Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilcelere iyi gelen kaplıca tedavisi

Sivilcelere iyi gelen kaplıca tedavisi

Cilt problemlerine çözüm bulma arayışlarının ve bu arayışların genelde doğal sınırlar içerisine tutulduğu günümüz şartlarında ülkemizin aslında tüm cilt hastalıkları için bir doğal tedavi cenneti olduğunu söylemeye gerek olmadığı düşüncesindeyiz. Kaplıca denilen şifalı sular açısından çok zengin bir ülkeyiz. Ülkemizde bulunan kaplıcalar saymakla bitmemekle birlikte  muzmin yaralar, renk bozuklukları, akneler, sivilceler, cansız ciltler ve bir çok cilt hastalıklarına şifa kaynağı olmaktadır. Kaplıcalarda sivilce tedavisi yazımızı sizler için derledik.

Doğal kaynak sularının içeriğindeki her türden cilt için geçerli zengin mineraller sayesinde cildimizi besleyip diri tutmasının yanında ve yeniden doğuş sürecinde anne sütü etkisi göstermektedir. Cilt üzerinde bulunan bakteri kaynaklı problemlerinde bakterilerin yaşam kültürü ile uyuşmayan bir ortam bulması sonucu tedavi sürecine girmesi ayrıca sedef ve benzeri mantar türevi hastalıklar yada saç kepekleri gibi hastalıklı deriler dökülmekte ve temizlenerek yerlerine canlı ve sağlıklı deri gelişmektedir.

Birçok hastalığın tedavisinde olduğu gibi sivilce tedavisinde de kaplıcalar küçümsenmeyecek kadar önemlidir. Bir sivilcenin oluşum sürecini göz önüne aldığımızda; deri altı bezlerinin salgı yapması, kanalların tıkanması ve bu kanallarda salgıların birikmesi, biriken salgıda zamanla bakteri oluşmasının meydana gelmesi ve basınç artışı ile patlaması bilinen bir durumdur.

Kaplıcalar ile 3 aşamalı sivilce tedavi süreci;

1. Ülkemizdeki kaplıcaların kaplıca ısısı ve suları cilt gözeneklerini genişletebilir ve tıkanma riskini büyük ölçüde azaltabilir,

2. Doğal termal suların asidik yapısı sivilce oluşumuna sebep olan tıkanmaları çözebilir ve salgı birikimi olmaz,

3. Kaplıca sularının anti bakteriyel olması sivilce oluşumunu tetikleyen ve enfeksiyonu oluşturan bakterileri yok edecektir ve sivilce oluşmayacaktır.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde şifalı birçok kaplıca bulunmaktadır. Halk arasında ılıca, kaplıca, içme, çermik, girme gibi değişik isimlerle anılan şifalı sulara tıp dilinde maden suları denir. Bu suların her birinin farklı özelliği olsa da şu üç ortak özellikleri bulunmaktadır.

* Sıcaklıkları yirmi derecenin üzerindedir.

* Değişik cins ve miktarda erimiş halde maden tuzları ihtiva ederler.

* Bileşimlerinde ayrıca karbondioksit ve kükürtlü hidrojen gibi gazları veya radyoaktif elemanları taşırlar.

Şifa Kaynağı Kaplıcalar 

Kaplıcalar özelliklerine göre, farklı hastalıkların tedavisinde şifa verici etkisi bulunmaktadır. Romatizma, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları, böbrek hastalıkları, böbrek taşları, çeşitli ağrı ve sancılarda iyileştirici etkilere de sahiptirler. Kesin bir sebebe bağlanamayan ağrılar, sinir bozuklukları ve adet düzensizlikleri için çamur banyoları çok iyi neticeler vermektedir. Radyoaktif sular da aynı amaçlarla şifa için tercih edilmektedir. Bu hastalıklar için tuzlu yahut kükürtlü su kürleri iyi gelmektedir.

Burun, boğaz ve üst solunum yollarında meydana gelen iltihaplar ve sinüzitler için kaplıcalar çok yararlıdır. Astım hastalarına buhar kürleri iyi gelmektedir. Solunum yolları hastalıklarının hemen hepsine kükürtlü, karbondioksitli ve tuzlu sular etkili olmaktadır. Kükürtlü madensuları deri hastalıklarına ve sivilcelere de iyi gelmektedir. Egzamalara ise radyoaktifli su banyoları tavsiye edilmektedir.

