Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilceleri Yok Etmek İçin Muhteşem Sivilce Maskesi

Sivilceleri Yok Etmek İçin Muhteşem Sivilce Maskesi

Sivilceleri Yok Etmek İçin Muhteşem Sivilce Maskesi

Sivilce oluşumu pek çok kişinin en büyük kabuslarından birisidir. Özellikle ergenlik dönemlerinde olan gençler için yüzde sivilce oluşumu katlanılabilir bir şey değildir. Pek çok genç sivilceli bir yüz ile dolaşmayı özgüvenlerinin kırılması olarak algılamakta ve bu konuda büyük sıkıntı yaşamaktadırlar. Sivilcelerin yüzde dikkat çekici bir şekilde yer alması sosyal ilişkilerde de kişileri bir hayli üzmektedir. Bu konuda pek çok kişi genç ya da genç çözüm bulmak için çareler aramakta ve bu can sıkıcı kabus olarak kabul ettikleri sivilcelerden kurtulmak için genelde çok pahalı ürünlere yönelmektedir. Bu bir şekilde çözüm gibi görünse de bir süre sonra tekrar sivilcelerin çıkması verilen emek ve paraya yazık oldu dedirtircesine insanı kızdırmaktadır. Makalemizde siz sevgili okurlarımız için beğeneceğinizi umduğumuz sivilcelerin yok olmasını sağlayacak sivilce maskesi tarifi paylaşmaya çalışacağız. Sivilceleri yok etmek için muhteşem sivilce maskesi tarifleri olarak en doğal yollardan maske tarifleri paylaşmaya çalışacağız. Pahalı ürünler almanıza gerek kalmadan ucuz ve ekonomik ve bir o kadar da sağlıklı maske tariflerini paylaşarak size en iyi şekilde yardımcı olmaya çalışacağız. İşte cildinizdeki sivilcelerden en etkili şekilde ve sağlıklı bir şekilde kurtulmanıza yarayacak doğal maske tarifleri

Yulaf ve Bal Maskesi

Yulaf ve bal ikilisi hem cilt için hem de sağlık için muhteşem yararları ve şifaları olan besin kaynaklarıdır. Yulaf ve balın ayrı ayrı sağlığa pek çok faydaları bulunmaktadır. Yulaf ve bal aynı zamanda ciltteki sivilce oluşumlarını ortadan kaldırmak için de etkili bir reçetedir. Yulaf ve bal maskesi hazırlamak için ihtiyacınız olan şey bir çay kaşığı kadar yulaf, bir çay kaşığı kadar bal, isteğe bağlı olarak bir çay kaşığı kadar da yoğurt gereklidir. Tüm malzemeleri karıştırarak maskemiz hazırlayabiliriz. Bir süre bu karışı yüzde beklettikten sonra ılım su ile yüzümüzü durulayabiliriz.

Lavanta Yağı Maskesi

Bu maske için ihtiyacınız olan lavanta yağı ve sudur. Eczaneden ya da aktarlardan alacağınız lavanta yağından birkaç damla bir miktar suyun içine damlattıktan sonra pamuk yardımıyla yüzünüze tampon yapabilirsiniz. Bu maskeyi belirli zamanlarda tekrarlamanız sivilce oluşumunu engellemede size yardımcı olacaktır.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı özellikle sırtta yer alan sivilcelerin yok olmasını önlemek için hazırlanmaktadır. Çay ağacı yağından 2 ya da 3 damla kadar su içine ekleyip pamuk yardımıyla sivilcelerin üzerine silebilirsiniz.

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı için pek çok faydalı protein bulunmakta ve bu proteinler özellikle yüz için çok yarar sağlamaktadır. Yumurta akı maskemiz içim bir adet yumurta akına 2 kaşık kadar bal ve birkaç damla limon ekleyerek sivilce oluşumundan kurtulmanız mümkündür. Bu maske tarifi ile hem sivilcelerden kurtulabilir hem de yumuşak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Tarçın Maskesi

Kokusu ile muhteşem bir besin olan tarçını maske olarak da kullanmak mümkündür. Yüzdeki sivilceler yok etmek için 1 yemek kaşığı kadar toz tarçına 2 yemek kaşığı kadar bal ekleyip maskemizi hazırlayabiliriz. Tarçın maskesini haftada 2 ya da 3 kez uygulamamız yeterli olacaktır.

Karbonat Maskesi

Sivilce oluşumu ve cilt lekelerinden kurtulmanın ucuz ve doğal yolunu arıyorsanız karbonat maskesi tarifi tam size göre. Karbonat maskesi tarifi için ihtiyacınız olan şey karbonat, yoğurt ve baldır. Tüm bu malzemeleri karıştırarak karbonat maskenizi hazırlayabilirsiniz.

Portakal Maskesi

C vitamini deposu olan portakalı bir de cilt maskesi olarak deneyebilirsiniz. Portakalın içini yedikten sonra kabuklarını atmayıp maske olarak değerlendirebilirsiniz. Portakal kabuklarını 3 gün kadar güneşte kuruttuktan sonra blenderdan geçirip öğütün ve bal ve yoğurt ekleyerek maskemizi hazırlayabiliriz.

