Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilce Ve Siyah Nokta Bitkisel Çözüm

Sivilce Ve Siyah Nokta Bitkisel Çözüm

Siyah noktalar olarak isimlendirilen komedonlar, en fazla tanınan cilt problemleri arasında bulunur. Siyah noktalar, cildi besleyebilen yağ bezlerinin tıkanması nedeni ile meydana gelir. Komedonlar, genel olarak sağlığı etkilememektedir. Fakat hoş bir görüntü de vermemektedir. Siyah noktalar, sivilcelerin ilk belirtileri olarak yer alır.Tüm siyah noktalar ciltte sivilce oluşumuna olmamaktadır.Fakat her sivilceden önce mutlaka siyah nokta oluşmaktadır.

Siyah Nokta Oluşumu

Ciltte yer alan yağ bezlerinin gerektiği miktardan daha fazla yağ üretmesi nedeni ile siyah noktalar meydana gelir. Özellikle stres ve ergenlik çağında yaşanılan hormonal değişimler sonunda büyüyen yağ bezlerinde insanda yağ üretimi artış göstermektedir. Yağ bezlerinden salgılanmış olan yağın ciltte bulunan gözeneklerden atılması gerekmektedir.Gözeneklere gelmiş olan kanal yolları, yoğunlaşan yağ kütleleri yüzünden tıkanmaktadır. Kanallar tam olarak tıkandığı zaman siyah noktalar görülmektedir. Ciltte normalde yer alan flora bakterileri, yağdan tıkanmış olan kanal içinde enfeksiyon oluşturduğunda iri, kırmızı ve iltihaplı sivilce oluşumlarına sebep olur. Bu yüzden siyah noktaların ilerleme göstermeden tedavi edilmesi gerekmektedir.

Siyah Nokta Artmasının Nedenleri

—Cilttekullanılmaya devam eden kötü kozmetik ürünlerden dolayı,

—Aşırı terleme sebebi ile,

—Adet kanamalarından hemen önce oluşan hormonal değişimler nedeniyle,

—Güneş ışığına karşı hassasiyet bulunması ve uzun süre buna maruz kalma nedeni ile siyah noktalarda artış gözlenir.

Bitkisel Çözümler

Bir kâse yoğurdun içerisinde bir limonun suyunu karıştırınız. Bu karışımı, gözlerinize gelmemesine titiz bir şekilde dikkat ederek yüzünüze yayın ve yaklaşık olarak 15 dakika bekleyiniz. Yüzünüzde kuruyan maskeyi ılık suyla beraber yıkayarak çıkarın. Limon suyu cildi dezenfekte etmektedir. Bunun yanında sivilceleri kurutur ve siyah noktaların tamamen kaybolmasına yardımcı olmaktadır. Yoğurt ise cildi besler, nemlendirir ve vücudun yağ miktarını dengeler.

Sivilce Ve Siyah Nokta Bitkisel Çözüm

Yulaf Ezmesi Maskesi 

Yulaf maskesi ile beraber siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Yulaf ezmesi, cildin derinlemesine temizlenmesi ve ciltte yer alan siyah noktaların yok edilmesini sağlayan bir kürdür.

Yulaf ezmesi maskesinin yapımı son derece kolaydır. Pişirdiğiniz yulafları süzdükten sonra, bu yulafları geniş bir kabın içerisinde bir kaç dakika ezin. Hazırlamış olduğunuz bu yulaf ezmesini yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika kadar bekleyiniz. Kürden sonra yüzünüzü yıkayınız.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Çukurlarına Evde Çözümler başlıklı makalemizde Sivilce Çukurları ve Sivilce İzleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.