Hiçbir kaplıcayı suyu çok şifalı diye sınıflandıramayız. Çünkü her kaplıcanın belli bir hastalığa karşı etkili olduğu araştırılmıştır. Her kaplıcadan özelliğine göre yararlanılması gerekmektedir. Kimi kaplıcanın suyunu içilirken kimi ile banyo yapılır. Suyunun içilmesi yararlı olanlarına içme denir. Çamur veya buharından istifade edilen kaplıcalarda vardır.

Kaplıca diye adlandırdığımız, özellikleri nedeniyle şifalı sular olarak da bilinen maden sularının yeryüzüne çıktığı kaynaklar ve çevresinde kurulan hamam, havuz, klinik, otel gibi tedavi ve konaklama tesislerinden oluşur. Kaplıcalardan yeteri kadar faydalanmak için 21 günlük kür alınması tavsiye edilmektedir.

Sivilcelere birebir iyi gelen kaplıcalarımız

Yalova Termal Kaplıcaları

Yalova Termal Kaplıcaları’nın egzama, ergenlik sivilceleri, sedef hastalığı, sinirsel kaşıntılar ve mantar hastalıklarının tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği tespit edilmiştir ‘Cilt hastalıkları tedavisi, banyo, içme ve solunum yoluyla yapılıyor. Kaplıcanın kükürtlü suyunda yıkanmak cildi rahatlatıyor. Günde bir kez yıkanmak gerekiyor. İçme olarak ise sabah ve akşam aç karnına sıcak bir bardak su alınmalı. Soğutulmuş kaplıca suyu ise yemek aralarında veya yemek sonrasında içilebilir. Akne, sivilce, siyah noktalara karşı o bölgeye su buharı uygulanıyor.’

Kangal Balıklı Kaplıcaları

Sivas ilinde bulunmaktadır. Her türlü cilt rahatsızlığından ve sedef hastalığına özellikle iyi gelen bir kaplıcadır. 37 derece sıcaklık ve 7.2 pH seviyesine sahip suda yaşayan beni balıkları ve yağlı balık türleri, havuza giren kişinin vücudunda bulunan yaraları emerek tedavi etme yöntemidir. Balıkları dişleri olmadığından acı duyulmamaktadır. Ayrıca tehlikeli bir yöntem olmadığı da kanıtlanmıştır. 3 hafta sürecek bir havuz ile cilt hastalıklarına fazlası ile iyi gelmektedir.

Gazlı Göl Termal

Afyon şehrinde bulunan Gazlı göl Termal suları, tüm cilt hastalıklarını geçirebilmektedir. Cilt hastalıklarının dışında solunum yolu rahatsızlığı ve kireçlenme yaşayan kişiler de şifalı sulardan, günde iki kez yararlanabilirler.

Şifne Termal

İzmir, Çeşme ilçesine 8 km. uzaklıkta bulunan Şifne Termal otel suları, oldukça faydalıdır. Deniz suyunun magmaya inerek ısınıp temizlendikten sonra termal suya dönüşmesinden bu özelliğe sahip olmuştur. Suyun en yüksek sıcaklığı ise 58 derecedir. Klorür, potasyum gibi meral içermektedir. Cilt hücrelerini yeniden yapılandırır. Sedef ve egzama rahatsızlıkları içinde faydalıdır.

Kurşunlu Kaplıcaları

Manisa şehrinde bulunan Salihli ilçesine 6 km. uzaklıktadır. Kurşunlu ve kükürtlü özelliklerine sahiptir. Su sıcaklıkları ortalama olarak 50 derece olan Kurşunlu Kaplıcaları, kükürt içerikli sularıyla ciltte olan problemlere büyük derece de şifa sağlamaktadır.

Kaplıcaya gitmeye karar vermeden önce doktorunuza danışınız ve tavsiyeleri doğrultusunda hareket ediniz.

Bir önceki yazımız olan 13 yaş ergenlik sivilcelerine önlemler başlıklı makalemizde 13 yaş sivilceleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.