Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Yanağımda Sivilce Çıktı Ne Yapmalıyım?

Yanağımda Sivilce Çıktı Ne Yapmalıyım?

İnsanlar doğduğunda pürüzsüz bir ciltle dünyaya gelir. Sonra gerek iç etmenler ( hormonlar, salgı bezleri gibi) gerekse dış etmenler (stres, sıkıntı, hastalık gibi) sonucunda cildimiz bozulmaya başlar. Bunlardan insanların en çok sorun yaşadığı konu sivilcelerdir.

Yanağımda sivilce çıktı Ne Yapmalıyım?

Ergenliğe girmeyle beraber bu problem özellikle yüz bölgesinde boy göstermeye başlar. Ergenlik yaşı 12 yaştan 30 yaşlara kadar sürdüğünü düşündüğümüzde ne kadar uzun bir süreçten geçildiğini gösterir. Ergenliğe girmiş çocuklar kendini merkezde gördüğü için ( benmerkezci düşünce ) kendileriyle daha fazla ilgilenir. Daha fazla aynaya bakar. Onlar için her şey problem durumudur. Yüzde çıkan sivilceler ise bir kâbus durumuna dönüşebilir.

Sivilcelere Ne yapmalıyım?

Peki, yüzümüzde, yanağımızda, alnımızda sivilce çıktığında ne yapmalıyız?

Tabi ki paniğe kapılmak yok. Sivilce çıktığında kesinlikle patlatmamak yani tırnak değdirmemek gereklidir. Bu bölgeyi gül suyu ile temizlemek sivilceli bölgenin geçmesini hızlandırır. Bunun yanında yüzümüze buhar vermek cildin gözeneklerini genişletip rahatlatacağından sivilcenin içindeki iltihabın atılmasını kolaylaştıracaktır. Bu tedavi artık hastanelerde bile kullanılmaktadır. Sivilce genellikle yağlı ciltlerde oluşur. Yağlı cilde sahip kişiler cilt kurutmaya yönelik sabunlar ve krem gibi araçlarla sivilceden bir nebzede olsa uzaklaşabilirler. Sivilceler tenimizin açık gözeneklerine iltihapla doldurarak oluştuğundan bolca spor ve egzersizle de cildimizi sıkılaştırabilir sivilce oluşumunu güçleştirilir.

Bütün kozmetik dükkânlarda satılan Peeling özelliği olan maskeleri yüzümüze kullanarak da sivilceden kurtulabilir cildimizin gözeneklerini derinden temizleye biliriz. Bunların yanında bir limon kesip sivilceli bölgeye uygulamak sivilcenin kurumasına faydası olur. Sivilceli olan bölge bol su ile yıkanması da sivilceli bölgeyi rahatlatır. Burada tabi ki sivilcenin neden olduğunu bilmek ayrı bir öneme sahiptir. Bir ilacın yan etkisi ya da bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmışsa sivilceler kesinlikle uzman kontrolünde müdahale edilmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Tedavisinde Antibiyotik başlıklı makalemizde Sivilce tedavisinde antibiyotik hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Tecrüben yoksa bilgi paylaşma dedi ki:

  Tecrüben yoksa bilgi paylaşma . limon sürmek sivilceli bölgeyi daha çok tahriş eder ve bu da yara yapar.
  iyileşiceği yerde 5 kat daha kötü hale gelir .! yanlış yönlendirmeniz sonucunda bu zararı gördüm başkaları da görmesin !

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,

   Paylaştığımız makale editörlerimiz tarafından araştırılarak, denenerek yazılıyor. Her cildin her tedaviye aynı sonucu vermeyeceği açıktır. Burada yazılanlar editörlerin kendi yaşadıkları sorunlara çözümü tarzındadır. Kesinlikle tedavi yöntemi olarak kullanılmamalı, uzman hekimlerden tavsiye alınmalıdır.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.