Sivilce.net | Kadın, Sağlık ve Hayata Dair

Yetişkinlerde Sivilce Problemi

Yetişkinlerde Sivilce Problemi

Oldukça can sıkıcı bir durum olan yetişkinlerde sivilce problemi, gelişen teknoloji ve sağlık olanakları doğrultusunda giderilmektedir. Bu sebeple, herhangi bir şekilde telaşa kapılmamalı ve sivilcelerinizden sağlıklı bir şekilde kurtulmalısınız.  Sivilce sorunlarının yetişkin insanlar üzerindeki etkileri yadsınamaz bir gerçeği ortaya çıkarmaktadır. Özel yaşamın yanı sıra sosyal hayat üzerinde bıraktığı izlenimler sebebiyle de tedavi edilmesi gereken bir konudur. Bu yazımızda, yetişkinlerde yaşanan sivilce problemlerine değinecek, tedavi ve çözüm yolları sunmaya çalışacağız.

Yetişkin insanların sivilcelerinden arınması adına titiz ve dikkatli bir sürece sahip olması gerekecektir. Bilinçsiz ve yanlış yapılan her uygulama ve tedavi yönteminin sivilcelerinizin çoğalmasına yol açması kaçınılmaz olacaktır. Doktorunuz kontrolünde hareket etmeye özen göstermeli ve sivilce oluşumu hakkında yeterli bilgi donanımına sahip olmalısınız. Sivilcelerin, hormonsal etkileri kadar hastalık kaynaklı oluşmaları da mümkündür. Derinizdeki gözeneklerin tıkanması ya da yara alması gibi durumlarda iltihap oluşumları belirecektir. Kırmızı ve beyaz aknelerin, vücudunuzda yaratacağı görüntünün yanı sıra sağlığınızı olumsuz yönde etkilemesi de kaçınılmaz olacaktır. Peki, sivilce oluşumunun önüne geçmek ve yok etmek adına hangi ilaç ve seçeneklerden yararlanabilirsiniz?

Sivilceye Karşı Öneriler

  • Akne iltihaplarını önlemek adına %5 oranında dapson içeriğine sahip jel kullanabilirsiniz.
  • Vitamin A’dan türetilen retinoid kullanımının, folliküllerin çıkarılması adına etkili olduğu bilinmektedir.
  • Klindamisin ve peroksit benzeri antibiyotik birleştirici kremlerden yararlanabilirsiniz. Temizleyici özelliğinin sivilceli bölgelere iyi geleceğinden emin olabilirsiniz.
  • Pullu ciltlerde ve açık gözeneklerde ekstra bir iyileşme istiyorsanız, Retin-A ve retinoid benzeri A Vitaminlerinden tüketebilirsiniz.
  • Akne tedavisi için de kullanılan spironolakton ilacının etiket dışı bir tüketim ve yaygınlığı söz konusudur.
  • Doğum kontrol haplarının hormonsal dalgalanmalar üzerindeki etkisi oldukça büyüktür.
  • Doktorunuzun tavsiye, öneri ve istekleri dışında ilaç kullanmaktan sakınmalısınız.

Yetişkin Sivilceleri Ve İlaç

İlaç kullanımının sivilce oluşumunu engellemesi ve yetişkinlerin sağlığını düzenlemesi sebebiyle tüketildiğini belirtmeliyiz. Topikal maddelerin yanı sıra sivilce için özel kremler kullanmanız da iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. Sivilcelerinizin ileri bir aşamaya gelmemesine ve ilaçları zamanında kullanmaya özen göstermelisiniz. Reçetesiz ve kulaktan dolma bilgiler ışığında sivilce kremlerinden uzak durmalısınız. Her sivilce çeşidinin aynı olmayacağı gibi deri ve hastalık derecesinde de aynı oranı yakalamak bir hayli zor olacaktır. Bu sebeple, titiz ve dikkatli bir süreç sizleri beklemekte…

Yetişkin Sivilcelerinde Işık Ve Lazer Terapisi

Saç köklerine şiddetli ışık tedavisi ve gözeneklerin derinine nüfuz etmesiyle bilinen ışık ve lazer terapileri, yetişkin sivilcelerini yok etmek için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Yağ üretimini azaltması ve ciltteki yağ bezlerini küçültmesinin yanı sıra cildinizin canlı ve parlak bir görünüme kavuşması da mümkündür. Ekonomik olarak yüksek ücretler ödeyebileceğinizi bilmeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Kahverengi lekeler, pürüzlü cilt tonları ve doku problemlerine iyi gelmesiyle de lazer ve ışık tedavilerine yönelebilirsiniz. Yetişkinlerde sivilce büyümesinin önüne geçmek adına doktorunuzla fikir birliği yapmak zorundasınız. Sivilcenin olduğu bölgede hangi türde sivilcenin bulunduğunu ve neler yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde sormalı ve öğrenmelisiniz.

Yetişkin Sivilceleri Geçici Midir?

Hormonların yerleşmesi ve yaşlanmayla birlikte, yetişkin sivilcelerinin azalması da mümkün olmaktadır. Bu süreci beklemek gibi bir hataya düşmemeli ve cilt sağlığınıza kavuşmak adına tedavi yöntemlerine başvurmalısınız. Yetişkin aknelerinizin sizlerin canınızı yakması durumunda uzman bir dermatoloğa gitmeli ve gerekli desteği almalısınız. Reçete ve farklı tedavi yöntemleri hakkında da fikir sahibi olacağınıza emin olabilirsiniz. Son olarak, ekonomik olarak bütçenizi sarsacak ve içeriği hakkında emin olmadığınız sivilce kremlerinden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Sivilce Nedeni Ve Tedavisi başlıklı makalemizde Bebek sivilcesi ve sivilce problemi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sivilce tedavisi ve belirtileri hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.