Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilcelerin Yayılması Nasıl Önlenir?

Sivilcelerin Yayılması Nasıl Önlenir?

Ciddi bir sağlık problemi olmasa da kişilerin görüntüsünü doğrudan etkilediğinden dolayı özgüven eksikliği gibi sorunlara yol açabilen sivilceler, hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunu. Bebeklerde bile görülebilen sivilce problemi, ergenlik döneminde en üst noktalara ulaşır ve yetişkinlik döneminde de görülebilir.

Cildin temiz tutulmaması, beslenme şekli, yağlı gıdalar, yağlı cilt tipi gibi nedenler sivilce oluşumu nedenleri arasında sayılabilir. Cildinizde meydana gelen bir sivilce ile oynamanız, sıkmanız, farkında olmadan sıkmanız da sivilcenin patlayıp içindeki iltihabın cildinize yayılmasına ve buna bağlı olarak yeni sivilcelerin oluşumuna neden olabilir.

Neden Sivilce Oluşur?

Öncelikle uzmanlar ciltte oluşan sivilceler ile asla oynanmamasını önerir. Çünkü sivilce ile oynamanız o sivilcenin daha kötü bir görünüm almasına neden olacağı gibi aynı zamanda iz kalmasına da yol açar. Bu nedenle sivilce izi kalmaması için ve yeni sivilcelerin oluşmaması için kesinlikle var olan sivilcelerini sıkmamalı ve koparmamalısınız.

Sık sivilce problemi yaşayan kişiler ciltlerini temiz tutarak ve sivilce tedavisi için sivilce kurutucu krem, sabun gibi ürünleri kullanarak bu sivilcelerin görünümlerinin küçülmesine yardımcı olabilirler.

Sivilce Oluşumu Nasıl Engellenir?

Elleriniz tüm mikropları yüzünüze taşır. Bundan dolayı cildinizde sık sivilce problemi yaşıyorsanız ellerinizle yüzünüze çok temas etmekten kaçınmalısınız. Aynı şekilde havadaki toz ve kirleri hapseden saçlarınızın da yüzünüze değmesini engellemeniz sivilce oluşumunu engellemek için yapılacaklar arasında yer almaktadır.

Yağlı gıdalardan, cilt sağlığını olumsuz etkileyen sigara tüketiminden de uzak durmanız cildinizin sağlığına kavuşma sürecini hızlandıracak ve yeni sivilcelerin çıkmasını engelleyecektir. Cildinizi her an temiz tutmayı da unutmamalısınız.

Sivilcelerin Yayılması Nasıl Önlenir?

Sivilceli cilde makyaj yaptığınız bir fırça veya süngeri temizlemeden tekrar kullanmamalı, bu tür ürünlerin kişisel olmasına özen göstermelisiniz. Yeterli miktarda su tüketmek, uyumadan önce cildinizi süt ve gül suyu karışımı ile temizlemek, makyaj ile uyumamak, sağlıklı beslenmeye özen göstermek de cildinizde sivilcelerin yaygınlaşmasının önüne geçmede etkili olacaktır.

Kendi başınıza uygulayabileceğiniz sivilce oluşumunu önleyen yöntemler yetersiz kalıyorsa hormon seviyenize baktırmalı, bir dermatologdan tavsiye alarak cildiniz için uygun yöntemleri kullanmalısınız.

Sivilcelerin Yayılması Nasıl Önlenir?

Bir önceki yazımız olan Sivilce Çıkmadan Önlemenin Yolları başlıklı makalemizde sivilce önlemenin yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.