Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilce Patlatma

Sivilce Patlatma

Sivilce, geçmişten günümüze insanların en büyük problemlerinden birisidir. Gerek görünüş itibariyle, gerekse psikolojik açıdan rahatsızlık veren bu sorun, doğal yollarla giderilebilmektedir. Fakat insanların birçoğu bu sorunu doğal yollarla tedavi etmek yerine, ‘’sivilce patlatma’’ çözüm yoluna başvurarak, sivilcelerin daha da çoğalmasını sağlamaktadır. Neredeyse çoğu insan söyler; ‘’sivilcelerini patlatma ki daha da çoğalmasın.’’ Diye. Gerçekten de öyle. Sivilceleriniz ile ne kadar fazla uğraşırsanız, hem o kadar rahatsızlık duygusu yaşar, hem de daha fazla sivilce oluşumuna müsaade göstermiş olursunuz. Sivilce patlatma yöntemini uygulayarak kısa süreli bir rahatlama sağlıyor olsanız bile, bunu tedavi ederek kökten kurtulmanız daha işinize yarar bir durum olacaktır.

Peki ama sivilcelerden nasıl kurtulacağız? Dediğinizi duyar gibiyiz. Öncelikli olarak şunu belirtmeliyiz ki, bu durumdan kurtulmak 1-2 günlük süreç değildir. Bu yolda sabır en büyük kozunuz olmalıdır. Aksi takdirde sivilcelerden kurtulmanız mümkün olmayacaktır. Sabır göstermenizin yanı sıra, aşağıda vermiş olduğumuz ‘’Sivilcelerden Kurtulma’’ metotlarından birisini düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir. Zamanla yüzünüzde veya herhangi bir bölgenizdeki sivilcelerden kurtulduğunuzun farkına varacak ve bu durumdan fazlasıyla mutluluk duyacaksınız!

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce oluşumu, çeşitli sebepleri içerisinde barındırabilmektedir. Fakat bu sebepler arasındaki en yaygın sebep, yağlı ciltlerdir. Yağlı ciltlerde sivilce oluşumu, maalesef ki kaçınılmaz bir durumdur. Yağlı ciltlerin yanı sıra sinir, stres ve fazla yağlı gıdalar, sivilceye neden olan başlıca sebepler arasında yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra sivilce oluşan bölgenize düzenli bir şekilde herhangi bir ürün kullanıp kullanmadığınız da önemli bir etken. Örneğin kadınlarda oluşan sivilcelerin asıl nedeni, makyaj ürünlerine karşı alerjisi olmasıdır. Buna rağmen uygulanan ürünler, neticesinde sivilce oluşumunu sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı, kullandığınız ürünlere de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sivilcelerden Kurtulma

Sivilcelerden kurtulmanın yolları arasında eczanede satılan kremler bulunmaktadır. Krem kullanmak istemeyen kişiler, evde doğal yollara başvurarak da bu sorunundan kurtulabilirler. Doğal yolların neler olduğunu merak ediyorsanız, sizi rehberimizle baş başa bırakıyoruz.

Aspirin:

Aspirin, her ne kadar ağrı kesici görevi görüyor olsa da, faydası saymakla bitmez. En büyük faydalarından birisi de sivilceler konusunda karşımıza çıkmış bulunmakta.

Uygulaması:

Bir adet aspirini su bardağının içerisine koyun ve üzerine 3 yemek kaşığı su dökün. Ardından 5 dakika bekleyerek, aspirinin suda çözülmesini bekleyin. Suda iyice çözüldükten sonra bir de kaşık yardımıyla son rötuşu uygulayarak, karıştırın. Sonrasında hazırlamış olduğunuz bu karışımı, vücudunuzdaki sivilceli bölgelere sürün ve kurumasını bekleyin. Yaklaşık 15-20 dakika boyunca sivilceli bölgeye uygulamış olduğunuz bu karışımı bekletin. Sonrasında yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Ayrıca bu işlemi her gün düzenli bir şekilde uygulayın. Zamanla gidecek olan sivilceler sizin mutluluk kaynağınız olacak!

Bal ve Tarçın:

Bal, çoğu sağlık sorunlarında ortaya çıkan adeta bir mucizevi gıda türüdür. Neredeyse birçok sağlık sorununda etkin rol oynayan bal, sivilceler konusunda da oldukça başarılıdır. Balın yanı sıra üzerine tarçın ilavesi de gelince, ortaya muazzam sonuçların çıkması kaçınılmaz olmakta.

Uygulaması:

Göz kararı bal ile toz tarçını bir bardak içerisinde iyice karıştırın. Elde edilen bu karışımı sivilceli bölgelerinize uygulayın ve bu şekilde kurumasını bekleyin. Kuruma işleminin ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayarak bu yöntemi her gün uygulamaya çalışın. Bal, yüz bölgesine uygulandığında gözenekleri açması ile de meşhur bir yoldur.

