bir solüsyon kullanabilirsiniz. Böylece bakterilerin çoğalmasını önlemiş olursunuz.

Sivilce Patlatmanın Zararları

Sivilce patlatma işlemi uzmanlar tarafından tavsiye edilmeyen bir işlemdir. İllaki sivilcelerinizi patlatmanız gerekiyorsa söz ettiğimiz kurallara dikkat etmeniz gerekir. Aksi durumda sivilce patlatma işleminin pek çok zararlarını görebilirsiniz. Sivilce patlatmanın zararları içinde en önemlisi bakterileri patlatma işlemiyle birlikte cilde yayılmasıyla birlikte kişinin cildinde çukur ve lekelerin oluşmasıdır. Bunun dışında sivilce patlatma işlemi ciltte daha pek çok sorunlar oluşturabilir. Sivilce patlatmanın ciltte oluşturduğu sorunları sayacak olursak;

 • Sivilce patlatmak belirttiğimiz gibi öncelikle sivilce patlatılan yerde bakterilerin dolmasına neden olur. Kişinin cilt dokusu da zarar görür ve sivilce patlatılan yerde çukur ve leke oluşumuna neden olabilir.
 • Sivilceleri patlatarak onlardan kurtulmaya çalışmayı düşünürken aslın sivilcelerin daha çok artmasına zemin hazırlamış olursunuz. Sivilceleri patlatınca sivilce oluşumu artabilir ve cildinizde daha çok sivilce çıkabilir.
 • Kişi sivilcelerini sıkmak isterken sıkılan bölgeye baskı uygulayacağı için bu bölgedeki iltihap içe doğru gömülebilir ve burada deri sıkışması olabilir. Deri sıkışmasına bağlı olarak bu kısımda morluk ve lekeler oluşabilir. Bu morluk ve lekelerin kalıcı olması ihtimali de vardır.
 • Sivilce patlatma ile ciltte enfeksiyon riski oluşabilir. Özellikle hijyene dikkat edilmesen eller yıkanmadan sivilce sıkma işlemi yapıldıysa enfeksiyon kapma riski daha çok artacaktır. Bu bakımdan bırakın temiz olmayan ellerle sivilce sıkmayı temiz olmayan ellerle cildinize normal şekilde dokunmanız bile sivilce olan bölgelerinizde enfeksiyon kapma riskini arttıracaktır. Bu açıdan ellerinizi gün içinde sık olarak yıkamayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Sivilcelerden Doğru Yöntemlerle Kurtulabilirsiniz

Sivilcelerden kurtulmak için sağlıksız olan sivilce patlatmayı unutarak daha sağlıklı ve doğru yöntemler deneyerek sivilcelerden kurtulmanız mümkündür. Sivilcelerden doğru yöntemlerle kurtulmak için yapılabilecekler arasında şunları söyleyebiliriz;

 • Sivilcelerinizin kısa sürede çoğalmadan yok olmasını istiyorsanız biraz sabırlı olmanız gerekir. Örneğin ergenlik dönemindeyseniz aslında fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Bu dönemin geçici olduğunu hatırlayarak doğal akışına bırakarak sivilcelerinizin kendiliğinden geçmesini bekleyebilirsiniz. Bu dönemde sivilcelerinizle temas halinde olmaktan kesinlikle kaçının. Zaman için kendiliğinden sivilceleriniz azalacak ve bir süre sonra geçmeye başlayacaktır.
 • Sivilcelerin en büyük düşmanı enfeksiyon kapma riskidir. Bu durumdan kurtulmak için sivilcelerinizi patlatma, sıkma gibi onlara zarar verici ve sivilcelerinizin enfeksiyon kapmasına neden olmasını sağlamasına izin vermeyin.
 • Sivilcelerin çabuk geçmesi için en önemli dikkat edilmesi gereken kural hijyen ve temizliğe önem vermektir. Bu bakımdan düzenli olarak sivilcelerinizin olduğu bölgeyi bol su ile yıkayabilirsiniz. Piyasada sivilceler için satılan sabunlar bulunmaktadır. Bunlardan alarak yüzünüzü sivilce giderici sabun ile de yıkayabilirsiniz.
 • Sivilce olan bölgenizin kapalı kalmaması gerekir. Bu açıdan bu bölgenin nefes almasına izin verin.
 • Sivilcelerin iyileşmesi ya da çabuk geçmesi noktasında sivilce gideri ilaç ya da kremler de satılmaktadır. Eczaneden bu tip ürünler satın alarak sivilcelerinizin olduğu bölgeye sürebilirsiniz. Ancak bu ürünlerin bilindik ve kaliteli marka olmasına dikkat edin.
 • Sivilceler genelde aşırı yağlanmadan dolayı da çıkmaktadır. Sivilceleriniz çoksa aşırı yağlı yiyeceklerden sakının. Örneğin kızartma gibi yağlı yiyeceklerden mutlaka uzak durun. Bunlar yerine cilt sağlığınıza yararlı olan besin maddeleri tüketin. Örneğin ıspanak, taze sebze, meyve gibi ürünleri tüketebilirsiniz.
 • Sivilcelerinizden kurtulmak için doğal ve sağlıklı yöntemlerde uygulayabilirsiniz. Evde hazırlayabileceğiniz bu yöntemlerle sağlıklı bir şekilde sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz. Örneğin salatalık maskesi, yumurta maskesi, elma sirkesi, limon, çilek maskesi, lavanta yağı, çam ağacı yağı gibi bitkisel ürünlerle de sivilcelerinizden sağlıklı bir şekilde kurtulmanız mümkündür.
 • Tüm deneme ve önlemlerinize rağmen sivilcelerinizde azalma yoksa ya da çözüm bulamadıysanız bu konuda bir uzmana danışmanızda yarar vardır. Uzmanınızın önerileri doğrultusunda hareket ederek sivilcelerinizde doğru yöntemler uygulayarak kurtulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Patlatma başlıklı makalemizde sivilce patlatma abdest, sivilce patlatma oruç ve sivilce patlatma oyunu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.