Sarımsak Maskesi

Sarımsak kokusu ile sevilmese de etkisi ve faydaları ile cilde oldukça büyük yararları bulunmaktadır. Sarımsağın özündeki salisilik asit sivilcelerin yok edilmesinde oldukça etkilidir.

Limon Maskesi

Limonun içerisindeki güçlü maddeler cilt üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Mikrop kırıcı özelliği ile bilinen  limon ciltte yer alan sivilcelerin yok edilmesinde de etkili bir mekanizmaya sahiptir.

Salatalık Maskesi

Salatalık ve yoğurdu karıştırarak sivilcelerinizi yok etmek için etkili bir maske hazırlayabilirsiniz. Sivilcelerinizden doğal ve sağlıklı yoldan kurtulmak istiyorsanız salatalık maskesini uygulayabilirsiniz.

Cildimizin Düşmanı Sivilce İzleri

Genellikle ergenlik dönemiyle birlikte ortaya çıkan sivilce oluşumu erken dönemde doğru ve sağlıklı yollardan müdahale edilmediğinde sivilce izleri ve lekeleri olarak büyük bir sorun olarak karşımıza çıkar. Cildimizin düşmanı sivilce izleri ve lekelerinle karşılaşmamak için önceden önlem almak yolun başındayken çok işimize yarayacaktır. Ancak zamanında müdahale edilmediğinde sivilceler yüzde iz bırakabilir. Bu durumdan kurtulmak için doktorunuzun önereceği sivilce izlerini yok etmek için gerekli olan ilaçları düzenli olarak kurtularak bu durumdan kurtulabileceğimiz gibi doğal ve sağlıklı yöntemlerle de sivilce izlerinden kurtulmak mümkündür. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan sivilce izlerini doğru  müdahale ile ortadan kaldırmak mümkündür.

Sivilce oluşumuna ve akabinde sivilce ile ilgili her türlü sorunun ortaya çıkmasına yol açan nedenler içinde hormonlar, aşırı yağ üretimi gibi etkenler neden olabildiği gibi kullanılan bazı ilaçlar, kötü beslenme alışkanlıkları ve aşırı ve kalitesi kimyasal ürünler de ciltte sivilce oluşumuna neden olabilir. Sivilceler henüz yeni oluşmuşken doğru müdahale ile çoğalmadan onlardan kurtulmak mümkündür. Sivilceleri sıkma, elle sürekli yüze elleme gibi mikrop kapıcı şekilde tutumlar sivilce oluşumunu daha çoğaltmakta, özellikle sivilceleri sıkmak sivilcelerin olduğu kısımlarda sivilce izleri oluşturmaktadır. Sivilce izlerinden kurtulmak için ilk yapılacak işlem bir uzmana başvurmak olmalıdır. Uzmanınızın önerisi doğrultusunda cildinize uygun gelebilecek ilaçları doktorunuzun önerdiği şekilde uygulayabilir ve sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz. Sivilce izlerinden doğal bir şekilde kurtulmak isteyen kişiler yoğurdu deneyebilirler. Hem doğal hem de sağlıklı bir yöntem olan yoğurt ile sivilce izlerinden kurtulmanız mümkün olabilir. Bir miktar yoğurt içine katacağınız bir miktar limon suyu ve yulaf ezmesini karıştırarak yüzünüze sürüp 15 dakika kadar bekletin.  Bu maskeyi belirli aralıklarla ve düzenli bir şekilde uygulayarak kısa süre içinde sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz.

Sivilce izlerinden kurtulmak için diğer bir doğal yöntem de elma sirkesidir. Elma sirkesi asidik bir özelliğe sahip olduğu için hem cildin rengini açmada hem de sivilce izlerini yok etmede size yardımcı olmaktadır. Elma sirkesi aynı zamanda hücre onarımında ve sağlıklı hücre oluşumunda da etkilidir. Elma sirkesi ile sivilce izlerinden kurtulmak için eşit oranda su ve elma sirkesini karıştırarak pamuk ile sivilce lekelerinizin olduğu bölgeye bu karışımı sürebilirsiniz. Bir süre karışımı beklettikten sonra yüzünüzü su ile durulayabilirsiniz.

Erkekte Çıkan Sivilceler

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerin ciltlerinde de sivilce oluşmaktadır. Özellikle ergenlik dönemlerinde erkelerde diğer ergenlik belirtileri dışında sivilce oluşumu da olabilmektedir. Erkekte oluşabilen sivilcelerin oluşum nedenleri olarak çeşitli etmenleri örnek gösterebiliriz. Kullanılan bazı kimyasal ürünler dışında aşırı derecede yaşanan stres durumu, hormonal etkiler, yağlı yiyecekleri aşırı tüketme gibi daha pek çok nedenler kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de sivilce oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu durumdan kurtulmak ve sağlıklı ve pürüzsüz cilt yapısına kavuşmak için makalemiz içerisinde size önerdiğimiz maske tariflerini uygulayabilir ve bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Sivilce Kurutma Yöntemleri