Diş Macunu:

Bu yöntem binlerce kişi tarafından denenmiş bir yöntemdir. Fakat şöyle bir sorun var ki, diş macunu bazı bünyelerde olumsuz bir etki yaratabilmektedir. Alerji durumu olan kişilerin bu yöntemi uygulaması doğru olmayacaktır. Diş macununun vücudunuz üzerinde bir alerjisini anlamanın yolu, küçük bir sivilcenin üzerine sürülünce anlaşılabilir. Eğer sivilcenin üzerine diş macunu sürdüğünüzde aşırı derecede bir yanma hissi oluşuyorsa, hemen yüzünüzü yıkayarak bu yöntemi denememenizi tavsiye ediyoruz.

Deniz Tuzu:

Yemeklere verdiği lezzet ile bilinen deniz tuzu, sivilce tedavisinde de önemli bir yere sahiptir. Tuz içerisinde yer alan antioksit etkisi, sivilcelerle başa çıkmanın en güzel yollarından birisidir.

Uygulaması:

Bir çay bardağı içerisine 2 yemek kaşığı deniz tuzu dökün ve üzerine yarım çay bardağı su ilave edin. Tuzu suyun içerisinde iyice çözülene dek karıştırın ve ardından sivilceli bölgelerinize uygulayın.

Bol Suyla Yüz Yıkamak:

Sivilce oluşumuna en büyük sebepler arasında yağlı ciltler bulunmaktadır. Eğer sizin de yağlı bir cildiniz varsa, bundan sonraki oluşabilecek sivilcelerin önüne geçebilmek adına, yüzünüzü saatte bir defa sadece suyla yıkamanız gerekmektedir. Yüzünüzü yıkarken kuruması için asla sabun ve benzeri kurutucu özelliğe sahip ürünler kullanmamanız gerekir. Çünkü ne çok yağlı cilt yararlı, ne de çok kuru cilt. Bu sebepten dolayı sadece yüzünüzü ılık su ile yıkamalısınız.

Ilık su ile yüzünüzü yıkadığınızda ve bunu sürekli uyguladığınızda, yüzünüzdeki yağ oranı git gide azalacak ve bu durum sonucunda da bakterilerden kasıtlı olarak sivilce oluşumunun önüne geçebilmiş olacaksınız.

Aloe Vera:

Aloe Vera, sağlık sorunlarının birçoğunda kullanılan, aktarlarda, marketler vb. birçok yerde satışı yaygın bir şekilde devam eden ürünler arasındadır. Aloe vera yapraklarından elde edilen sıvı, sivilcelerden kurtulmanızın için gerekli olan ve aynı zamanda en büyük yardımcınız olan bir üründür. Bu ürünü en kolay biçimde aktarlardan satın alabilmeniz mümkündür. Aldığınız aloe vera yaprağının içerisindeki jeli sivilceli bölgelere uygulayarak, kısa sürede sivilceleri yok edebilirsiniz.

Salatalık:

Salatalık, içerisinde barındırdığı su miktarı ile gözeneklerinizi açma konusunda harika bir uygulamadır. Haliyle sivilceli bölgelere uygulandığında, sivilceleri yok etmede en güzel yollardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uygulaması:

Salatalık dilimlerini sivilceli bölgelerin üzerine dilim dilim koyarak, bu şekilde 30 dakika beklemeniz gerekmektedir. Bu durum, yakın süre içerisinde gözle görülür biçimde sivilcelerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Fakat düzenli bir şekilde uygulanması şarttır.

Limon:

Limon, içerdiği anti-inflamatuar etkisi sebebiyle, sivilcelerden kurtulma konusunda en çok ihtiyaç duyulabilecek ürünlerden birisidir. Limon uygulamasını kullanan çoğu kişi, sivilcelerden kurtulduğunu söylemiş, dolayısıyla bu yöntemin işe yaradığı konusunda mesajlarını bildirmiştir.

Uygulaması:

1 adet limonu ortadan ikiye keserek, suyunu çıkartın. Ardından elde ettiğiniz suyu sivilceli bölgelere bol bol sürün ve yüzünüzü hemen yıkamayın. Aradan 15-20 dakika geçmesinin ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Süt:

Süt, herhangi bir bölgenizde oluşabilecek sivilcelerin önüne geçtiği gibi, mevcut sivilceleri yok etme konusunda da yine harika bir yöntemdir. Uygulaması oldukça basit olan bu yöntemi 2 hafta boyunca düzenli bir şekilde uygulamanız tavsiye edilir.

Uygulaması:

1 bardak sütü sivilceli bölgelere elinizle iyice yedirin. Bu işlemi yaparken sivilcelere baskı uygulamayın. Aradan geçen 30 dakika sonrasında yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.