Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Sivilceye ne iyi gelir

Sivilceye ne iyi gelir

Sivilce, cilt problemleri listesinin başında yer alıyor. Her yaşta yaşanabilecek bir cilt sorunu olmakla beraber belli dönemlerde sıklıkla yaşanır. Cilt sağlığını olumsuz etkiler. Bunun yanı sıra; estetik açıdan son derece rahatsız edicidir. Aynı zamanda, sivilce lekeleri de belirgindir. Özellikle bazı yaş gruplarında sivilce problemi, kişilerin psikolojilerine de yansır. Bu noktada, sivilceye ne iyi gelir sorusu daha da önem kazanır.

 sivilceye ne iyi gelir sorusunu yanıtlamadan önce bir konuya değinmek gerekir. Sivilcelerden kurtulmak için pek çok çözüm sunulmaktadır. Bu öneri, tarif ve maskeleri uygulamadan önce bazı hususlara değinmek gerek. Eğer bu hususlara dikkat edilmezse yapılacak maskelerin sonuçları istenen başarıya ulaşamaz.

 Sivilcelerden Kurtulmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Temizlik

 Cilt bakımı denildiğinde akla hemen cilde maskeler yapmak gerektiği gelir. Ancak; cilt bakımının ilk adımı cilt temizliğidir. Cildi temiz tutmak ve temizliğini düzenli olarak yapmak sağlık açısından son derece önemlidir. Bunun yanı sıra; cilt temizliği ciltte meydana gelebilecek sağlık sorunlarının da önüne geçer. Dolayısıyla, cildi temizlemek her açıdan olumlu neticeler verir.

 Cilt temizliği, sivilce gibi ciddi bir cilt sorunu için de oldukça önemlidir. Sivilceler, özellikle temizlenmeyen ciltlerde daha yoğun görülen bir problemdir. Cilt temizliği için tonikler kullanılabilir.

 Cildi ılık su ile yıkamak ve hafif hareketlerle silmek gerekir. Yağlı cilt tipine sahip olanların bu konuda biraz daha dikkatli olması gerek. Yağlı ciltler sivilce problemine yatkındır. Bu nedenle, yağlı ciltlerin özenle temizlenmesi gerekir. Cilde kurulu veren sabunlarda sivilce oluşumunu tetikler. Bu tür sabunlar ile cilt temizlenmemelidir.

Sivilce Ağrısı Nasıl Geçer?
Sivilce Ağrısı Nasıl Geçer?

 Makyaj Ürünleri

 Makyaj ürünlerinin bazıları ciltte sivilcelere sebebiyet vermektedir. Bu nedenle; makyaj ürünleri seçerken dikkatli olunmalıdır. Özellikle fondöten seçimine özen gösterilmelidir. Salisilik asit içeren ürünler cilt sağlığı bakımından doğru ürünlerdir. BB Kremler de tercih edilebilir.

 Fondöten seçiminde, akışkan ve ince yapılı olanlar kullanılmalıdır. Bu tür fondötenler, cildi yormaz ve cilt sağlığına olumsuz etkileri çok daha azdır. Elbette, sivilce sorunu yaşayanların fondöten gibi kapatıcıları çok az kullanmaları gerekir. Zira, bu tür kozmetik ürünler, ciltteki gözenekleri kapar. Bu durum ciltte sivilce ya da akne gibi sorunlara zemin hazırlar.

 Sivilcelerden Kurtulmak için Ne Yapmalı?

 Limon

 Limon, sivilce ve akneye sebebiyet veren bakterileri öldüren bir doğal antibiyotiktir. sivilceye ne iyi gelir sorusunun cevaplarından biridir. Aynı zamanda, içinde bulunan sitrik asit, ciltteki aşırı yağların atılmasını sağlar. Ölü deri denilen tabakayı döker. Cildi, ölü derilerden kalan artıklardan arındırır.

 Bilindiği gibi limon C vitamini zenginidir. Bu açıdan da cilde yararı çoktur. Sivilceleri yok eder, yeni sivilce oluşumunu engeller. Sivilcelerin neden olduğu lekeleri de ortadan kaldırır. Limonu saf olarak cilde sürmek, hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir. Hassas cildi olanlar limon suyunun içine biraz su karıştırıp hafifletebilirler.

 Yulaf Maskesi

 Yulaf maskeleri, sıklıkla önerilen maske türlerinden bir tanesidir. Yulaf, ciltte bulunan fazla miktardaki yağı alır. Ciltteki tüm gözenekleri temizler. Bu özellikleri ile sivilce ve akneleri kurutur. Zaman içinde sivilceleri iyileşir ve izleri yok olur.

 Yulaf maskesi için; belli miktardaki yulafın üzerine su eklenir. Bu işlemi yaparken suyun azar azar eklenmesi gerekir. Zira, su yulafa hemen eklenirse topaklanma olur. Su eklenirken karıştırılır. Yulaf ezmesi krem kıvamına gelene kadar karıştırma devam eder. Maske, sivilcenin olduğu bölgelere sürülür. 30 dakika kadar maske ile kalınır. Bu süreçte, maske yüzde kurur ve cilt gerginleşir. Sürenin sonunda cilt ılık su ile güzelce temizlenir. Bu maske 3 gün ara ile yapılabilir.

 Karbonat

 Cildi temizleyen bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile sivilce oluşumuna sebep olan ölü hücreleri temizler. Karbonatın sivilceleri kurutucu etkisi vardır. Ancak, bu kurutucu etkinin cildi tahriş etmemesi için dikkatli kullanılmalıdır. Aşırı kullanımı tahrişlere neden olur. Karbonatı daha kontrollü bir şekilde kullanmak doğru olacaktır. Haftada bir kez yapılması önerilir. Yarım dolu olan çay bardağı suya bir kaşık karbonat atılır ve karıştırılır. Bu karışım yüze sürülür. 15 dakika kadar beklendikten sonra cilt güzelce yıkanıp temizlenir.

 Tıbbi Yöntemler

 Tıbbi yöntemlerin uygulanabilmesi için uzman muayenesi gerekir. Uzman, hastayı muayene ettikten sonra hastanın cilt tipine ve sivilcelerin durumuna göre tıbbi yöntemler önerir. Uzman, losyon ve jel gibi ürünler tavsiye edebilir. Ancak, sivilceler yoğun ve büyük ise ağız yolu ile alınabilecek ilaçlar önerebilir. Bazı durumlarda ise antibiyotik tedavisi verilebilir. En doğru karar, uzman muayenesinin ardından alınır.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Oluşumunu Önleyen Besinler Nelerdir? başlıklı makalemizde sivilce oluşumunu önleyen besinler, sivilce önleyen besinler ve sivilce önleyici besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.