Cildimizde yer alan ve hoş olmayan görüntülere neden olan sivilce oluşumundan kurtulmak için diğer bir yöntem de sivilce kurutma yöntemidir. Sivilceleri kurutarak da sivilcelerden kurtulmanız mümkündür. Sivilce kurutma yöntemleri olarak sizlere pek çok doğal yöntem önerebiliriz. Bu yöntemler içinde en etkili olanları şunlardır,

Limon

Limon ile cildinizde yer alan sivilceleri kurutabilirsiniz. Bunun için bir parça gazlı beze birkaç damla kadar limon sıkın ve sivilcelerin üzerine gazlı bezi koyun. 20 dakika kadar bez bekledikten sonra bezi alın.   Bu şekilde sivilcelerin kuruyana kadar bu işlemi tekrar edebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi ile de sivilceleri kurutmak ve bu yöntemle sivilcelerden kurtulmak mümkündür. Bu yöntem için bir parça pamuğa birkaç damla kadar elma sirkesi damlatıp sivilceli bölgeye sürün. Bu yöntemi gece yatmadan önce uygularsanız daha etkili sonuç alabilirsiniz. Sivilceleriniz geçene kadar bu yöntemi uygulamaya devam edebilirsiniz.

Lavanta sabunu

Sivilce kurutucu sabunlardan birisi olan lavanta sabununu sivilcelerinizi kurutmada kullanabilirsiniz. Bu yöntem için önce sivilceli bölgeyi su ile ıslatın. Sabunu köpürtüp sivilceli bölgenizi temizleyin. Birkaç dakika kadar sabunla sivilcelerinizi güzelce yıkayın.

Karbonat

Ciltteki sivilceleri kurutmak için karbonattan da yararlanabilirsiniz. Bu yöntem için yarım çay kaşığı kadar karbonata birkaç damla kadar limon suyunu ekleyin. Karışımı sivilcelerinizin üstüne sürün. 20 dakika kadar bu şekilde karışımı bekletin.

Buz

Sivilceleriniz can yakıcı ve ağrılı şekilde oluyorsa bir parça kadar buz size yardımcı olacaktır. Bir parça kadar beze bir kalıp buzu sarın ve sivilcelerin üzerinde bekletin. Sivilceleriniz cildinizde ağrı oluşturuyorsa sabah ve akşam olmak üzere bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Sarımsak

İltihaplı olan sivilceler için yardımcı olan bu yöntem için bir diş sarımsağı iyice ezin ve sivilcelerin üzerine sürtün. Yaklaşık 15 dakika kadar bu şekilde sarımsak ezmesini bekletin. Sivilcelerdeki iltihap geçene kadar bu uygulamayı tekrarlayın.

Sivilce Patlatma ve Etkileri

Sivilce oluşumu kişide özellikle özgüven oluşumu konusunda ciddi sorunlar oluşturabilir. Özellikle yüz kısmında yer alan sivilceler kişinin kendisiyle çatışmasına ve sosyal alanda zorluklar yaşamasına neden olabilir. Bu durumdan kurtulmak için çeşitli yöntemler uygulanır. Sivilcelerden kurtulmanın yolları olarak sivilce maskeleri, sivilce kurutma yöntemleri, ilaçlar gibi çeşitli yöntemlerin dışında en kolay ve riskli olabilecek yöntemlerden birisi de sivilce patlatma yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sivilce patlatma işlemi, kısa yoldan ve kökten sivilceleri yok etmek için düşünülen bir yöntem olsa da aslında durum öyle değildir. Sivilceleri patlatarak onlardan kurtulmayı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sivilcelerinizi patlatırken yapacağınız yanlış bir hareketle cildinizde daha büyük ve tehlikeli cilt sorunlarına ortam oluşturabilirsiniz. İçi mikrop ile dolu olan sivilcelerini elinizle sıkarak diğer bir ifadeyle patlatarak sivilceniz içindeki sıvıyı boşaltabilirsiniz. Ancak bu yöntemin çeşitli ve ciddi zararları olabilmektedir. Sivilceni patlattıktan sonra cildinizde iltihap oluşabilir. Özellikle ucu beyaz olmayan sivilceleri patlatmanız cildinizin yaralanmasına ve iltihabın artmasına neden olabilir. Ellerinizi yıkamadan bu işlemi yapmanız iltihaplanma riskini daha da arttıracaktır. Sivilcelerinizi patlattığınızda bakteriler daha çabuk bu bölgeye yerleşir ve bu bakteriler cildinize büyük zararlar verebilir. Bu bakımdan sivilcelerinizi patlatmayı asla düşünmeyin. Sivilcelerinize mümkün olduğunca dokunmamaya çalışın. Yüzünüzü temiz su ile yıkayıp ya da doğal ürünlerden faydalanarak cildinizi temizlediğinizde zaman içinde sivilcelerinizin azaldığına ve bir süre sonra yok olduğuna şahit olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan En İyi Sivilce Giderici Maske Tarifi başlıklı makalemizde akne için maske, en iyi akne maskesi ve En İyi Sivilce Giderici Maske Tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.